5p

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) moratóriumot sürget a fejlett országokban történő harmadik oltásokra. Amíg a szegényebb országok ennyire el vannak maradva a beoltottágban, addig elhamarkodottnak ítéli meg az emlékeztető oltások beadatását.

Izraelben az immunkárosodottakat, Franciaországban rajtuk kívül a rákos pácienseket is gőzerővel oltják az emlékeztető adagokkal, de más országokban is van már erre lehetőség (lásd kapcsolódó írásunkat), Magyarország pedig az első, ahol harmadik oltásra foglalhat időpontot, aki minimum 4 hónapja megkapta a második oltását. A WHO ugyanakkor most nyomatékosan arra hívja fel a nyugati országok figyelmét, hogy etikai szempontból igen aggályos a harmadik oltás sürgetése.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója főként azokhoz a tehetősebb országokhoz intézte a felhívását, amelyek megelőzték a fejlődő világot a vakcinák beadásában, és legalább szeptember végéig jó lenne moratóriumot hirdetni – írja az MTI.

Legalább nézesse meg az antitest szintjét, aki szeretne harmadik oltást. Fotó: Depositphotos
Legalább nézesse meg az antitest szintjét, aki szeretne harmadik oltást. Fotó: Depositphotos

Magyarországon már 35 ezren foglaltak időpontot a július 29-én megnyílt internetes felületen, s 14 ezren már meg is kapták azt, például szerkesztőségünk egyik tagja is, aki még írt is a két AstraZeneca utáni Modernás tapasztalatairól.

AstraZeneca, mint harmadik oltás

Brit kutatók attól tartottak, hogy a harmadik heterológ, azaz az első kettőtől eltérő vakcina kiolthatja az alapadózisok hatását, de egy tanulmány szerint az Oxford/AstraZeneca vakcina harmadik emlékeztető oltásként is jól működik – írja a Financial Times.
A tudósok veszélyt láttak abban, hogy a vakcinába rejtett adenovírus, más szóval inaktivált hidegvírus ismételt használata megakadályozhatja, hogy az immunrendszer ismét felismerje a vírus tüskefehérjét. A tanulmány viszont megállapította, hogy a harmadik adag késleltetése nagyon magas antitest választ adott, s megerősíti az AstraZeneca oltóanyag erősítő oltásként való alkalmazásának lehetőségét. Bár az Oxford és az AstraZeneca hivatalosan még nem nyilatkozott.  

A WHO szakemberei tudományosan még mindig nem látják bizonyítottnak a harmadik oltás szükségességét a két adag vakcinát felvett emberek esetében. Ugyanakkor azt a nemzetközi szakértői vélemények, és a magyar ajánlások is kimondják, hogy az emlékeztető vakcinára legfőképpen az immunhiányos állapotú, krónikus beteg, vagy idős embereknek lenne szüksége, valamint azoknak, akiknek bizonyítottan nem alakított ki védettséget a vakcina (főként a Sinopharm).

Janssen, mint harmadik oltás

Magyar statisztika nincs, de az amerikai kórházakba bekerült oltottak közül 44 százalék immunhiányos páciens. Robert Montgomery, a New York-i NYU Langone Transzplantációs Intézet sebésze és igazgatója is az immunhiányosok közé sorolja magát, hiszen szívátültetésen esett át, és tudja, hogy a teljes oltás nem feltétlenül jelenti azt, hogy immunissá vált a Covid-19 ellen. Egy hónappal a két Pfizer után sem kapott megfelelő antitestválaszt, ezért harmadikként egy Janssen vakcina mellett döntött – meséli a medpagetoday.com-on.

Ugyanakkor tény, hogy az immunhiányos (transzplantált, más autoimmun betegségben, például reumatoid artritiszben, lupusban, szklerózis multiplexben szenvedő, vagy immunszuppresszív gyógyszereket szedő) betegeket nem vették be a vakcinavizsgálatokba, kevés bizonyíték áll rendelkezésre e csoport vakcinázási stratégiájának kidolgozására. Montgomery először két héttel az első Pfizer-adag bevétele után ellenőrizte az antitestjeit, de azok nem is léteztek. Egy hónappal a második adagja után az igazgató minimális antitestválaszt kapott, de a további vizsgálatok már semmiféle semlegesítő antitestet nem mutattak ki. 

„Most, a Janssen után van olyan immunválaszom, mint a nem immunhiányos embereknél” – jelentette ki a harmadik oltást követően, hozzátéve: számtalan kérdést körül kell járni a harmadik oltással kapcsolatban, de a harmadik adag lehetséges előnyei felülmúlják az ismeretlen kockázatokat az ő esetében. Felmerül az a kérdés is, hogy az mRNs vakcina utáni vektorvakcinának köszönhető a kiugró immunválasz, vagy egy harmadik mRNs is ugyanezt okozta volna?

Pfizer, mint harmadik oltás

A Pfizer tudományos vezetője július elején bejelentette, hogy a védőoltás harmadik adagja minden bizonnyal fokozhatja a védelmet a vírus agresszív, delta-variánsa ellen. Egy hete pedig arról számolt be a cég, hogy az interneten közzétett adatok azt sugallják, a Delta-variánst megcélzó antitestek szintje ötszörösére nő azoknak a 18-55 év közötti embereknek a szervezetében, akik megkapják a vakcina harmadik adagját. A 65 és 85 év közötti személyek esetében ez a szám még magasabb: náluk jellemzően a 11-szeresére nőtt a Delta ellen védő antitestek szintje, a második dózis utáni eredményekkel összehasonlítva.

Fontos azonban megjegyezni, hogy az adatok, amelyeket 23 ember tesztjei alapján tettek közzé, még nincsenek külső szakértők által értékelve.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!