3p

Minden eddiginél komolyabb reformokkal regulázná meg a válság kirobbanásáért felelőssé tett bankszektort Michael Barnier, az EU belső piacért és szolgáltatásokért felelős biztosa. Ennek szellemében januártól megújul a pénzügyi felügyelet rendszere az EU-ban - ennek kereteit már lefektették, a részletes szabályozáson még dolgoznak. Mfor.hu háttér.

Gyakorlatilag hadat üzent a bankoknak Michael Barnier, az EU belső piacért és szolgáltatásokért felelős biztosa. A szakember a német Handelsblatt gazdasági lapnak adott interjúban etikátlannak és felelőtlennek nevezte a bankárok ténykedését - az általuk vezetett pénzintézetek felelősek a válság kirobbanásáért, ezért a jövőben valódi reformokkal kell szabályozni tevékenységüket.

Újabb stresztesztek, dupla tartalékok 

Barnier szerint például a jövőben rendszeresen el kell végezni az úgynevezett banki stresszteszteket - ezek célja, hogy megvizsgálják az európai bankrendszer ellenálló képességét az esetleges jövőbeni krízisekkel szemben. A bankok viszont már a közelmúltban lezajlott első tesztet is nemtetszéssel fogadták: szerintük az szükségtelen, drága, és semmi szükség a megismétlésére. (A "vizsgán" egyébként az OTP és az FHB is simán átment - a szerk.) 

Jónak tartja az EU-biztos azt az elképzelést is, miszerint a bankoknak 2013-tól több mint duplájára kellene növelniük a válságkezelésre szolgáló tartalékokat a jelenlegi szinthez képest. A pénzintézetek ez ellen is tiltakoztak, és kvázi őrültségnek nevezték a tervezetet.

Eltér a biztos és a bankvezetők véleménye arról is, hogy versenyhátrányba kerülnek-e az európai bankok amerikai vetélytársaikkal szemben a szigorúbb szabályozás miatt. Barnier szerint a tengerentúlon ugyanolyan ütemben halad a pénzügyi rendszer megregulázása, mint Európában, sőt szerinte egyes területeken - például a származtatott ügyleteket tekintve - már előrébb is járnak.

Új pénzügyi felügyelet-rendszer jön

Annyi mindenesetre biztosnak tűnik, hogy az EU-ban januártól megújul a pénzügyi felügyelet rendszere - az erről szóló javaslatcsomagot kedden hagyták jóvá a tagországok pénzügyminiszterei.

Ennek értelmében a jövő év elejétől három ügynökség fogja figyelemmel kísérni a banki, a biztosítási és az értékpapír-piaci tevékenységet, és emellett egy, a pénzügyi rendszer egészében rejlő kockázatok figyelésével megbízott testület is tevékenykedik majd.

Barnier szerint egyelőre csak a kereteket állították fel, a pénzügyi piacokra vonatkozóan számos konkrét területen később tesz majd részletes szabályozási javaslatot a bizottság.

A biztos egyébként pártolja azt a javaslatot is, miszerint bankszanálási alapok hálózatát kell létrehozni annak biztosítására, hogy a jövőbeni bankcsődök ne az adófizetőket terheljék, és ne rengessék meg a pénzügyi rendszert. Úgy véli, a válságok terheit a jövőben a pénzügyi szektornak kell állni, a bankoknak tehát hozzá kell járulniuk ehhez az alaphoz.

Ami a bankadót illeti, annak részleteiről  még nem jutottak közös álláspontra a miniszterek, mint ahogy a pénzügyi tranzakciókra kirótt illeték bevezetéséről sem sikerült dönteni. Barnier korábban úgy nyilatkozott, hogy a kormányok az EU-ban szuverén módon dönthetnek a bankok megadóztatásáról, amennyiben az megfelel az uniós szabályoknak. Bankadó egyébként jelenleg négy EU-országban - Magyarország, Svédország, Németország, Nagy-Britannia - létezik. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!