13p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Egy szaúd-arábiai vezetésű konzorcium megérkezésével a világ egyik, ha nem a leggazdagabb futballklubjává vált az angol Newcastle United, mely közben a kiesés ellen küzd a Premier League-ben. Október 17-én volt az új éra első mérkőzése, mely vereséget hozott – és hosszú lesz az út felfelé, ha a Newcastle követni akarja a Chelsea, a Manchester City vagy a Paris Saint-Germain példáját.

A mérkőzésre kiadott szurkolói füzet aranyszínű címlappal jelent meg, a lelátón burnuszos angol szurkolók ültek, a stadion előtt a meggyilkolt Dzsamál Hasigodzsira emlékező, a szaúdi hatalomátvétel ellen tiltakozó kiírásokkal tüntettek, az új elnök Jaszir ar-Rumajjant viszont nagy ovációval fogadta a St James’ Park közönsége. A közel 900 napos bojkott után visszatérő Wor Flags szurkolócsoport óriási koreográfiával rukkolt elő, azt ünnepelve, hogy Newcastle városa minden megpróbáltatásból talpra áll. A Tottenham elleni bajnokit ideiglenesen félbe kellett szakítani, hogy megmentsék az életét egy drukkernek, aki rosszul lett a lelátón. A házigazda Newcastle végül 3–2-es vereséget szenvedett. Különös vasárnap volt.

A futball új Krőzusa megérkezett a Newcastle Unitedhez.

Szaúdi pénzen szőtt álmok

Ha az „alvó óriásra”, azaz a hatalmas, ámde kiaknázatlan potenciállal bíró klubra keresünk példát, a Newcastle United mindig az elsők közül kerül szóba. Az 1892-ben alapított csapatnál sok minden adott: fanatikus és fociőrült közönség, nagy helyi bázis (Newcastle-upon-Tyne és körülötte a Tyneside az Egyesült Királyság nyolcadik legnépesebb, agglomerációval együtt számolt városa), nagy tradíciók (négy bajnoki cím, hat kupagyőzelem, egy VVK-trófea) és beteljesületlen álmok (a klub 1927 óta nem nyert bajnokságot, 1976 óta trófeát). A hasonlóan patinás és hosszabb ideje sikertelen, nagyjából azonos méretű klubok közül a többségnek van városon belüli vetélytársa – a Newcastle Unitednek nincs, bár a közeli Sunderlanddel kőkemény rivalizálást folytat.

Az angol Premier League október elején másfél évig elhúzódó vizsgálat után engedélyt adott a Newcastle United átvételére egy konzorciumnak, mely a pénz 80 százalékát biztosító Public Investment Fund of Saudi Arabia (PIF), a PCP Capital Partners és a Reuben Brothers „kézfogója” után kivásárolta a klub tulajdonosát, a „szarkákat” 2007 óta irányító Mike Ashley-t. Ashley 14 éves regnálása elején még bírta a szurkolók támogatását, ám az üzleti életben a Sports Direct ügyvezetőjeként ismertté vált tulajdonos a 2020-as évek elejére gyűlölt figurává vált Newcastle-ben. A csapat szenvedett a pályán, Ashleyből pedig már olyannyira elege volt a szurkolóknak, hogy gyakorlatilag bárkit szívesen fogadtak volna helyette. A „bárki” végül a szaúdiak vezette konzorcium lett, mely mintegy 305 millió fontért vásárolta be magát. A PL mindent rendben talált, miután „jogi biztosítékokat kapott” arra nézve, hogy a Public Investment Fund nem közvetlen szaúdi állami irányítást jelent. Ettől persze még a PIF egy olyan speciális befektetési alap, mely mögött a szaúdi állam áll…

Jaszir bin Otman ar-Rumajjan, a Newcastle United angol labdarúgóklub új, szaúd-arábiai elnöke (b2) és Amanda Staveley brit üzletasszony a klub kisebbségi tulajdonosa (j2), mielőtt megkezdődik csapatuk mérkőzése a Tottenham Hotspur ellen a newcastle-i St. James' Park stadionban 2021. október 17-én. (Fotó: MTI/EPA/Peter Powell)
Jaszir bin Otman ar-Rumajjan, a Newcastle United angol labdarúgóklub új, szaúd-arábiai elnöke (b2) és Amanda Staveley brit üzletasszony a klub kisebbségi tulajdonosa (j2), mielőtt megkezdődik csapatuk mérkőzése a Tottenham Hotspur ellen a newcastle-i St. James' Park stadionban 2021. október 17-én. (Fotó: MTI/EPA/Peter Powell)

A Premier League többi csapata minimum homlokráncolva fogadta a fejleményeket – nyilvánvalóan kevesen örülnek, ha dúsgazdag befektetőcsoport érkezik egy riválishoz. Márpedig csak a PIF mögött mintegy 430 milliárd fontos tőke van. A Newcastle egy alsóházban vergődő, jelentős tényezőnek nem számító egyesületből hirtelen olyan csapattá vált, amely anyagilag a világ szuperklubjaival is versenybe szállhat. Szaúd-Arábia céljainak – puha hatalom érvényesítése, sportmosás, imázsjavítás, presztízsberuházás – igen jól megfelelt az átvétel, melyet Newcastle-ban ünnepelve fogadott a szurkolók döntő többsége. Új pénzt, befektetést, új reményt látnak az új klubtulajdonosokban.

