A szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) azzal kapcsolatban közölte ezt, hogy a kormány a tervek szerint május elején hozza nyilvánosságra a 19 vezető amerikai bank állapotáról végzett úgynevezett stressz tesztek eredményét.
A pénzügyi tárca több szempont alapján azt vizsgálta, hogy nehezebb gazdasági körülmények között mely pénzintézetek kerülnének csődközeli helyzetbe, vagyis melyeknek lenne szükségük pótlólagos szövetségi támogatásra. Azt tesztelték, hogy a pénzintézetek életben maradnának-e, ha a munkanélküliségi arány jövőre 10 százalék fölé szökne, illetve ha a házárak további 22 százalékkal esnének. Az adminisztráció korábban közölte: nem számol ilyen súlyos visszaeséssel, de bizonyosságot akar szerezni, hogy a vezető bankok kibírnának egy ekkora terhelést is.
A terhelési próba elvégzésében több mint 150 szövetségi felügyelő, ellenőr és közgazdász vett részt; részletes információkat kértek a pénzintézetek helyzetéről. A bankoknak részletes adatokat kellett szolgáltatniuk a különböző hitelportfóliók szerkezetéről, földrajzi megoszlásáról, dokumentáltságáról, a jelzálogpiaci kintlévőségekről, a hitelkártyakölcsönökről, a kereskedelmi és ipari hitelek megoszlásáról.
A kormány ugyan nem hozta nyilvánosságra, de a bankokhoz eljuttatta az arra vonatkozó becsléseket, hogy a szövetségi szakértők szerint mekkora összegű tőkésítést kell végrehajtaniuk biztonságuk érdekében. A bankok vezetői és a kormány tisztviselői a jövő héten állítólag még egyeztetnek a számokról, és azt követően, május 4-én hozzák nyilvánosságra a tesztek eredményeit.
A Fed közölte: a terhelési vizsgálatok annak biztosítását szolgálják, hogy a bankok elegendő tőketartalékkal rendelkezzenek a következő két évben, miközben folytathatják a hitelezést a fogyasztók felé. Mivel a gazdaság jövőbeni alakulását és a bankok esetleges veszteségeit nagy fokú bizonytalanság övezi, a bankcsoportok okosan teszik, ha pótlólagos tőketartalékot hoznak létre a vártnál nagyobb veszteségek kivédésére - írta a központi bank.
David Axelrod elnöki főtanácsadó múlt hétvégén úgy nyilatkozott, hogy a stressz tesztek "néhány nagyon komoly" problémát tártak fel, egyes bankok súlyos gondokkal fognak szembenézni. Hozzátette viszont, hogy a kormánynak megvannak az eszközei a nehézségek kezelésére.
MTI/Menedzsment Fórum