3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még január közepén is több ezer vállalkozást soroltak az egyszerűsített vállalkozói adó alá, pedig elsejével megszűnt ez az adófajta.

A tavalyi volt az utolsó év, amikor még az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) szerint lehetett adózni, ez a lehetőség 2020-tól ugyanis megszűnt. Megpróbáltuk megtudni a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól, hogyan döntöttek a vállalkozások: új adót választottak, vagy inkább megszűntették a tevékenységüket.

Sokan hagyták az utolsó pillanatra a döntést
Sokan hagyták az utolsó pillanatra a döntést

A válaszra jó sokat kellett várnunk, mert az előző év utolsó napjaiban dömpingszerűen érkeztek be a nyilatkozatok az adóhatósághoz, ezek feldolgozására pedig egy hónap állt a szervezet rendelkezésére.

Erre vezethető vissza, hogy elvileg január elsejével már senki nem tartozhatna eva-körbe, de a hatóság január 10-én még mindig nyilvántartott 5428 evás adózót (köztük 801 egyéni vállalkozót és 4627 társas vállalkozást). Ők valójában már nem így adóznak, csak a tavalyi év végén tett bejelentések feldolgozása miatt még állományban vannak. Mint ahogy az új év elején is érkeztek még be "kötetlen formában" nyilatkozatok a NAV tájékoztatása szerint.

Amit biztosan tudni lehet: tavaly év elején még 19 768-an tartoztak az eva alá (4477 egyéni vállalkozás és 15 291 társas), míg az év utolsó napján 16 011 evást tartottak nyilván (egyéni: 3298, társas: 12 713). Ezek a számok arról árulkodnak, hogy bár az eva kivezetéséről már nyár közepén megjelent a törvény, az érintett vállalkozások nehezen tudtak dönteni a folytatásról. Ennek részben az információhiány lehetett az oka - amit tetézett az egyik kézenfekvő választás, a kisadózó vállalkozások tételes adójának (KATA) átalakításával, szigorításával kapcsolatos kamarai és kormányzati szándék nyilvánosságra kerülése -, másrészt jellemző a magyarokra, hogy mindent az utolsó pillanatra hagynak.

3757-en azonban képesek voltak dönteni az év folyamán. Közülük a NAV tájékoztatása szerint 2071-en (vagyis 55 százalék) a KATA szerinti adózást választotta, 77-en a kisadózó vállalkozások adóját (KIVA), 643 adózó eva-alanyisága egyéb, a jogszabályokban meghatározott okból szűnt meg, további 966 evás vállalkozás pedig megszűnt.

Vagyis a többség a katát választotta, még a módosításról szóló hírek ellenére is - bár azt nem tudjuk, hogy ezek a döntések a KATA  szigorításának tavaly őszi belengetése előtt születtek-e meg, vagy már annak tudatában (a tippünk az, hogy inkább az előbbi). Illetve elég sokan választották a megszűnést. Miközben a döntést segíteni hivatott kormányzati kommunikáció a kivát propagálta, ám a jelek szerint erre kevésbé voltak fogékonyak a vállalkozások. A kiva ugyanis a jelentősebb bérköltség mellett működő cégeknek kedvez, vagyis összetettebb működést feltételez, míg a kata egyszeri havi fix adó megfizetésével letudható.

Feltehetően hasonló arányok érvényesek a 2019 utolsó napjaiban még eva alá tartozókra is, akiknek a nyilatkozatai még feldolgozásra várnak.

Illetve nem lenne meglepő, ha a megszűnők nagyobb arányt képviselnének. Az evás cégek aktivitása sokat gyengült az elmúlt években, sokan biztonsági megoldásnak tartogatták egyéb működő vállalkozásuk mellett. Mivel kényszer szülte megoldás kellett, feltételezhetően inkább lemondtak ezekről a vállalkozásokról, mintsem egy új adóformába vigyék át azt. Főleg, hogy egyre erőteljesebb üzenetek érkeznek a kormány felől a messze legnépszerűbb adóféle, a kata ellenőrzésének szigorításáról, ami befolyással lehetett az utolsó pillanatra hagyott adózási döntésekre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!