A pénznek valamelyest azért van szaga, így nem csoda, hogy nem volt túl jó az üzlet fogadtatása, már ha Newcastle-t leszámítjuk. A szaúdi pénz sokaknak volt „büdös”: elsősorban emberi jogi problémákat emlegettek fel, rámutatva: erős a gyanú, hogy az új tulajdonosok keze véres. Az Amnesty International „az emberi jogok védelmezőire mért súlyos csapásként” minősítette a Newcastle átvételét.

„Sok kérdést felvet az, ahogy a Premier League engedélyezte az üzletet. Kérdéseket a sportmosásról, emberi jogok és sport kapcsolatáról, az angol futball egészének integritásáról. Hogyan lehetséges, hogy a Premier League jelenlegi, klubtulajdonosokkal szemben támasztott követelményrendszere semmit sem mond az emberi jogok tiszteletben tartásáról?”

– panaszkodott Sacha Deshmukh, az Amnesty UK vezetője, aki levélben fordult a PL-hez.

A Newcastle United egyik legnagyobb klublegendája, Alan Shearer maga is említést tett arról, milyen feltűnő kettősség uralkodik az üzlettel kapcsolatban.

„Ott a remény és az izgatottság, mert Ashley elment és új tulajdonosok érkeznek. A szurkolókra végre hallgatnak. A klub az elmúlt héten többet kommunikált velük, mint az elmúlt 14 évben, és ez jó. Ugyanakkor megértem, hogy kemény kérdéseket tesznek majd fel az új tulajdonosokkal kapcsolatban, s jogosan teszik ezt”

– mondta Shearer a BBC Match of the Day adásában.

Nem mintha a hasonló felvásárlások nem hoztak volna magukkal hasonló kételyeket. A Manchester City (tulajdonos az egyesült arab emírségekbeli irányítás alatt álló City Football Group) és a Paris Saint-Germain (tulajdonos a katari Qatar Sports Investments) felvásárlásakor ugyanilyen kérdések vetődtek fel. Ugyanígy bírálatokat kapott már az olasz Szuperkupa (melyet többször Katarban vagy Szaúd-Arábiában rendeztek meg), no meg persze a 2022-es, katari világbajnokság is. Az Egyesült Arab Emírségek és Katar után immár Szaúd-Arábiának is van kirakatcsapata. Kérdés, mit kezd vele.

Csapdák és buktatók

Három kiemelt példát szokás felhozni akkor, amikor egy dúsgazdag nagybefektető vagy befektetői csoport bevásárolja magát egy topligás futballklubba. Ez a három:

  • A Roman Abramovics-éra alatti Chelsea

  • A már említett Manchester City

  • És a szintén már említett Paris Saint-Germain

A három csapat egymást követve szerepel a Deloitte Football Money League árbevétel-alapú erősorrendjében a 6. (Manchester City), 7. (PSG) és 8. (Chelsea) helyen. A koronavírus-világjárvány egyik következményeként az UEFA enyhített a pénzügyi fair play-szabályozások szigorán, és a trió tagjai ezt ki is használták – valószínűleg mindhárom csapat jól jön majd ki a futballvilág ideiglenes megrendüléséből. Lehet, hogy a közeljövő három domináns hatalmáról van szó: a Chelsea most is BL-címvédő, a Manchester City és a PSG ugyancsak a legnagyobb trófeára hajt, miközben pénzével látványos erődemonstrációt tart a piacon. Tegyük hozzá: sem a City, sem a PSG nem tudott még felülni az európai futballtrónra, hiába a tulajdonosok kifogyhatatlannak tűnő pénztárcája.

Pont ez szolgál megszívlelendő tanulságokkal a Newcastle számára is.

A hatalomátvétel után mindhárom csapat elképesztő összegeket költött játékosvásárlásra: idényenkénti átlagban a Manchester City közel 152 millió, a PSG 127 millió, a Chelsea 123 millió euróért vett futballistákat, és tegyük hozzá, a Chelsea költekezését lehúzza egy idény, amikor a FIFA regisztrációs embargója (gyakorlatilag átigazolási tilalma) alá esett a klub. Ott vannak még a játékosfizetések és a háttérstáb fizetése (a Chelsea-nél csak a 2010-es években 60 százalékkal ugrott meg a bérköltség), a távozó edzők kompenzációja, a klubok létesítményeibe beleölt összegek – finoman fogalmazva is drága mulatság egy csapatot a világelitbe juttatni.

