Ez a cikk eredetileg a Piac & Profit magazin legfrissebb számában jelent meg.
A koronavírus-járvány miatt a turizmuson belül a MICE-ágazat (üzleti rendezvények és kongresszusok piaca) elsőként omlott le és vélhetően utolsóként fog felállni. Egyes vélemények szerint a rendezvényturizmus globális újraindulására legkorábban 2024-ban van esély. A helyzetet nehezíti, hogy már a koronavírus-járvány előtt is a versenytársakhoz képest voltak hiányosságai ennek a szektornak, amire rávilágít a Magyar Turisztikai Ügynökség által május végén publikált új nemzeti turizmusfejlesztési stratégia is.
"A Hungexpo új kongresszusi központja, valamint a Budapesti Kongresszusi Központ egyaránt inkább a közepes nemzetközi konferenciák megrendezésére alkalmasak, ezeken kívül csak kisméretű kongresszusi központokkal rendelkezik a főváros. Prágában a fontosabb kongresszusi központok mindegyike rendelkezik legalább kétezer fős előadóteremmel, valamint három olyan konferenciahotel is található Prágában, amely ezerfőnél nagyobb előadóteremmel bír. Ezzel szemben Budapest egyetlen hasonló kapacitású konferenciahotellel sem rendelkezik" - olvasható a dokumentumban.
A stratégia szerint összességében elmondható, hogy Budapest alacsonyabb részesedést ér el a látogatók számának tekintetében, mint amekkora részesedést a rendelkezésre álló kiállítási kapacitás alapján magáénak tudhatna, amely a nemzetközi kiállítások alacsony számából és a kisebb konferenciák túlsúlyából adódik. Rövid távon célként ezért az MTÜ a jelenlegi fejlesztések kivitelezését és általánosan az infrastruktúra jobb felhasználáshoz szükséges képességek fejlesztését jelölte meg.
„Látható, hogy a nagy globális kongresszusokat, amelyeket évente rotálódó helyszíneken rendeztek meg, szétdarabolják ún. hubokra – vagyis kisebb egységekre, így a résztvevőknek nem kell elhagyniuk a kontinensüket vagy a saját régiójukat. Ez a trend Budapest számára is kedvező lehet, mivel elérhetővé válnak olyan nagy kongresszusok, amelyek eddig infrastrukturális kapacitás miatt nem fértek el Magyarországon” – mondta lapunknak Békefi Anna, a Budapest Convention Bureau és Hungarian Convention Bureau márkaneveket is használó Magyar Kongresszusi Iroda ügyvezetője. Hozzátette: a pandémia korántsem ért véget 2021 első negyedévében, így az elhúzódó korlátozások és a bizonytalanság érzete miatt a fellendülés 2022-ig nem fog elindulni dinamikusan. Az optimista forgatókönyv korai enyhülésre számít és a teljes felépülés 2024-ig határozta meg. Míg a teljes fellépülést 2027-ig prognosztizálja a pesszimista forgatókönyv.
Jelentős veszteségek
Az ágazat hatalmas veszteségeket szenvedett. Ganczer Gábor, a Hungexpo vezérigazgatója, a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgálatók Szövetsége (Maresz) elnöke lapunk kérdésére elmondta: a koronavírus-járvány miatt 2021-ben is egy teljes fél év kiesik, vagyis a mintegy 1000 milliárd forint árbevételű iparágból 500 milliárd forint bevétel hiányzik. A Hungexpo árbevétele a 2019. évi 8,3 milliárd forint után a tavalyi évben 2,7 milliárd forintra zuhant vissza. "Idén, köszönhetően a második fél év nagy nemzetközi rendezvényeinek reményeink szerint a 2019-es árbevételünk felét tudjuk elérni" - fogalmazott a szakember.
A Maresz 2021 februárjában széleskörű kutatást végzett, hogy felmérje a rendezvényiparág jelenlegi helyzetét, melyben több mint 430 cég vett részt. Ganczer Gábor szerint az eredmények aggasztóak lettek. A cégek a 2020-as események 80 százalékát kényszerültek lemondani, és az eddigi foglalások alapján világosan látszik, hogy a 2021-es évre tervezett rendezvények volumene is körülbelül 80 százalékkal alacsonyabb lesz, mint a 2019-es évben volt. A kutatásban résztvevő cégek csaknem fele válaszolta azt, hogy pandémia hatására cégük összezsugorodott, stand-by üzemmódban vannak. Több mint 10 százalékuk átmeneti bezárásra kényszerült. Az átmeneti bezárás leginkább a rendezvényhelyszínek esetében volt jellemző, az összezsugorodás és stand-by üzemmód pedig legnagyobb arányban a szatellit területeken, az egyéb, kiegészítő rendezvényszolgáltatóknál volt érzékelhető. A válaszadók körülbelül fele 80 százalékos árbevétel kiesésről számolt be a 2020-as évre vonatkozóan. A koronavírus járvány megjelenése óta a megkérdezett cégek majd 60 százalékánál már voltak elbocsátások. A válaszadók 30 százaléknál ez több mint 40 százalékos mértékű volt, azon belül is csaknem 10 százaléknál 80 százalék fölötti.
