7p

Ahelyett, hogy az európai országok más-más módokon próbálnak megküzdeni a koronavírus-járvány különböző hullámaival, elképzelhető, hogy egységes európai stratégiára lenne szükség.

"2021 kora tavaszi hónapjaiban Európában a koronavírusjárvány alábbhagyott, és jelentősen enyhültek a korlátozások nyáron, még annak ellenére is, hogy közben megjelent a delta variáns. De talán az európai országok egy közös, egységes stratégiával sikeresebben tudnák felvenni a harcot a vírus ellen, mint külön-külön" – írja a The Lancet orvosi szaklap, mely szerint ez egyre sürgetőbbé válik, mivel az új adatok azt mutatják, hogy a delta-variáns jóval fertőzőbb, és részben elkerüli a szervezet immunválaszát is. Európának koherens és hatékony stratégiára van szüksége, mielőtt az iskolák teljesen újra kinyitnának, és a SARS-CoV-2 tovább terjed az őszi szezonalitás miatt.

Ehhez két ellentétes stratégiát kell figyelembe venni: az országok vagy folytatják a korlátozások gyors feloldását, feltételezve, hogy a betegségen már átesettek és a jelenlegi oltási kampányok miatt védettek aránya lehetővé teszik a fertőzés tovább gyűrűzését anélkül, hogy túlterhelnék az egészségügyi rendszereket, vagy az oltás előrehaladásának ütemében szüntetik meg a korlátozásokat, miközben úgynevezett tesztelési-nyomkövetési-izolációs programokkal folyamatosan ellenőrzik a helyzetet.

Tekintettel az oltási számokra, 2021 augusztusában az első stratégia jóval több esetet eredményezhet, mint a második stratégia – vélik a szerzők, akik szerint az ilyen eltérések jelentős súrlódást okoznak az európai együttműködésekben, gazdaságokban és társadalmakban.

Előfordulhat, hogy az egyik országban tapasztalható magas fertőzöttség veszélyezteti a szomszédos ország alacsony vírusterjedését. Emiatt az összeférhetetlenség miatt egyes országok tesztelési és karanténkövetelményeket írnak elő, ami akadályozza a nemzetközi együttműködést, ezért bármelyik stratégia csak akkor működhet hatékonyan, ha az európai országok abbahagyják azt a sziszifuszi tevékenységet, hogy önállóan próbálják leküzdeni a járványt.

S bár a határokon átnyúló utazás megkönnyítésére már bevezették az EU digitális koronavírus-tanúsítványát (EU DCC), egyetlen vakcina sem képes teljesen hatékonyan megakadályozni a vírus terjedését, tehát az EU DCC alkalmazását folyamatosan figyelemmel kell kísérni a vírusmutánsok miatt.

Ezért indokolt egy európai stratégia kidolgozása az utazók és az ingázók tesztelésére – javasolja az orvostudományi szaklap tanulmánya.

Egységes fellépés

Tekintettel az alacsony fertőzöttség előnyeire, a sok európai országban tapasztalható elégtelen átoltottságra, a gyermekek vakcinázásával kapcsolatos bizonytalanságokra és a serdülők teljes immunizálásához szükséges időre, minden európai országnak fel kell lépnie a korlátozott terjedés érdekében, legalábbis addig, amíg mindenkit be nem oltanak – javasolják a szakértők.

Ehhez három további kihívást kell leküzdeni:

  • megszüntetni az oltások elérhetőségében és hozzáférhetőségében való bizonytalanságot
  • eloszlatni azt a széles körben elterjedt tévhitet, miszerint a szabadsághoz a vírus magas előfordulási gyakoriságát figyelmen kívül kell hagyni, ugyanis épp az alacsony fertőzöttség adja vissza a szabadságunkat
  • finomítani az egységes járványügyi kommunikációs stratégia hiányát. Ugyanis a lakosság bizalmát aktuális, következetes és kitartó kommunikációval kell fenntartani.

A korlátozások akkor oldhatók teljesen fel, ha magas az átoltottság és ha a vakcinák hatékonyak a mutánsok ellen is. Addig azonban az a cél, hogy minimalizálják a gazdasági és társadalmi költségeket Európa és a világ számára - a közös célok minden eddiginél fontosabbak.

Covid-19 jövőkép

Az íráshoz kapcsolódik egy felmérés is, amely megpróbálja előrevetíteni, hogy Európában vajon milyen Covid-19 jövő jósolható. A tanulmányhoz különböző európai országok, tudományágak és kutatási területek tudósait kérték fel, hogy nyilatkozzanak a járvány várható jövőjéről.

