A díjat megosztva Maria Ressa Fülöp-szigeteki és Dmitrij Muratov orosz újságírónak ítélték oda októberben azért a küzdelemért, amelyet a demokrácia és a tartós béke előfeltételének tekinthető véleménynyilvánítás szabadságáért folytatnak olyan országokban, amelyekben az újságírók állandó veszélyben vannak a fizikai és verbális támadásoktól, zaklatástól.
Igen, mi folyton morgunk és harapunk, éles a fogunk, és erősen szorítunk, de nélkülözhetetlen kellékei vagyunk a haladásnak, mi vagyunk a zsarnokság ellenszere - jelentette ki Muratov általában az újságírókra utalva. De beszélt arról is, hogy nagy most a háborús veszély Oroszország és Ukrajna között. Néhány őrült geopolitikus fejében már egyáltalán nem lehetetlen egy orosz-ukrán háború. Én viszont tudom, hogy a háborúk elesett katonák azonosításával és fogolycserével szoktak végződni - mondta.
Maria Ressa zord képet festett a médiaiparról. A hírverseny kora már a múlté, de nekünk segítenünk kell abban, hogy a független újságírás fennmaradjon, egyrészt az újságírók védelmének erősítésével, másrészt az újságírókat sanyargató államokkal szembeni kiállással - jelentette ki. Ressa ostorozta a nagy amerikai technológiai cégeket is, amiért szerinte kapzsiságból szabadon hagyják folyni a sárdobálást a közösségi médiában.
A Nobel-békedíj 10 millió svéd korona (355 millió forint) pénzbeli jutalommal és egy aranyéremmel jár, amelyet mindig december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján adnak át Oslóban.