5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az iráni rakétatámadás hírére a hét elején felrobbant az olaj ára, ráadásul a drágulás egész héten folytatódott. Amennyiben nem jön gyors fordulat, úgy ez hamarosan az üzemanyagárakba is be fog gyűrűzni, derül ki az Mfor Üzemanyagár-figyelő aktuális elemzéséből.

A héten meglepően stabil volt a benzin és a gázolaj ára, hiszen előbbi egyáltalán nem változott, míg utóbbi egy forintot drágult. Ez különösen annak fényében meglepő, hogy mi történt az alapanyag, vagyis az olaj piacán: az ugyanis a közel-keleti helyzet berobbanása miatt közel 10 százalékkal drágult. Ilyen heti árváltozásokra tényleg rendkívüli eseményeknél van példa.

Ami az uniós összevetést illeti, ott a Weekly Oil Bulletin adataival dolgozik az Mfor Üzemanyagár-figyelő, amelyben az említett olajár változás előtti adatokat találunk. Ennek megfelelően az uniós rangsorban látszólag nem volt jelentős mozgás, legalábbis ami a magyar árak pozícióját illeti. Csakúgy, mint egy héttel korábban tíz olyan ország volt, ahol a magyarországi átlagárnál olcsóbban lehet benzint tankolni.

Ugyanakkor a régiós rangsorban voltak változások, hiszen gyakorlatilag csak az első (Bulgária) és az utolsó (Horvátország) pozíciója volt állandó, a többi helyen viszont sok csere történt. A magyar árak például – némileg meglepő módon – két helyet javítottak és ismét a lista közepére kerültek.

Ezúttal a KSH által havonta közzétett összehasonlítást is megismerhettük. A hivatal közleménye szerint az EU Weekly Oil Bulletin adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára szeptember hónapban 585 forint volt, ami 2 forinttal, 0,3 százalékkal alacsonyabb volt a szomszédos országok 587 forintos átlagértékénél. A régió országaiban a szeptemberi átlagár 572 forint volt, a magyar ár 2,3 százalékkal, azaz 13 forinttal volt ennél magasabb. Az előző havi adathoz képest 20 forinttal csökkent a 95-ös benzin átlagára Magyarországon. Ezzel párhuzamosan a szomszédos és a régiós országokban megfigyelt átlag is mérséklődött, 25, illetve 24 forinttal.

A gázolaj esetén viszont sok örömre nem ad okot az uniós rangsor. Az aktuális listán ugyanis a magyar árak (relatív) drágulást mutattak, vagyis egy helyet hátrébb csúsztunk. A statisztikák szerint 16 olyan ország van, ahol (átlagosan) olcsóbb a gázolaj, mint nálunk.

Ráadásul a régiós rangsor is meglehetősen kétségbeejtő, a magyar áraknál ugyanis csak Szlovéniában találhatunk magasabbakat. Eközben Ausztriában – ahol a keresetek jócskán meghaladják a magyarországi béreket – olcsóbban lehet dízelt tankolni.

A KSH elemzésében azt írja erről az üzemanyagfajtáról, hogy a dízelüzemanyag havi átlagára Magyarországon 592 forint volt, ami 1 forinttal, 0,2 százalékkal alacsonyabb volt a szomszédos országok 593 forintos átlagértékénél. A régiós 572 forintos átlagárat 20 forinttal, 3,5 százalékkal meghaladta a magyar dízelüzemanyag átlagára. Az előző havi adathoz képest 19 forinttal csökkent a gázolaj havi átlagára Magyarországon. A szomszédos országokban megfigyelt átlagár 18 forinttal, a régiós pedig 20 forinttal mérséklődött az augusztusi adathoz képest.

Az olajár óriási gondot jelenthet

Egy hete azt valószínűsítettük, hogy az akkor (74-ről) 71 dollárig süllyedő olajár miatt árcsökkenésnek kellene jönni. A keddi iráni rakétatámadás azonban éles fordulatot hozott, az árak ugyanis kilőttek, miközben aznap az Európában irányadó Brent 70 dollár alatt is forgott a tőzsdéken, a támadás hírére 75 fölé ugrott. Tekintve, hogy sem a perzsa állam, sem Izrael nem a diplomáciai megoldás felé viszi a konfliktust, a piacok azóta sem nyugodtak meg, sőt pénteken a tőzsdei jegyzés a 79 dolláros szint közelébe jutott.

A szakértők szerint ugyan a zsidó újév miatt ugyan Izrael egyelőre kivár a válaszcsapással, ám ha ez megtörténik, akkor várhatóan az iráni olaj- és az atomipar lesz a támadások célpontjában. Ennek valószínűségét jelentősen növelte, hogy csütörtökön Joe Biden kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy nyomást gyakorol-e Izraelre, hogy ne támadja meg Irán olajipari létesítményeit.

Fájó áremelkedés jöhet
Fájó áremelkedés jöhet
Fotó: Depostiphotos

Az iparági elemzők szerint ennek hatására kisebb pánikreakció alakult ki a piacon, hiszen 5 százalékot ugrott az árfolyam. A befektetők elkezdtek egy negatív forgatókönyvet árazni, amit a spekulatív célú eladási pozíciók tovább erősítettek. Könnyen lehet, hogy az olajár kisebb korrekciókkal akár az izraeli támadásig emelkedni fog, majd annak célpontjainak és intenzitásának függvényében akár fordulat is jöhet.

A mostani olajárak ugyanakkor emelkedő üzemanyagárakat fognak hozni. A gázolaj tőzsdei jegyzése az egy héttel korábbi szinthez képest 10 százalékkal emelkedett péntekre. Miután az esést is csak visszafogottan követték le a hazai árak, így az Mfor Üzemanyagár-figyelő prognózisa szerint ilyen erős áremelkedésre nem kell számítani.

Amennyiben a jövő héten is 78-79 dollár körül lesz a Brent ára, akkor az be fog gyűrűzni a hazai piacra is, és a jövő hét végére a mostaninál 20-30 forinttal drágábban tudunk majd csak tankolni.

A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ezek azonban később frissülhetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!