A kormány 260 milliárd forint uniós forrást kérne a projektre, és a Brüsszelnek készített korábbi tervezet szerint az építkezés 2022 első negyedévétől 2026 első negyedévéig tartott volna. Csakhogy a nyitódátumon már egy évvel túl vagyunk és még se elfogadott terv, se kivitelező, nemhogy építkeznének. Ráadásul most újabb bonyodalmak adódtak - írja a Népszava.
A lap kérdésére a Lázár János alá tartozó Építési és Közlekedési Minisztérium azt válaszolta, „a kivitelezési terveket az előkészítő-építtető Dél-Budai Centrum Projekt Beruházó és Ingatlanfejlesztő (DBC) Zrt. 2021 októberében rendelte meg. 2023 márciusában ezek alapján a kiviteli tervek benyújtásra kerültek az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz jóváhagyásra. A tervek első körös ellenőrzése megtörtént, de szükség lesz további pontosításokra, illetve javításokra”. Hozzátették: a kivitelező kiválasztását célzó közbeszerzési eljárás csak a kiviteli tervek jóváhagyása után indítható el, feltéve, hogy megszületik az ehhez szükséges egyedi döntés.
A csúszás viszont a projekt finanszírozását is veszélyezteti: a kormány tervei szerint a 330 milliárdra becsült megvalósítási költségből 260 milliárdot az uniós helyreállítási alapból fedezne. Ebből azonban csak olyan projekteket lehet elméletileg finanszírozni, amelyek 2026-ig lezárulnak.
Gond van a helyszínnel is, mivel nehezen megközelíthető tömegközlekedéssel. Igaz, a projekthez tartozott volna egy átfogó közlekedésfejlesztés, de ezt kukázta Lázár János minisztériuma. Tehát ha lenne is szuperkórház, a megközelítése nem lesz megoldott. A kormány eddig 14 milliárdot költött a projektre már a Népszava szerint.