Csak a megfelelő globális átoltottság után fognak a mutációk csökkenni – jelentik ki ezek a szakértők, hozzátéve azt, hogy 2021 tavaszától Európa számos részén nem kezelik megfelelően a járványpolitikát. Ehhez számos tényező járulhat hozzá, beleértve a továbbra is magas gazdasági és a pszichológiai terheket, a nem megfelelő kockázati kommunikációt, a kormányok hiányzó átlátható hosszú távú stratégiáit, az átoltottság növelését és a bizalom általános romlását. Mindez azt eredményezte, hogy az első hullámhoz képest kevésbé tartják be a SARS-CoV-2 terjedésének mérséklésére vonatkozó szabályokat és ajánlásokat.  

2021 nyara, ősze, tele

2021 nyarán az országok többnyire még mindig túlterhelt intenzív osztályokkal és érvényben lévő korlátozó intézkedésekkel élnek, ami a rendelkezésre álló vakcinák korlátainak, az elégtelen átoltottságnak, a határokon és régiókon átnyúló fokozott mobilitásnak, valamint a mutációknak a következménye. De ha egy országnak sikerül fenntartania az alacsony esetszámokat, akkor 2020 nyarához hasonló, nyugodt augusztus elé néznek. (Magyarországon sajnos épp nő a szennyvíz koronavírus-koncentrációja). Az összes korlátozás teljes feloldása (például nagy létszámú beltéri összejövetelek esetében) azonban nem valószínű.

A koronavírusok szezonalitása azonban várhatóan növelni fogja a fertőzések számát az őszi és téli hónapokban, már csak a beltéri tartózkodás miatt is. Ezenkívül más szezonális vírusok, mint például az influenza, - amely tavaly „kihagyott” egy évet - is nagyobb nyomást gyakorolhat az egészségügre, mint 2020-ban.

Összességében az ősz és a tél problémásabb lehet, mert előfordulhat, hogy ismét szigorítani kell a korlátozásokat az esetszámok gyors növekedésének megakadályozására.

A 2020-2021 őszén és telén több európai államban tapasztaltak alapján fennáll annak a veszélye is, hogy a szükséges közegészségügyi intézkedések újbóli bevezetése túl későn érkezik ahhoz, hogy sikerüljön megakadályozni az őszi újabb hullámot. 

A kormányok feladata, hogy ne ismételjék meg ezeket a hibákat. A megfelelő vakcina hozzáféréssel rendelkező, valamint oltási hajlandóságot mutató országok mérsékelt őszi Covid-19 hullámra számíthatnak télen, míg az alacsonyabb átoltottságú országokban súlyosabb hullám lehet, ha nem változtatnak szabályaikon. Bár új mutációk miden ország számára kihívást jelenthetnek.

3-5 éves távlat

A legfontosabb kérdés, hogy magunk mögött tudjuk-e hagyni a járványt? És ha igen, mikor és hogyan? Ami a közvetlen egészségügyi hatását illeti, lehetséges, hogy olyan betegséggé válhat, amellyel, ha gyermekkorban találkozik valaki, a későbbiekben enyhe fertőzésként üti már csak fel a fejét. De mindez egyrészt még bizonytalan, másrészt a SARS-CoV-2, és az új mutációk, fertőzőbbek és halálosabbak, mint az eddig megismert, korábbi koronavírusok, ezért fennáll a veszélye, hogy hosszan velünk marad a Covid. 

Mindenesetre a SARS-CoV-2 felszámolása globális politikai elkötelezettséget és egységes nyilvános összefogást igényel, melynek közös célja a koronavírus felszámolása. Eddig a hímlővírus volt az egyetlen emberfertőzésre alkalmas vírus, amelyet évtizedeken át tartó célzott és globális összefogással sikerült felszámolni.

A szakértők úgy látják, hogy a SARS-CoV-2 felszámolása, azaz teljes globális megszüntetése valószínűtlennek tűnik. De a vírus lokális megszüntetését célzó stragéiák, s az azokat egységbe tömörítő összefogás mégis hatékony lehet. Ehhez azonban elengedhetetlen a világos, bizonyítékokkal alátámasztott és releváns stratégia, valamint összehangolt erőfeszítések és cselekvések. Hosszú távon a globális "One Health"-megközelítés kulcsfontosságú a világjárvány kezeléséhez és ellenőrzéshez, természetesen tiszteletben tartva az emberek, állatok és a környezet kölcsönös függőségét - figyelmeztetnek a tudósok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!