A papírforma szerint 2024-nek érezhetően jobb esztendőnek kellett volna lennie, legalább gazdasági vonatkozásban, mint amilyen a megelőző volt – írja lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője a Privátbankáron péntek reggel megjelent cikkében. Az ugyanis Bod Péter Ákos szerint a példázatbéli állatorvosi ló módjára az összes közgazdasági bajt bemutatta: rekordmagas inflációt, a fizetési mérleg hatalmas deficitjét, a költségvetés újabb megcsúszását, a lakossági fogyasztás csökkenését – ennél már csak jobb jöhet.
A volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár rámutat, hogy „bár kormánytényezők visszatérően okolják a lakosság túlzottnak minősített megtakarítását és így visszafogott fogyasztását a gyenge gazdasági növekedési adatokért, a helyzet nem így áll: 2024-ben a lakossági összfogyasztás már ismét emelkedett a megelőző év gyenge bázisán”.
A jövőt illetően pedig Bod Péter Ákos szerint óvatosságra ad okot, hogy a Magyar Nemzeti Bank dokumentumai 2025-re nézve a nagy járműipari, akkugyártó beruházások felfutásától jelentős GDP-növelő hatást várnak el: a BMW, a BYD és a CATL termelésbe állása elvileg 0,6 százalékponttal növelné a 2025-ös GDP-t. Azonban a 2024-es év megnövekedő technológiai, geopolitikai bizonytalanságai Európa-szerte pontosan a járműgyártást érintették leginkább, s a kilátások sem egyértelműek.
Az év karakterének és a 2025-ös esztendő kilátásainak értelmezéséhez elkerülhetetlen lesz az EU intézményeihez, főbb tagállamaihoz fűződő kormányzati viszonyulás, valamint általában is a magyar gazdaság külső környezetében zajló folyamatok elemzése – vonja le a következtetést a Klasszis Média állandó szerzője.