3p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kezd számomra egyre zűrzavarosabb lenni az állami földeladások ügye, ráadásul mintha a központi kommunikációban is valami megbicsaklott volna.

Dübörögnek az állami földek eladását szolgáló licitek. Az értékesítéseket jóváhagyó törvény kapcsán az ellenzék már jó előre mutyit kiáltott, és arról szóltak a hírek, hogy kisemmizik majd a gazdákat. Néhány helyen valóban voltak érdekes fordulatok, így például az annak idején a kormány gazdasági hátországát biztosító Simicska Lajos mezőgazdasági érdekeltségeinél. A cégek „igen jutányos áron” tudtak földet bérelni, ezek a területek viszont most egy osztrák állampolgárságú gazdához kerülnek.

Volt olyan árverés is, ahol gyér volt az érdeklődés, és az értékesítést elutasítók rendre azzal hozakodnak elő, hogy nem a földeket művelő gazdák veszik meg ezeket a területeket. Természetesen ilyenre is van példa, ahogy arra is, hogy a kormányzatban szerepet vállalók, vagy a hozzájuk közel álló személyek gyarapítják a vagyonukat ilyen módon.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke szerint az értékesítésre szánt földparcellák jelentős részét a kisebb gazdaságok vásárolják meg, és számításai szerint értékét tekintve az állami területek nyolcvan százalékát hitelből finanszírozzák a gazdálkodók.

Ilyen traktorok dolgoznak a közutakon


A gazdák döntéseinek a gazdasági racionalitás mellett nagyon erős érzelmi hátterük is van, ezért sok esetben olyan árat is hajlandók fizetni a földért, amilyet rövid időn belül nem tudnak kigazdálkodni, állítja az elnök. Ez viszont az egyébként is forráshiányosnak mondott hazai agrárszektorban kifejezetten rossz hír, hiszen egy-egy rossz év után esetleg tömegesen dőlhetnek be a kisgazdaságok, ami a kormányzat eddigi kommunikációjának - vagyis a kisgazdaságok támogatásnak - jó nagy pofont adna. Persze valamilyen (burkolt) támogatással ki lehet majd a gazdákat húzni a csávából, de az megint a közpénzek ésszerű elköltését vethetné majd fel.

A történet másik érdekes – számomra meglepő – szála, hogy az államhoz befolyó pénznek mi lesz a sorsa. Sok minden megfordul az ember fejében, számos hasznos cél, de ezeket felejtsük most gyorsan el. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter mai bejelentése szerint ugyanis földet vásárol az állam a földárveréseken befolyt 130 milliárd forintból. A miniszter magyarázata szerint hatályos jogszabályok és a kormányrendelet is tartalmazza, hogy az állami vagyon gyarapítására kell fordítani a földeladásból származó bevételt.

Biztos bennem van a hiba, de hosszas gondolkodás után sem látom át a folyamatot. Pedig biztosan logikus, vagy nem? Az állam eladja a tulajdonában lévő földet, amelyet az új vevők állami hitelből gyakran irracionális áron megvesznek. Hogy aztán a befolyó pénzből az állam ismét földet vegyen…

KB

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!