Pénzzel pózoló Newcastle United szurkoló a csapat Tottenham Hotspur elleni, hazai meccse előtt St. James' Park stadionban 2021. október 17-én. A Newcastle akkor játszott először azóta, hogy a klubot megvásárolta egy szaúd-arábiai konzorcium. (Fotó: MTI/AP/Jon Super)
Pénzzel pózoló Newcastle United szurkoló a csapat Tottenham Hotspur elleni, hazai meccse előtt St. James' Park stadionban 2021. október 17-én. A Newcastle akkor játszott először azóta, hogy a klubot megvásárolta egy szaúd-arábiai konzorcium. (Fotó: MTI/AP/Jon Super)

Arról nem beszélve, hogy a Chelsea, a Manchester City és a PSG egyaránt jobb kiinduló helyzetben volt, mint a Newcastle. A Chelsea már Abramovics érkezése előtt is hosszabb ideje felsőházi csapatnak számított, rendszeresen szerepelt az európai kupákban, hazai és nemzetközi sikerei egyaránt voltak. A Manchester City a kilencvenes évekbeli pokoljárása után stabilizálta helyzetét a Premier League középmezőnyében, és az Abu Dhabi Group előtti tulajdonos – a korrupciós vádak miatt kiszálló thaiföldi Thaksin Shinawatra – idején felszálló ágba került. A PSG a kétezres évek közepén története egyik legrosszabb periódusát élte át, ám a katari befektetők érkezése előtt már bajnoki negyedik helyet ért el és kupadöntőt játszott. Egyik csapatot sem fenyegette a kiesés és az új tulajdonosok azonnal ki tudtak lépni a játékospiacra.

Ehhez képest a Newcastle United 2009 óta kétszer kiesett a Premier League-ből és az utóbbi években folyamatosan az alsóházban harcol. Hiába érkeztek meg a szaúdi tulajdonosok, januárig nem igazolhat a csapat, hiszen nincs átigazolási időszak. Akkor meg a Newcastle-nak nem lesz könnyű dolga. Mindenki tudja, hogy a „szarkák” meggazdagodtak, és az árazás ennek megfelelő lesz (így járt például a Barcelona, miután a PSG kivásárolta tőlük Neymart). A klub kiesőjelölt és ez elriaszthatja az erősítésül kiszemelt játékosokat, a búcsú a Premier League-től pedig egyből óriási csapást jelenthetne a projektre.

Bár a fellelkesült Newcastle-drukkerek a „Kapjátok be, Man City, gazdagabbak vagyunk nálatok” rigmust énekelték, a gazdagság nem konvertálódik automatikusan eredményekre. A Chelsea az Abramovics-féle hatalomátvétel után két éven belül bajnok lett, öt év alatt eljutott a Bajnokok Ligája-döntőig, majd az éra kilencedik évében meg is nyerte azt. A Manchester Citynek már nem ment ilyen gyorsan: az arab befektetők érkezése után négy év kellett a bajnoki cím megszerzéséhez és tizenhárom a BL-döntőig – a legfontosabb, legnagyobb trófeát pedig még mindig nem tudta elhódítani a klub. Az angolnál jóval gyengébb francia mezőnyt ugyan letarolta a PSG, ám kilenc év alatt jutott el a BL-fináléba és még nem tudta megnyerni azt. A Newcastle rosszabb helyzetből indul, minden eddiginél nagyobb a konkurenciaharc, és több klub (talán a legjobb példa a jelentős költekezéssel a középmezőnyből a középmezőnybe „jutó” Everton) példája mutatja, hogy még az elitbe betörni is nagyon nehéz feladat, nem hogy megnyerni az angol bajnokságot vagy egy európai kupát.

Öt-tíz év alatt a csúcsra

Az ész nélküli vásárlás (mely során az összes eladó megpróbálja jól lehúzni a frissen meggazdagodott vevőt) olyan kockázat, amit a Newcastle United nem engedhet meg magának. Várhatóan először már bizonyított, de klubjuknál perifériára szorult játékosokat próbál megkörnyékezni a klub, majd az idény végén – ha bennmarad – jöhet a nagybevásárlás és a keret teljes átalakítása. Ennek lebonyolításához valószínűleg szükség lesz egy sportigazgatóra (akit menet közben kellene megtalálnia a klubnak) és kell egy új edző (Steve Bruce egy mérkőzés után közös megegyezéssel szerződést bontott).

