2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagy Márton, az MNB alelnöke a bécsi Euromoney konferencián azt mondta: ha az éves maginfláció eléri, illetve meghaladja a 3%-ot, az a jegybank számára elegendő bizonyíték lesz arra, hogy meg kell kezdeni a monetáris politika szigorítását. Ez minden várakozás szerint hamarosan bekövetkezik - azaz közelgünk az MNB ultralaza monetáris politikájának végéhez. Ez akár kamatemelést is jelenthet.

A Portfolio.hu tudósított az MNB alelnökének szavairól, a hírre a forint, ami épp a tegnapi inflációs jelentés közlése után kezdett el látványosan gyengülni, azonnal erősörni kezdett: az euró jegyzése 324 környékéről villámgyorsan 322 forint alá esett.

Forrás: Privátbankár.hu - Friss árfolyamok >>

Tényleg nem nézheti tovább tétlenül az inflációs nyomás emelkedését a jegybank

A KSH kedden tette közzé az infláció decemberi alakulásával kapcsolatos legfrissebb számait. Ahogy akkor is írtuk: a monetáris politika szempontjából a legfontosabb a maginflációs mutató alakulása, márpedig a volatilis áralakulású tételektől megtisztított árindex decemberben 2,8 százalékra nőtt (0,2 százalékponttal magasabb lett, mint novemberben). Ez 2014 óta a második legmagasabb érték.

"Mindezek alapján előrejelzésünk szerint a maginfláció januárban már eléri, sőt meghaladja a 3 százalékot, és 2019 egészében felette is marad. Mindez az MNB-t belátható időn belül a monetáris politika normalizációjának megkezdésére ösztönözheti"

- jelezték az ING elemzői.

A "normalizálás" kamatemelést jelent?

A Portfolio szerint Nagy Márton kijelentette, hogy egy jó indikátor lenne számukra az inflációs cél tartós elérése kapcsán, ha az adószűrt maginflációs elérné a 3%-ot - ez azt jelentené, hogy hozzá kell kezdeniük a monetáris politika normalizálásához. Ez az MNB várakozásai szerint is az idei első negyedévben bekövetkezhet.

Hogy a beharangozott "normalizálás" pontosan mit jelent, arról nem szól a tudósítás, de a hangvétel alapján hosszú idő után a kamatemelés is szóba jöhet, nem csak egy kisebb jelentőségű monetáris kondíció-változtatás. Az alapkamat alakulása az alábbi charton látható:

(privátbankár.hu)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!