3p

Az összesen háromszoros olimpiai bajnok testvérpár az edzői stáb felbomlása és a szakmai terv hiánya miatt döntött úgy, hogy más ország színeiben folytatja pályafutását.

Megszólalt Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang. A rövidpályás gyorskorcsolyában összesen három téli olimpiai aranyat szerző testvérpár a Nemzeti Sportnak adott interjúban beszélt arról, mi vezetett ahhoz, hogy országváltást kezdeményeztek, azaz a következő, 2026-ban Milánóban megrendezendő téli olimpián már más országot képviselve versenyeznének.

"Amikor megtudtuk, hogy a Magyar Országos Korcsolyázószövetség nem tartja együtt az edzői stábot, aggódni kezdtünk. Egyre bizonytalanabbá vált a helyzetünk, és ennek nem örültünk"

- mondta Liu Shaolin Sándor arról, hogy miként kezdődött az országváltáshoz vezető folyamat, Liu Shaoang.pedig azt tette hozzá, hogy többször tárgyaltak a [Kósa Lajos fideszes országgyűlési képviselő által vezetett] magyar szövetséggel arról, hogy tartsák együtt az edzői stábot.

Ez azonban nem jött össze, sőt igazából alternatívát sem kínált nekik a magyar szövetség.

"A szövetségnek a mai napig sincs kidolgozott szakmai terve erre az olimpiai ciklusra, nincs megoldva – vagy legalábbis nem az előző években megszokott színvonalon – a csapat irányítása, nincs szakmai alapon nyugvó hosszú távú edzésterve és versenynaptára. Fájlaljuk azt is, hogy a szövetség eltitkolta, hogy Dzse Szu Csunnal csak rövid távú szerződést kötött, olyat, amely nem tart a következő olimpiáig. Megingott a bizalmunk a szövetségben, bizonytalanná vált a jövőnk, okkal vetődött fel bennünk, miként tudjuk így hozni az újabb sikereket, hogyan tervezzünk így Milánóig"

- fogalmazott Liu Shaolin Sándor. A testvérek azt is elmondták, hogy egyelőre nem tudják, milyen ország színeiben fognak versenyezni, és az is biztos, hogy kiemelkedő eredményeik ellenére egy új országban "nulláról" kell újrakezdeniük mindent, válogatóversenyeken kell majd kiharcolniuk, hogy bekerülhesssenek a válogatottba.

Beszéltek arról is, hogy a magyar szövetség a felkészülésükre fordított összegek megtérítését szabta az országváltás engedélyezését (ennek hiányában csak hároméves kihagyás után indulhatnának újra hivatalos versenyen). Erről elmondták, hogy korábbi szerződésük március 31-ével lejárt, azota nem kaptak semmilyen anyagi juttatást a szövetségtől, a korábbi költségek tehát még előző, sikerrel zárult olimpiai felkészülésük idején keletkeztek. Liu Shaolin Sándor elmondta, hogy szükség esetén saját zsebükből rendezik a vitatott követelést.

"Hogy hová megyünk, még nem tudjuk, vagyis nincs olyan ország, szövetség, amelyik rendezné ezeket a költségeket. Ahogy említettük, a bizalomvesztés és a bizonytalanság miatt döntöttük el, hogy országot váltunk – úgy határoztunk Ádóval, ha a magyar szövetség ragaszkodik a költségek megfizetéséhez, akkor mi magunk álljuk. Még akkor is, ha nem értünk egyet vele, s ha a rövid pályás gyorskorcsolyázás nemzetközi történetében sincs példa hasonlóra."

Elmondták még azt is, hogy sejtették, döntésük miatt sokan lesznek szomorúak, de "öröm azt látni és tapasztalni, hogy továbbra is sokan állnak" mellettük, és csakis sportkarrierjük érdekében döntöttek úgy, hogy családjukat, szeretteiket, barátaikat maguk mögött hagyva új országban folytatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!