6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Boris Johnsonék a legrosszabb forgatókönyvet ugyan elkerülték a most dúló energiakrízisben, a CF Industries gyárának megmentésével áttételesen elintézték, hogy továbbra is legyen ennivaló a boltokban, ám a vészmegoldásuk beindított egy újabb láncreakciót, amivel megint a háztartások járnak rosszul. Közben a gázkereskedő cégek csődhulláma is folytatódik.

Miután a brit kormány kedd este megegyezett az amerikai CF Industries-szel, hogy három hétig fedezi az egyik angliai műtrágyagyárának üzemeltetési költségeit, túlzás nélkül az egész szigetország lélegzett fel. Ez elsőre furcsának hangozhat, úgyhogy röviden összefoglaljuk, miért volt ez ilyen fontos:

  • iszonyúan felment a földgáz szabadpiaci ára
  • Nagy-Britannia a jó szándék és a szerencsétlen véletlenek összjátéka miatt hirtelen túlfüggésbe került a gáztól
  • a megugró gázárak miatt csak veszteségesen lehetne működtetni az országban működő több gyárat, köztük a műtrágyagyárakat is
  • ami azért óriási baj, mert a műtrágyagyártás melléktermékeként keletkező ipari szén-dioxid kulcsfontosságú egyebek mellett az élelmiszerek hűtésében, tartósításában
  • a leállt két, amerikai tulajdonú műtrágyagyár adja a szigetország ipari CO2-ellátásának 60 százalékát
  • mivel a múlt héten a gyárak leállása miatt nem érkezett CO2-utánpótlás az élelmiszeriparba, úgy tűnt, pár napon belül egy csomó termék eltűnik a brit boltok polcairól és hentespultjaiból

A fentiekről ennél jóval bővebben épp szerda este írtunk, itt:

A kormány-műtrágyagyár vészmegállapodás hatására tehát három hétig biztosított a brit élelmiszeripar CO2-ellátása, a Johnson-kabinet pedig arra számít, hogy a gyorssegélyezési időszak végére a széndioxid-piac alkalmazkodni fog a gáz világpiaci árához.

A baj csak az, hogy a kormányzati pénzekkel együtt is a CF Industries csak egyik nagy-britanniai műtrágyagyára indul újra, a másik zárva marad, ami szükségképpen felhajtja az ipari szén-dioxid belföldi árát - ez pedig végül mégis a vásárlókon fog csattanni, vagyis élelmiszer ugyan lesz a brit boltokban, de az iparági képviselők azonnali és nagy drágulásokra számítanak.

George Eustice brit környezetvédelmi államtitkár azt nyilatkozta a Sky Newsnak, hogy az ipari szén-dioxid ára a szűkös kínálat miatt várhatóan a következő néhány hétben megnégyszereződik, tehát tonnájáért ezer fontot kell majd fizetni. Eustice azt is elmondta, hogy ez nem vezet majd dráguláshoz a boltokban, mert szerinte a CO2 az élelmiszergyártók költségeinek csak kis részét teszi ki - csakhogy az élelmiszergyártók szerint ez fokozza a már így is rájuk nehezedő, a nyersanyagárak emelkedéséből és a munkaerőhiányból fakadó inflációs nyomást.

Richard Griffiths, a Brit Baromfi Tanács vezérigazgatójaa Guardiannek megerősítette, hogy bár nagyon fontos volt megoldani a széndioxid-hiányt, mert a szektornak már csak napjai voltak hátra ahhoz, hogy teljesen kifogyjanak a készleteik, de a termelési költségek emelkedése végső soron az élelmiszer-árakat is növelni fogja.

A Brit Húsfeldolgozó Szövetség képviseletében Nick Allen pedig arról beszélt a lapnak, hogy a vállalatoknak a következő három hétben újra kell tárgyalniuk a CO2-beszerzési megállapodásukat a CF Industries-szel, hogy a kegyelmi időszak után is biztosan folytatódjon a széndioxid-szállítás, és azt is elmondta, hogy a magasabb árak várhatóan a teljes CO2-ipar átstrukturálásához vezetnek, mivel a potenciális profit most "más cégeket" is odavonz a gáz begyűjtéséhez és értékesítéséhez.

Allen szerint a várható drágulás a disznótermékeket érinti majd a legkevésbé, mert az egy levágott disznóra jutó CO2-költség a disznó árának kevesebb mint egy százalékát teszi ki, de más élelmiszeripari termékekre valószínűleg jóval nagyobb hatással lesz az aranyárban mért gáz. A Brit Üdítőital Szövetség főigazgatója, Gavin Partington pedig arról beszélt, hogy a kormánynak hosszú távú támogatást kellene kidolgoznia az élelmiszeripar CO2-kereskedelmében, hogy a jövőben megelőzzék a hasonló piaci zavarokat.

A brit kormány és a műtrágyagyártó megállapodásának részletei egyébként még nem ismertek, de egy kormányszóvivő tagadta, hogy a Johnson-kabinet biankó csekket állított volna ki a CF Industriesnek. Eustice pedig annyit mondott, hogy a három hétre szóló megállapodás "sokmillióba, lehet, hogy tízmilliókba" kerül az országnak - fontban, természetesen.

Újabb gázkereskedők omlottak össze

A fentebb már idézett, hosszabb cikkünkben a brit energiaszolgáltatók helyzetével is foglalkoztunk: a kis- és közepes gázkereskedők sorra dőlnek be a megnövekedett költségek miatt, az ügyfeleket pedig vészmegoldásként a talpon maradt vállalatokhoz sorolják át. Öt hét alatt öt cég állt földbe, szerdán pedig újabb két áldozatot szedett az energiakrízis.

Most az Avro Energy és a Green szolgáltatók omlottak össze, így összesen 800 ezer újabb háztartást kell átsorolni más gázkereskedőkhöz, vagyis néhány héten belül már több mint másfél millió háztartásnak kell kényszerűen szolgáltatót váltania - magasabb gáz- és villanyszámlákért cserébe.

A predikciók szerint ugyanis októberben 12 százalékkal, vagyis átlagosan mintegy 139 fonttal ugrik meg a brit háztartások egy évre számolt energiaköltsége az áldatlan állapotok miatt, aztán tavasszal még nagyobb áremelkedés várható, akkor további 178-294 fonttal drágul majd meg a szigetországi lakosok millióinak az élete.

A kormány nem akarja magukra hagyni az embereket, ám egyelőre még nem döntötték el, milyen formában segítsenek a háztartásoknak. Kwasi Kwarteng brit gazdasági miniszter szerdán arról beszélt, hogy egy a spanyol kormány aktuális terveihez hasonló intézkedést fontolgatnak. A spanyolok 3 milliárd eurónyi különleges adót vetnének ki azokra a termelőkre és energiakereskedőkre, amelyek profitálnak az energiaválságból.

Azt már eddig is tudni lehetett, hogy a kisebb brit energiaszolgáltatókat az út szélén hagyja a kormány. Kwarteng néhány napja arról beszélt, hogy ha azok nem húzzák ki a tél végéig, akkor a kormány nem siet a segítségükre, hagyni fogják, hogy csődöt jelentsenek, az ügyfeleiket pedig átadják azoknak a nagyobb szolgáltatóknak, melyek a legalacsonyabb gázárakat kínálják. A kormány nem akar mentőcsomagokat osztogatni "rosszul menedzselt" cégeknek, reagálta le ezt egy energiaipari vezető.

Nagy-Britannia 70 energiaszolgáltatóval kezdte az évet, de egy elemzés szerint közülük csak 10 fogja túlélni a telet.

(Guardian 1, 2)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!