4p

Ennyi idő alatt a kezdésnél csak a legfeljebb 10 millió forint értékű, elektronikusan benyújtott, nem értékpapírokra vonatkozó átutalásoknak kell átérniük az egyik magyar pénzintézettől a másikhoz. Míg a bérek szeptember 1-jével már azonnal átmennek, addig a nyugdíjak akkortól sem, a jegybank szerint ugyanis ez az egy időpontra koncentrálódó másfél milliós tétel túl nagy terhet róna a fizetési rendszerre, kockáztatná annak működését. 

Jelenleg 4 óra a tranzakciók átfutási ideje, de valójában 1,5-2 óra. Reggel 7-től délután 5-ig lehet megbízást adni, de csak hétköznap. Március 2-ától már nem kell megadni a 16 vagy 24 tagból álló bankszámla-számot, elég lesz egy másodlagos azonosító, ez magánszemélyek esetén mobilszám, email-cím vagy adóazonosító lehet, míg céges utalásoknál az adószám.

MNB-hirdetés a metróban. Fotó: Mfor.hu
MNB-hirdetés a metróban. Fotó: Mfor.hu

Másodlagos azonosító megadása kötelező, minden banknak lehetővé kell tenni, hogy ügyfelei ezt regisztrálják, ami nem automatikus, mindenképpen nyilatkozni kell, hogy melyik számlaszámhoz rendelik hozzá a másodlagos azonosítót (egy számlához csak egy másodlagos azonosító tartozhat). Ezek használata biztonságos, attól még, hogy valaki ismeri más mobilszámát, vagy email-címét, még nem tud hozzáférni a pénzéhez – állította Bartha Lajos, az MNB ügyvezető igazgatója mai sajtótájékoztatóján.

Ez a védelem azonban csak akkor működik, ha az ügyfél bejelenti az adatai változását, például, ha új email-címe, vagy mobilszáma lesz. A bankoknak azonban évente kötelező a másodlagos azonosítót újravalidálniuk, vagyis megkérdezniük az ügyfeleket, hogy még mindig ő-e a számla tulajdonosa, valamint, hogy a másodlagos azonosítói is ugyanazok-e.  

A szabály szerint, ha nem megy át a pénz 20 másodperc alatt, akkor a bank visszautasítja az átutalást. Sikertelen tranzakció esetén a küldő fél mindenképpen kap tájékoztatást, hogy újra tudjon intézkedni – jelenleg a tranzakció végrehajtásának az ellenőrzéséhez még az ügyfélnek külön be kell mennie a netbankba, vagy személyesen a bankfiókba.

Az azonnali fizetések zökkenőmentessége érdekében az MNB likviditást ad az átutalást indító banknak, jellemzően annak bezárása után, így hétvégén is, amennyiben annak elfogyna a pénze, hogy teljesíteni tudja az azonnali fizetéseket – hangsúlyozta Bartha Lajos.

Az azonnali fizetési rendszer három ütemben valósul meg:

 

  1. Március 2-ától a forintszámláról indított, legfeljebb 10 millió forint értékű, nem értékpapíros, elektronikusan benyújtott, a lakosság kivételével nem csoportos átutalásokra vonatkozik. A nyugdíjkifizetések és a vállalatok kötegelt átutalásai (ilyenek jellemzően a bérfizetések) még nem lesznek azonnaliak.
  2. Szeptember 1-jétől már a vállalati kötegelt átutalások (vagyis immár a bérfizetések vagy, ha például egy nagy cég a beszállítóit fizeti ki), a rendszeres, értéknapos átutalások is – ilyenek a havi hiteltörlesztő-részletek – is azonnaliak lesznek. A fizetési kérelmek is megjelenhetnek, ennek lehetővé tételére az MNB információi szerint a bankok már készülnek (a minap az Erste adott erről tájékoztatást). Fizetési kérelem során valaki megkérheti a partnerét, hogy utaljon át neki egy bizonyos összeget. A kérelemről a fizető fél értesítést kap, amelyet a visszahíváshoz hasonlóan elfogadhat vagy elutasíthat.
  3. Körülbelül 2-4 év múlva (pontos időt az MNB még nem tud mondani) már minden fizetési rendszerben azonnali átutalás lesz. 

Várhatóan az átutalások fele lesz azonnali rögtön a március 2-ai indulást követően – jelentette ki Bartha Lajos. Ez magasabb arány, mint a legfejlettebb országok (Egyesült Királyság, Svédország és Dánia) 25-30 százaléka. Újdonság, hogy az MNB az azonnali fizetési rendszerbe beenged nem banki szereplőket.

A témáról részletesebben olvashat a Piac&Profit február 19-én megjelent számában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!