4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tudósok szerint a mélytengeri akadályok megállíthatják a gleccserek szétcsúszását, és ezzel megelőzhető lehet a globális felmelegedéssel járó tengerszint-emelkedés.

Kőből és homokból épített falakkal megállítható lehet a tengerfenéki gleccserek szétcsúszása, és ezzel meg lehet előzni a globális felmelegedéssel járó tengerszint-emelkedést, írja a Guardian az Európai Földtudományi Unió (EGU) friss tanulmánya alapján.

"Nagyon egyszerű struktúrákat képzelünk el, egyszerű kavics- vagy homokrakásokat az óceán fenekén", írja a szövegben Michael Wolovick, a Princeton Egyetem geotudományi tanszékének kutatója, aki szerint ezek a tervek a tudomány jelen állása szerint teljességgel meg is valósíthatók.

Az akadályok nemcsak egyben tartanák a gleccsereket, de meg is akadályoznák, hogy a melegebb víz a gleccserek alapjaihoz jusson, és megolvassza azokat. Az alábbi ábrán látható, hogyan képzelik el a kutatók a mesterséges falak működését:

forrás: Európai Földtudományi Unió
forrás: Európai Földtudományi Unió

Az (a) ábrán látható a gleccserek alapállapota. A kék színű jégtakaró (a szárazföldhöz fagyott jégtömeg) elől együttesen blokkolja a mélyben áramló melegvizet a barnával jelölt természetes tengerfenék és a lila selfjég (a parti síkságról a tengerbe belenyúló jégtömeg). A meleg víz viszont folyamatosan mossa a selfjeget, így megindul az olvadás.

A (b) ábrán az olvadás előrehaladott állapota látható: a selfjég már teljesen elvékonyodott, a jégtakaró óceán felőli része megereszkedett, a meleg víz már a tengerfenéki alapjait nyaldossa.

A (c) ábra mutatja, hogyan nézne ki, ha bevetnék a mesterséges, mélytengeri falakat. A kavics- vagy homokküszöbökkel megemelnék a természetes tengerfenék szintjét, így a meleg víz nem érné el a selfjeget, az olvadás lelassulna, sőt, a selfjég elkezdhetne vastagodni.

A (d) ábrán a selfjég megvastagodásának az eredménye látható, mely során a jég már összeér a mesterséges küszöbbel. A selfjég és a küszöb együtt a korábbinál erősebben dúcolja alá a jégtakarót, mely így stabilabbá válik, nem csúszik szét, az olvadása visszalassul, így a tengerszint sem emelkedik tovább.

Wolovick és kollégái az antarktiszi Thwaites gleccsert vették alapul, mely 80-100 kilométeres szélességével az egyik legnagyobb gleccser a világon, majd számítógépen lemodellezték, milyen hatásai lennének a mesterséges tengerfenéki küszöbökönek, ha különálló oszlopok vagy halmok formájában hoznák őket létre. Azt találták, hogy Thwaites gleccsernél 300 méter magas mesterséges küszöbökkel számolva 0,1 - 1,5 köbkilométer anyagra lenne szükség az építkezéshez, vagyis nagyjából annyira, amennyit a dubai Pálma-szigetek megépítésekor kikanalaztak a tengerfenékről (ez 0,3 köbkilométer homok és szikla volt), illetve amennyit a Szuezi-csatorna építésekor kotortak ki (ez nagyjából 1 köbkilométer volt).

Ezek a különálló küszöbök 30 százalékos valószínűséggel akadályoznák meg a gleccser összeomlását. Ennél bonyolultabb lenne, ha egybefüggő falat emelnének a gleccser köré, de az a modellek szerint már 70 százalékos hatékonysággal tartaná vissza a meleg víz felét a jégalapoktól.

A sarkvidékek olvadásával rengeteg friss víz kerül az óceánokba, mely megemeli a tengerszintet, ez pedig egyebek mellett a partvidékeken élő emberek életét veszélyezteti. A Thwaites gleccser önmagában nagyjából Nagy-Britannia méretű, és az összes gleccser közül az ő olvadása járulna hozzá a leginkább a jövőbeli tengerszint-emelkedéshez, mert a vele felszabaduló friss víz egymaga 3 méterrel emelné meg globálisan a tengerszintet.

Bár a mesterséges tengerfenéki falak terve működhet, Wolovick szerint az ilyen lehetséges megoldások nem szabad, hogy eltérítsék a világot a károsanyag-kibocsátás mérséklésétől. "Minél több szén-dioxidot bocsátunk ki, annál kevésbé valószínű, hogy a jégsapkák hosszútávon képesek lesznek túlélni a jelenlegi formájukban."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!