Dübörögnek az állami földek eladását szolgáló licitek. Az értékesítéseket jóváhagyó törvény kapcsán az ellenzék már jó előre mutyit kiáltott, és arról szóltak a hírek, hogy kisemmizik majd a gazdákat. Néhány helyen valóban voltak érdekes fordulatok, így például az annak idején a kormány gazdasági hátországát biztosító Simicska Lajos mezőgazdasági érdekeltségeinél. A cégek „igen jutányos áron” tudtak földet bérelni, ezek a területek viszont most egy osztrák állampolgárságú gazdához kerülnek.
Volt olyan árverés is, ahol gyér volt az érdeklődés, és az értékesítést elutasítók rendre azzal hozakodnak elő, hogy nem a földeket művelő gazdák veszik meg ezeket a területeket. Természetesen ilyenre is van példa, ahogy arra is, hogy a kormányzatban szerepet vállalók, vagy a hozzájuk közel álló személyek gyarapítják a vagyonukat ilyen módon.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke szerint az értékesítésre szánt földparcellák jelentős részét a kisebb gazdaságok vásárolják meg, és számításai szerint értékét tekintve az állami területek nyolcvan százalékát hitelből finanszírozzák a gazdálkodók.
Ilyen traktorok dolgoznak a közutakon
A gazdák döntéseinek a gazdasági racionalitás mellett nagyon erős érzelmi hátterük is van, ezért sok esetben olyan árat is hajlandók fizetni a földért, amilyet rövid időn belül nem tudnak kigazdálkodni, állítja az elnök. Ez viszont az egyébként is forráshiányosnak mondott hazai agrárszektorban kifejezetten rossz hír, hiszen egy-egy rossz év után esetleg tömegesen dőlhetnek be a kisgazdaságok, ami a kormányzat eddigi kommunikációjának - vagyis a kisgazdaságok támogatásnak - jó nagy pofont adna. Persze valamilyen (burkolt) támogatással ki lehet majd a gazdákat húzni a csávából, de az megint a közpénzek ésszerű elköltését vethetné majd fel.
A történet másik érdekes – számomra meglepő – szála, hogy az államhoz befolyó pénznek mi lesz a sorsa. Sok minden megfordul az ember fejében, számos hasznos cél, de ezeket felejtsük most gyorsan el. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter mai bejelentése szerint ugyanis földet vásárol az állam a földárveréseken befolyt 130 milliárd forintból. A miniszter magyarázata szerint hatályos jogszabályok és a kormányrendelet is tartalmazza, hogy az állami vagyon gyarapítására kell fordítani a földeladásból származó bevételt.
Biztos bennem van a hiba, de hosszas gondolkodás után sem látom át a folyamatot. Pedig biztosan logikus, vagy nem? Az állam eladja a tulajdonában lévő földet, amelyet az új vevők állami hitelből gyakran irracionális áron megvesznek. Hogy aztán a befolyó pénzből az állam ismét földet vegyen…
KB
mfor.hu