Előny lehet a spórolásból

A korábbi Newcastle-tulajdonos Mike Ashley hírhedten a fogához verte a garast, de a „szarkák” az új befektetők megjelenése után pont ezt használhatják ki. A klub a legutóbbi három évben 38 milliós profitot termelt, annak ellenére, hogy átigazolási mérlege folyamatosan mínuszos. A nagyon takarékos – a szurkolók lehet, azt mondanák, sóher… – Ashley nagyon óvatoson költekezett az átigazolási piacon. A drukkerek gyűlölték ezért, de a takarékosság egyben azt is jelenti, hogy a pénzügyi fair play feltételeinek teljesítése miatt nem kell nagyon aggódni, az új tulajdonosok viszonylag szabadon költhetnek igazolásokra. Ez a jelenlegi szituációban – amikor sok klub a járvány okozta veszteségek miatt eladásokra kényszerül – versenyelőny lehet.

Amint a Manchester City példája is bizonyítja, évtizedes távlatban kell gondolkodni, klubfilozófiát, egységes gondolkodásmódot kidolgozni. Az egyik legnagyobb kérdés, hogy ez megy-e a szaúdi tulajdonosi körnek. A Manchester City bár kisebb ballépésekkel, de nagyon profi módon építkezett egészen addig, hogy most a világ egyik legjobb (ha nem a legjobb) edzője, Pep Guardiola gardírozza a világ egyik legjobb játékoskeretét. A Newcastle United előtt inkább a City, mintsem a Chelsea példája lebeghet a hirtelen meggazdagodott angol csapatok között, mivel a londoniak jókor voltak jó helyen – és Abramovics óriási pénzinjekciója gyorsan fel tudta borítani az erőviszonyokat. A Newcastle új klubigazgatója, Amanda Staveley 5–10 éven belül tartja reálisnak azt, hogy a United elhódítsa az angol bajnoki címet. Nemcsak csapatot, de presztízst is kell építeni, mert a pénz önmagában nem fogja meggyőzni a sztárjátékosokat, ha nem látnak elég perspektívát a projektben.

„Abramovics és a Chelsea a modern példája annak, hogy óriási befektetéssel miként lehet európai szuperhatalommá tenni egy patinás, ám történelmileg nem kiemelkedően sikeres klubot. Az UEFA pénzügyi fair play-előírásai azonban már korlátozzák azt a típusú korlátlan befektetési szabadságot, amit az orosz milliárdos kihasznált. Aligha elképzelhető egy hasonló sikertörténet, ha másik klubnál a befektetést nem kíséri a bevételek párhuzamos, folyamatos emelkedése”

figyelmeztet a KPMG elemzése.

„Az ambíciónk közös a szurkolókéval: olyan, folyamatosan sikeres csapatot kialakítani, mely rendszeresen versenyben van a nagy trófeákért és világszerte büszkék lehetnek rá a drukkerei” – ígérte belépőjekor a szaúdi vezetésű konzorcium.

Ha a mögötte álló tőkét nézzük, valószínűleg most a Newcastle United a világ legtehetősebb futballklubja. A Chelsea, a Manchester City és a PSG példája bizonyítja, hogy a rengeteg pénz előbb-utóbb trófeákat is hoz, ám az európai futball csúcsát – a Bajnokok Ligája trónját – a háromból két csapat még nem tudta meghódítani. És már az ezt megelőző csúcshoz – a Premier League elsőségéhez, vagy legalábbis a dobogójához – is hosszú, fárasztó út vezet. Az a 200 millió fontra becsült összeg, amit a pénzügyi fair play-szabályok betartása mellett a szaúdi kézbe került Newcastle elkölthet, azért megkönnyítheti a mászást…

Keresztbe tennének

A Premier League klubjai rendkívüli küldöttgyűlést hívtak össze hétfőn, melyen ideiglenesen megtiltottak minden olyan kereskedelmi szerződést, melynek részese a klubbal már üzleti kapcsolatban álló fél. Ilyen szabályozásról már volt szó korábban, ám hirtelen, ideiglenes bevezetése valószínűleg a Newcastle United ellen irányul: a klubok attól tartanak, hogy az új tulajdonosok saját céghálójukból irányítanak szponzorokat (így közvetve állami pénzt) a klub mellé, ezzel extra bevételhez juttatva azt. A liga egyelőre három hétre blokkolta az ilyen típusú megállapodásokat, ám végleges szabályozás is várható. A javaslatot az ellene szavazó Newcastle United és a tartózkodó Manchester City kivételével a Premier League minden klubja támogatta. Korábban a City szponzori szerződései (elsősorban a főszponzor Etihaddal megkötött szerződés) is vizsgálat tárgyát képezték, helyi és kontinentális szinten is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!