3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Újabb 100 milliárd forint feletti terhet kaptak a nyakukba a magyarországi bankok, igaz a tavalyi nyereségükbe ez elvileg belefér. A helyzet azonban nem fekete és fehér, az ilyen döntések következményeit nem mindig sikerül előzetesen jól felmérni.

A Trend FM Reggeli Monitor című műsorának vendége volt hétfőn kollégánk, Király Béla, aki a múlt hét egyik pénzügyi „csetepatéjáról” is beszélt. Az MNB ugyanis a keddi kamatdöntő ülésen úgy határozott, hogy jelentősen, 10 százalékra emeli a kötelező tartalékrátát április 1-től, melynek 25 százalékára nem fizet kamatot a bankoknak.

A jegybanki kötelező tartalékráta emelése a kereslet visszafogását célozza, azonban ebben a piaci környezetben a tartalékrátára ki nem fizetett kamatok a bankszektornak és ezzel együtt a gazdaságnak is jelentős hátrányt jelentenek, érvelt a döntésre reagálva a Bankszövetség.

Szerintük a mostani 25,7 százalékos éves inflációs környezetben jelenleg az egynapos jegybanki betéti kamat 18 százalék. Ehhez képest már most is 13 százalékos kamat vonatkozik a kötelező tartalékrátára. A jegybank a kötelező tartalékráta állományának kétszeresére emelésével, illetve egy rész kamatmentességével április 1-től az egynapos betéti kamathoz képest fele akkora, súlyozottan 9,75 százalékos kamatot fizet a bankoknak a kötelező tartalékrátára. Ez az intézkedés a bankszektor extraprofitadóból, lakossági jelzáloghitel és kkv kamatstopból és az agrármoratóriumból adódó veszteségeit éves szinten további több, mint 100 milliárd forinttal növeli, egyúttal csökkenti a bankszektor lakossági és vállalati hitelezési képességeit.

Az MNB ugyanakkor elutasította a bankok álláspontját, a jegybank szerint nem lehet összekötni a tartalékráta kérdését lakossági és vállalati hitelezési képességével. Válaszukban jelezték, hogy a bankok kiemelkedő tartalékokkal rendelkeznek, illetve azt is, hogy az infláció leszorítása olyan nemzetgazdasági érdek, ami nélkül fenntartható hitelezés sem elképzelhető. Ahogy arról sem feledkeztek meg, hogy a magyar bankszektort 2022-ben európai összevetésben is kimagasló jövedelmezőség jellemezte.

Az ügy kapcsán kollégánk elmondta, hogy valamilyen szinten mindkét félnek, így a bankoknak és az MNB-nek is igaza van. A jegybank az infláció leszorítására fókuszál, a bankok pedig szeretnének eredményesen működni. Az is látszik, hogy a tavaly megugró kamatszintek a hitelezés visszaesésében megmutatkozik, ez viszont visszafoghatja a gazdasági növekedést. Plusz csavar a történetben, hogy a kormány számára a növekedés fenntartása az infláció leszorításánál is nagyobb prioritást jelent. Többek között ezért indították el a minden idők legnagyobb kormányzati hitelprogramjaként emlegetett projektet a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Ez viszont épp a jegybank törekvéseivel, vagyis a pénzkínálat visszafogásával szemben áll.

A kormány persze számos más intézkedést is hoz, amely a gazdaság dinamizálását szolgálná, miközben a jegybank célja pedig éppen az lenne, hogy hűtse azt, így faragva az inflációt. Egyelőre nem látszik, hogy a különböző, gyakran egymás ellen ható intézkedések eredőjeként mennyire sikerül majd visszafogni a vágtató inflációt és sikerül-e elkerülni a recessziót. Igaz az infláció kapcsán a bázishatás bizonyos fokon csodaszer lesz, hiszen, ha idén azonos mértékben nőnének az árak, mint tavaly, az összehasonlítás már jóval magasabb szintű bázissal történik, így százalékosan mindenképpen alacsonyabb lesz a növekedés.

A teljes beszélgetés itt hallgatható vissza:

   

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!