Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök szakértőket küldött az egykori csernobili atomerőmű áramellátásának helyreállítására - jelentette a BelTA fehérorosz állami hírügynökség csütörtökön.
Az MTI beszámolója emlékeztet: Ukrajna szerdán figyelmeztetett: fennáll a veszélye annak, hogy radioaktív anyag kerül a környezetbe az egykori csernobili atomerőműnél, mert annak energiaellátása megszűnt, így nem tudják hűteni a kiégett nukleáris fűtőanyagot. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, Rafael Grossi ugyanakkor azt mondta: nincs ok aggodalomra, mert a kiégett fűtőelemek elegendő mennyiségű hűtővízben vannak, amely áramszolgáltatás nélkül is biztosítja a hőelvonást.
Moszkva azt állította, hogy az ukrán erők támadása okozta az áramellátás megszűnését az erőműben - ezt független forrásból nem erősítették meg, de alapvetően az atomerőmű körüli bonyodalmak oka természetesen az, hogy Oroszország hadserege bevonult Ukrajna területére.
Fehéroroszország egyre inkább beszáll a háborúba
Lukasenka azt is közölte védelmi minisztériumával, hogy a hadseregnek meg kell akadályoznia az ukrajnai orosz erők esetleges hátbatámadását.
Napokkal ezelőtt Ukrajna már jelezte, hogy Fehéroroszország hivatalosan is csatlakozott az Ukrajna elleni orosz invázióhoz, a fehérorosz csapatok Csernyihiv régióban be is hatoltak ukrán területekre. Aljakszandr Lukasenka elnök ugyanakkor azt mondta, hogy Fehéroroszország soha nem vett részt a konfliktusban, és nem tervezi, hogy csatlakozik az orosz hadműveletekhez.
Igaz, napokkal a háború kitörése előtt azt is közölte a fehérorosz külügyminiszter: az országa területén zajló orosz-fehérorosz közös hadgyakorlat befejezése, február 20. után egyetlen orosz katona és orosz hadfelszerelés sem marad Fehéroroszország területén - aztán a hadgyakorlatról kiderült, hogy az az invázió előkészítése volt, az oroszoknak pedig eszük ágában sem volt kivonulni Fehéroroszországból, hanem az Ukrajna elleni invázió egyik kiindulópontja volt az ország.