A 0,6 százalékos jegybanki alapkamat mellett az egy hónapja módosított többi kondícióhoz sem nyúlt a Monetáris Tanács. Így az egy napra a kereskedelmi bankok által a Magyar Nemzeti Banknál (MNB) elhelyezett betétek kamata is negatív, -0,05 százalék maradt, az egynapos és egyhetes, fedezett hiteleké pedig 1,85 százalékos.
A jegybanki alapkamat változatlanul hagyása nem számít meglepetésnek, mint ahogy az sem, hogy a nemkonvencionális eszköztár sem módosult.
A 15 órakor megjelenő közleményben arra lesz érdemes figyelni, hogy a döntéshozók hogyan kommunikálják az erősödő inflációs nyomást, ez elmozdíthatja a forint árfolyamát is. A kamatdöntés bejelentését a forint az elmúlt hetekhez képest jóval gyengébben várta, az euróval szembeni árfolyama közel volt a 354-es szinthez, míg egy dollár 299 forintot ért.
Amennyiben a közleményben kihangsúlyozódik az árstabilitás fenntartása, akkor inkább erősödhet a hazai fizetőeszköz, ha viszont megkérdőjeleződik annak tartóssága, akkor gyengébb irányba mozdulhat el az árfolyam.
A legutóbbi, július 21-én megjelent közleményben a döntéshozók leszögezték, hogy a rövid oldali hozamoknak biztonságos távolságban kell lenniük a nullaközeli tartománytól. Emiatt a gazdaság ösztönzését a Növekedési Kötvényprogram (NKP) és a Növekedési Hitelprogram (NHP) programokkal szeretnék biztosítani, nem pedig további kamatcsökkentéssel. Utóbbiakkal kapcsolatban is inkább szeptemberben várható bejelentés, amikor a friss inflációs jelentés keretszámait is megismerhetjük, illetve várhatóan sajtótájékoztatóra is sor kerül - vélték az Equilornál.
További érdekesség lehet, hogy - ahogy azt lapunk megírta - vajon a Monetáris Tanács már most reagál-e az idei első féléves 6,1 százalékos GDP-csökkenési mutatóra, s módosít-e a 0,3-2 százalékos gazdasági növekedési előrejelzésén, vagy megvárja ezzel a szeptember 22-én publikálandó inflációs jelentést.