A The Guardian szerint a szél átsodorhatja Európa más régióiba, Ukrajnán kívül Belaruszba és Oroszországba is.
Az orosz csapatok által megszállt erőmű összeköttetésének javítására és áramellátásának helyreállítására irányuló munkálatok nem voltak lehetségesek, mert harcok folynak – áll a közleményben.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerint a csernobili atomerőmű tartalék dízelgenerátorai 48 órás kapacitással rendelkeznek. Ezt követően leállnak a kiégett nukleáris fűtőelemek tárolójának hűtőrendszerei, ami nukleáris szivárgással járhat.
Az ukrán hatóságok közlése szerint nem tudják mérni a radioaktív sugárzás szintjét az egykori csernobili atomerőműnél azóta, hogy azt az orosz hadsereg vonta ellenőrzése alá, de fennáll a veszélye annak, hogy radioaktív anyag kerül a környezetbe, mert az erőmű energiaellátása megszűnt, így nem tudják hűteni a kiégett nukleáris fűtőanyagot – írja az MTI.
Nem tudnak semmit
Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter szerdai nyilatkozatában arról is beszélt, hogy a zaporizzsjai atomerőműnél fennálló helyzetről sem tudnak semmit, mert az is az orosz hadsereg ellenőrzése alatt áll, 400 orosz katona táborozik ott.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kedden közölte, hogy a csernobili volt atomerőmű egyre inkább elszigetelődik a külvilágtól az orosz hadsereg ellenőrzése alatt. A létesítmény mintegy 210 technikusa és helyi biztonsági személyzete csaknem két hete folyamatosan szolgálatban van, mert az orosz irányítás alatt nem történt műszakváltás. Van vizük és élelmük, de a helyzetük egyre romlik. Ráadásul a NAÜ már nincs kapcsolatban a létesítmény megfigyelő berendezéseivel, amelyek biztosítják, hogy minden nukleáris anyag a helyén maradjon. Csernobilban, az 1986-os, a világot megrázó leolvadás helyszínén még mindig tárolnak radioaktív hulladékot.
Közvetlenül nincs ok a pánikra
Egy később közzétett közleményében az IAEA azonban úgy fogalmazott, hogy az áramkimaradásnak nincs kritikus hatása az atombiztonságra. Mint írták, a csernobili atomerőműben a kiégett fűtőelemek tárolómedencéjének hőterhelés-bírása és a hűtővíz mennyisége elegendő a hatékony hőelvezetéshez, elektromos ellátás nélkül.