"A koronavirus járvány után most mindenki egyszerre áll a rajtvonalhoz, intenzív verseny van a desztinációk között. A régió központok kialakulása tekintetében jó elhelyezkedése, és könnyű megközelíthetősége miatt Budapestnek jó esélyei vannak a vezető szerepre. A Hungexpon épülő új kongresszusi és kiállítási központ nagy rendezvények befogadását is biztosítani tudja majd, így ezekért is versenybe tudunk szállni" - mondta lapunknak Ganczer Gábor, a Hungexpo vezérigazgatója. Szerinte a rendezvénypiac egészéről elmondható, hogy az élő események újraindulása fokozatos, a nyitási vágy szektoronként eltérő lesz. Úgy látja: mivel a megrendelői oldalt is megviselte a járvány, ezért a rendezvénnyel kapcsolatos megrendeléseket sok cégnél még jó ideig visszafogják. A multinacionális, külföldi anyacéggel rendelkező vállalatok eseményei, és a nemzetközi rendezvények pedig a pandémiás rendelkezések miatt jóval később indulhatnak. A turizmus és a rendezvényszervezés, ezen belül is a nemzetközi rendezvények újraindulása az előrejelzéseket figyelembe véve várhatóan lassan fog elindulni. Ganczer Gábor úgy látja: a szektor árbevétele várhatóan 2024-ben érheti el újra a 2019-es szintet.
Elhúzódó hatások
A céges rendezvények vagy konferenciák teljes körű megszervezése és lebonyolítása az egyik profilja például az Eventrend Group-nak is. A cég egységei a válságot megelőző években jellemzően 3-4000 rendezvény lebonyolításában vettek részt, ez azonban 2020-ban százas nagyságrendre esett vissza, a korlátozások által el nem lehetetlenített időszakokban is csak minimális számban lehetett őket megrendezni. Lapunkkal közölték: az online rendezvényszervezés erősödött csak, amely az ügynökségek életben maradásának alapját teremtette meg, erősödést valójában nem hozott. Az Eventrend Group rendezvényszervezési illetve rendezvénycatering bevételei összességében a korábbi bevételek 10 százaléka alá csökkentek, azt is csak néhány rövid időszakban lehetett realizálni.
"Várhatóan nyáron a privát események és a sportrendezvények látogatása, illetve az azok köré szerveződő kiegészítő eseményeken való részvétel indul el először. Nyáron már látható néhány nyilvános rendezvény, elsősorban szabadtéren, a bátrabb cégek is főként kisebb létszámú szabadtéri rendezvényeket vállalnak be. Az üzleti célú rendezvényekben érezhető erősödés - az ajánlatkérések alapján - őszre várható" - mondta lapunknak Nagy Gábor, az Eventrend Group alapító-tulajdonosa. Hozzátette: az Eventrend megtartotta vállalkozásait és meghatározó kulcsembereit, a tudás és a tapasztalat nem veszett el. Úgy látja: természetesen ezt a hosszú - több egységük esetében 18 hónapig is eltartó -, szinte forgalommentes periódus miatt csak komoly veszteségek és áldozatok árán lehetett elérni.
Nagy Gábor szerint a helyreállás többrétű, és bizonyos területek teljes regenerációja jobban elhúzódhat. Például a piaci keresletben ugrásszerű növekedésre kell számítani, de ez teljesen nyilvánvaló, hiszen a 0-ról csak ugrani lehet. Ugyanakkor kritikus pont, hogy sok a pályaelhagyó, vagy a szakma iránti bizalmát átmenetileg elvesztő korábbi rendezvénypiaci foglalkoztatott. A szolgáltatói kapacitások terén pedig sok a tönkrement, ellehetetlenült vállalkozás. Az Eventrend Group alapító-tulajdonosa szerint itt is egy hosszabb, akár évekig tartó regenerációra, és néhány területen piaci átrendeződésre lehet és kell számítani.