5p

Miután az állam kivonult a Budapesti Tavaszi és Őszi Fesztivál támogatásából, idén két újragondolt branddel is találkozhatnak a fővárosiak.

A Bartók Tavasz, a kormány által támogatott legnagyobb tavaszi kulturális rendezvénysorozat idén a második évét kezdi. 2021-ig ezt a funkciót a Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) töltötte be, ám a kormány nem újította meg a fesztivál szervezésével kapcsolatos szerződéseket a Fővárosi Önkormányzattal. A rendelet megjelenése után erről Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója is tájékoztatta az önkormányzatot. A főváros helyett a Művészetek Palotája kezébe került egy új, nagyszabású tavaszi és őszi kulturális rendezvénysorozat szervezése.

A főváros „szomorúan” vette tudomásul, hogy a 41 évig működő BTF és az így kialakított brand nem megy tovább az útján, és úgy döntött, megpróbálja újradefiniálni a fesztivált, a maga módján. Arra tettek ígéretet, hogy az eddigi, jobbára elit rendezvényekből álló, turistákat vonzó események helyett inkább megidéznék a fesztivál első éveit, közelebb vinnék a programokat a városlakókhoz, és a várost mint teret is felhasználnák a fesztivál során. Új, alternatív, könnyebben befogadható műsort ígértek, a fővárossal a főszerepben.

1,75 milliárd állami támogatás a Bartók Tavaszra és a Liszt Ferenc kulturális fesztiválra

Eközben a Müpa rendezésében tavaly elindult a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek. Erre és az ősszel megrendezendő Liszt Ferenc Nemzetközi Kulturális Fesztiválra 1,75 milliárd forint állami támogatást kaptak a szervezők, ebből 1,1 milliárd jutott a Bartók Tavaszra. A tavalyi rendezvény nagyszabásúra sikerült, számos elismert és jelentős előadóval, viszont a pandémia miatt csak streamen volt elérhető, viszont ingyen. Idén ez megváltozik. Bár néhány előadás streamelve is elérhető lesz, most élőben, nézők előtt tartják majd a programokat, sok helyen biztosítva a kedvezményes jegy lehetőségét.

Professzionális program vár a Müpában. Fotó: Kállai-Tóth Anett/Müpa
Professzionális program vár a Müpában. Fotó: Kállai-Tóth Anett/Müpa

A szervezők emellett köztéri, ingyenesen látogatható eseményekkel is készülnek. A Bartók Tavasz továbbra is a 2020-as kormányhatározatban foglalt támogatásban részesül, ugyanakkor a rendezvény célja nem lokális, budapesti kulturális rendezvénysorozat létrehozása, hanem egy országos eseménysorozat megvalósítása. Úgy tűnik tehát, hogy a BTF-brand-koncepcióból helyrajzilag mindenképpen kilép a Bartók Tavasz, és hosszú távon nemzetközi kontextusban is meghatározó, országos rendezvény kiépítése a célja.

A fesztivál nem kizárólag Bartók Béla életművét, hanem a zeneszerző szellemiségét, alkotói szemléletét szeretné előtérbe helyezni. Ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kortárs komolyzenén kívül a világzene, a jazz, a tánc- és képzőművészet is helyet kap a művészeti heteken.

Professzionális program

Bizonyos, hogy a Müpa és a rendezvények egyéb helyszínei, így például a Zeneakadémia, a Budapest Music Center, a Magyar Állami Operaház, a Magyar Nemzeti Galéria, a Nemzeti Táncszínház vagy a Szépművészeti Múzeum kiemelkedő produkcióknak és együtteseknek adnak otthont áprilisban. Magyarországi bemutatóként látható Eötvös Péter Sleepless című operája, hasonlóképpen a Secret Off_Man a FrenÁk Társulattól, az Ima a Recirqueltől vagy Boban Marković közös produkciója a Székesfehérvári Balett Színházzal. De itt lesz még többek között Branford Marsalis, Ton Koopman és az Amsterdam Baroque Orchestra, valamint a Bathseva Dance Company. A jegyárak átlagosan 4500 és 15 ezer forint között mozognak.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál újraindul

A Bartók Tavasz határokon átívelő, komoly helyszínekhez kötött, nagyszabású programját követi idén tavasszal a már nem állami támogatással megrendezett BTF. A szervezést a Budapest Brand Nonprofit Zrt., a főváros cége bonyolítja, és Gáspár Máté programigazgató lapunknak azt nyilatkozta, hogy az állami rendezvények büdzséjének 10 százaléka áll a rendelkezésükre.

Ez az összeg együttesen értendő a Budapesti Tavaszi és Őszi Fesztiválra, amelyeket tehát így összesen 180 millió forintból rendezik meg. A Tavaszi Fesztivál ebből 80 milliót kap, amelyet teljes egészében a Fővárosi Önkormányzat áll.

A BTF április 29. és május 15. között zajlik majd, és a pontos programját március közepén jelentik be a szervezők. A tervek szerint 30 helyszínen 100 eseményt lehet megtekinteni, és az ígéretekhez híven a közterek nagyobb szerepet kapnak idén, mint a kiállító- és koncerttermek. A főváros helyi alkotóközösségekkel és önkormányzatokkal működik együtt, „a város sokszínűségét” ünnepli. Jelentős szerepet fognak kapni az előadók saját történetei a városról, a közösségi műfajok kerülnek előtérbe, és lesznek „élményutak” a látogatóknak. A belépés a programok nagy részén ingyenes lesz, vagy regisztrációhoz kötött, így a budapestiek szabadon örvendezhetnek a város belső tereiben életre hívott kulturális eseményeknek.

A kulturális újraelosztásból tehát a főváros nem profitált, de a két, teljesen különböző programsorozat alapján úgy tűnik, hogy az egyszeri városlakó és látogató sokat kaphat mindkét eseménytől: a nagybetűs kultúrát és a családos, hippi közösségi élményt a saját terekben egymás után.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!