4p

Nyílt közbeszerzést írt ki a Nemzeti Levéltár renoválási terveire a Várkapitányság, de nem elképzelhetetlen, hogy a kivitelezési munkálatokat majd az a két cég nyeri meg, amelyeket előszeretettel bízzák meg a Vár területén zajló fejlesztésekhez.  

Nagy port kavart Kocsis Máté törvénymódosítási javaslata, miszerint visszahozná a vármegyei rendszert, de az a törvényjavaslat sem hagyta hidegen a közvéleményt, amely arra irányul, hogy a kormánymegbízottakat főspánoknak neveznék. Viszont jól látszódik, hogy a kormányt már régóta foglalkoztatják a régi időkre emlékeztető elnevezések, hiszen már 2018-ban létrehozta a Várkapitányság Nonprofit Zrt.-t. Mindezt akkor, amikor a Miniszterelnökség átalakította a budai Várnegyed területén zajló beruházásokat koordináló cégeket, így olvasztotta egybe a Budavári Ingatlanfejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft-t. és a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft.-t.  

A Magyar Nemzeti Levéltár is sorra kerül. Fotó: MTI
A Magyar Nemzeti Levéltár is sorra kerül. Fotó: MTI

Az 513 főt foglalkoztató Várkapitányság most új közbeszerzést írt ki, mégpedig a Magyar Nemzeti Levéltár generáltervezésére. A tervezett projektelemek között szerepel például az észak-nyugati épületszárny és a torony visszaépítése, látogató- és oktatási központ kialakítása, teljes homlokzati és tetőrekonstrukció, vagy a belsőépítészeti restaurálás.

A nyertes cég tehát még nincs meg, augusztus 1-jég várják a tervpályázatokat, csak ezután jön a kivitelező cégek kiválasztása, de a Várkapitányság eddigi felújítási munkálatait sem igen bízták a véletlenre.

(Ahogy a Királyi Lovarda, a Főőrség, a Stöckl-lépcső, a Karakas pasa tornyát és a Csikós udvar terveit a Középülettervező Zrt. végezte, úgy a kivitelezésnél is jól megszokott cégek szoktak a Várban fejleszteni).

Még a Várkapitányság elődjénél, 2016-ban indult 3,5 milliárd forintból a II. világháborúban megsérült, majd később elbontott Király Lovarda, majd további 3,5 milliárdért a Főőrség épületének és a Stöckl-lépcsőnek az újjáépítése. Mindkét megbízást a WHB Kft. és a Laki Épületszobrász Zrt. párosa nyerte, és az épületek már el is készültek.

Az építkezések azonban tovább folytatódnak, így 2020-ban szintén a két cég nyerte el az úgynevezett Tabáni lift létrehozását nettó 842,3 millió forintért. Másnak esélye sem volt nyerni, mert a projektet irányító Várkapitányság Zrt. eleve velük akart szerződni, mivel ők voltak korábban a “Csikós udvar revitalizáció” nevű projekt kivitelezői is (nettó 6,4 milliárd forintért), a lift pedig ahhoz kapcsolódik – írta tavalyi cikkében az Átlászó.hu.

A lap egy másik cikkében arról is írt, hogy várható egy következő építkezés is, hamarosan felújítják Karakas Pasa tornyát is, amelyet a beruházást irányító Várkapitányság Zrt. előzetesen nettó 291 millió forintra becsült, de végül nettó 435 millióról szóló szerződést írt alá a kivitelezőkkel – ismét a WHB Kft.-Laki Épületszobrász Zrt. kettőssel.

Kérdés, hogy a Magyar Nemzeti Levéltárnál is folytatódik-e a jól megszokott rituálé a Várban már otthonosan mozgó cégekkel, vagy sem.

A nonprofit szervezetként működő Várkapitányság egyébként 2021-ben szinte megháromszorozta az egy évvel korábbi nettó árbevételét, a 2020-as 2 milliárd helyett már 5,6 milliárd forintos forgalmat bonyolított. Ennek nagy részét a megnégyszereződött régészeti tevékenységek árbevétele, a hatszorosára duzzadt múzeumi belépők, valamint a több, mint tízszeresére nőtt shop- és info-pontok bevételei, továbbá a duplájára nőtt bérleti díjakból származó összegek adják össze.

A 2021-es cégbeszámoló kiegészítő mellékletében tételesen azt is feltüntették, hol, milyen összegben végeztek értéknövelő beruházásokat. Hogy csak a legnagyobbakat említsük: a Szent György téren hírközlési kábeleket fektettek le 3,8 milliárdért, egy Úri utcai irodaház kialakítására 474,2 millió ment el, a Karmelitában az alakuló tér kialakítását 836,2 millióért, vagy a Budavári Palota E épületében irodákat alakítottak ki 288,1 millió forintért, a Karmelita Kolostor elektromos és restaurálási munkálataira 157,6 millióét költöttek.

De a beszámoló kitér arra is, hogy 2021-ben a tárgyi eszköz állomány értékének jelentős növekedését a már vagyonkezelésünkben lévő Karmelita Kolostor ingatlanra történő értéknövelő beruházás okozta, melynek értékét 5,3 milliárd forint értékben az Magyar Nemzeti Vagyonkezelési Zrt.-től átvették vagyonkezelésre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!