4p

A kormány öt évre felfüggeszti a kötelező átvételi ár inflációkövetését a „megváltozott piaci környezet” miatt. Tordai Bence szerint a háttérben egy Fidesz-Fidesz háború.

Öt évre felfüggesztik a kötelező átvételi ár inflációkövetését

Napelemes termelésben Európa élére repítette Magyarországot az ipari méretű zöldenergia beruházásokat ösztönző Kötelező Átvételi Rendszer (KÁT). Fenntartásának költségei azonban folyamatosan nőnek, részben a napsütéses órákban jelentkező túlkínálat idején egyre gyakrabban kialakuló negatív árak miatt. A többletkiadásokat viselő ipari fogyasztók terheinek csökkentése érdekében a kormány öt évre felfüggeszti a kötelező átvételi ár inflációkövetését – közölte pénteken késő este az Energiaügyi Minisztérium.

Azt írják: a zöldenergia hasznosításában elért növekedés örvendetes fejlemény az energiaszektor zöldítése, a környezet megóvása szempontjából. Az időjárásfüggő megújulók elterjedése ugyanakkor új kihívások elé állítja a rendszerüzemeltetőket. A túlkínálatos időszakokban például mind többször szorítják a negatív tartományba az áram piaci árát. Magyarországon 2023-ban 93 órában volt nullánál nem nagyobb a villamos energia tőzsdei ellenértéke, ez már tavalyelőtt is többször fordult elő, mint a megelőző 10 évben összesen. 2024-ben e rendkívüli esetek száma a háromszorosára, 306 alkalomra nőtt. A kötelező áron átvett áram értékesítéséből származó piaci bevétel emiatt is csökken. A támogatott átvételi és az elérhető eladási ár közötti különbözetet a rendszerirányító az ipari fogyasztókra terheli.

Többször is negatív áramár alakult ki a piacon, a naperőművektől történő átvételi ár közben folyamatosan emelkedett.
Többször is negatív áramár alakult ki a piacon, a naperőművektől történő átvételi ár közben folyamatosan emelkedett.
Fotó: Depositphotos

A hazai vállalkozások rezsinövekedésének fékezése érdekében egy új kormányrendelet 2025-től 2029-ig rögzíti az átvételi árakat, eltérve az eddigiekben alkalmazott inflációkövető ármegállapítási módszertől. A naperőművek üzemanyagköltség hiányában minimális kiadások mellett termelnek.

„A KÁT-támogatottak számára az átvételi árak eddig bekövetkezett emelkedése nagymértékű többletjövedelmet biztosított. Úttörő jelentőségű beruházásaik megtérülését az inflációkövetés átmeneti felfüggesztése tehát nem veszélyezteti.”

Ha ragaszkodnak az árindexáláshoz, a hatályos előírások alapján is módjuk van áttérni az ún. METÁR-rendszerbe – írja az EM közleménye.

Tordai Bence: kitört a Fidesz-Fidesz háború

Tordai Bence országgyűlési képviselő a Facebookon közzétett szombati posztjában azt írta az ügyről: kitört a Fidesz-Fidesz háború az áramárak kapcsán. Tordai Bence felhívja a figyelmet: a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak (MEKH) egészen tegnapig nem sikerült közzétennie a 2025-re vonatkozó (az eddigi szabályozás szerint az inflációval emelt) áramárakat – pedig ez a MEKH kötelessége lett volna “a tárgyév január hónapjának 10. munkanapjáig”, ahogy azt a vonatkozó 389/2007 (XII.23.) kormányrendelet előírja.

Aztán január 31-én, 22 óra előtt néhány perccel kijött a Magyar Közlöny és benne a 7/2025 (I.31.) kormányrendelet, ami 23 órakor hatályba is lépett, és január 31-i határidővel, azaz egy 60 perces időablakkal kötelezte a MEKH-et az új rendelet szerinti, már nem inflációkövető, hanem akár öt évre befagyasztott áramárak közzételére.

Tordai szerint „azért kellett puccsszerűen eltörölni az automatikus inflációkövető árazást a kötelező átvételi rendszerben, mert súlyosan sérti a NER naperőmű-oligarcháinak az érdekeit. A nem elhanyagolható infláció mellett az akár öt éves árbefagyasztás masszív milliárdokkal rövidíti meg a Fidesz-közeli szupergazdagok tőkejövedelmét.” Csakhogy Tordai szerint „ a másik oldalon ott vannak az ipari áramfelhasználók: részben szintén NERes, részben külföldi (kínai stb.) befektetők, akik már jó ideje nyomasztják a kormányt Európa legdrágább piaci áramára miatt. Ennek okát részben a KÁT-ban látják” 

„Tehát a Fidesz-kormányt rángató nagytőkés oligarchák ipari áramfogyasztó cégei az egyik oldalon, a Fidesz-frakciót rángató nagytőkés oligarchák áramtermelő cégei a másik oldalon – mondhatnánk, hogy minden pofon jó helyre megy, csak közben egyszerre teszik tönkre a magyar gazdaság versenyképességét és az energetikai zöld átállást”

- írja Tordai Bence.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!