Többször írtam mostanában arról, hogy a hazai munkaerőpiac szűkülése hamarosan komoly béremeléseket okozhat, ami elég gyorsan inflációs nyomást generálhat a klasszikus bér-ár spirálon keresztül. Most megpróbáltam valamennyire számszerűsíteni ezt a szűkösséget. A számítás inkább csak becsülgetés, és semmiképpen sem túl tudományos, de azt mutatja - nagyságrendileg valószínűleg helyesen - hogy a hazai munkaerőpiac valóban igen szűk, és komoly béroldali nyomás jöhet, amit minden bizonnyal az árak emelkedése is követni fog.
Először vettem a hazai 15-74 éves korú lakosságot, mint potenciális munkaerőt, amiből kivontam a külföldön tartózkodó munkavállalókat. Ezek számát kissé önkényesen a hazautalt munkavállalói jövedelmekből becsültem – biztos, hogy számszerűen nem pontosan, de nagyságrendileg és tendenciáját véve valószínűleg helyesen.
Így megvan, hogy idehaza mennyi munkára fogható népesség maradt. Végül megnéztem, hogy a KSH adatsora alapján ezek hány százaléka van foglalkoztatva a versenyszférában.
Az eredmény nem meglepő: idén a 2007-2008-as ciklikus csúcs fölé értünk. (grafikon a csatolmányban a lap alján)
Ez alapján méginkább azt gondolom, hogy a hazai munkaerőpiac extrém szűk, és egyre szűkebbé válik, mind több szakmában alakul ki hiány, különösen, hogy a külföldre vándorlás folytatódik és a lakosságszám is lassan csökken. A hiányszakmákban jelentős bérnövekedés lesz, amely az árszínvonalat is meg fogja emelni.