2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Mélyütést kapott a bor és a konyak is.

Az amerikai kormány bejelentette szerdán, hogy megemeli egyes francia és német termékek, a többi között repülőgép-alkatrészek, borok, konyakok és más borpárlatok vámtarfiáit, válaszul a novemberben bevezetett európai uniós büntetővámokra.

Az amerikai kereskedelmi képviselet (USTR) közleményéből nem derül ki, hogy mikortól emelkednek a szóban forgó termékek vámtarifái, de a hivatal további tájékoztatást ígért a részletekről.

Az előzményekhez tartozik, hogy az Európai Unió november közepén új, 15 százalékos büntetővámokat vezetett be amerikai repülőgépekre és alkatrészekre, míg egy sor más termék importját, a dohánytól kezdve, a mogyorón, a gyümölcsleveken, halakon, szeszes italokon, táskákon és traktorokon át az edzőtermi és kaszinós gépekig, 25 százalékos vámmal terhelte meg. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) egy hónappal korábban engedélyezte Brüsszelnek, hogy négymilliárd dollár értékű amerikai terméket sújthasson büntetővámmal a Boeing amerikai repülőgépgyártónak nyújtott tiltott állami támogatások miatt.

Az Egyesült Államok, valamint a Németországot, Franciaországot, Spanyolországot - illetve az unióból való távozásig Nagy-Britanniát is - képviselő Európai Bizottság között 2004 óta húzódik vita a világ két legnagyobb repülőgépgyártója, az amerikai Boeing és az európai Airbus szubvencionálásáról. A WTO vitarendezési testülete 2018 májusában az Európai Uniót, 2019 áprilisában viszont az Egyesült Államokat marasztalta el.

A WTO háromtagú választottbírósága tavaly októberben mondta ki, hogy évi 7,5 milliárd dollár kárt okoztak az Egyesült Államoknak az Airbusnak kölcsönök formájában nyújtott, tiltott uniós támogatások. Ezért engedélyezte, hogy az Egyesült Államok 10, illetve 25 százalékos büntetővámot vessen ki 7,5 milliárd dollár értékű európai termékre. Az unió több mint 10 milliárd dolláros kártérítési igényéről tavasszal kellett volna meghozni a döntést, ám a koronavírus-járvány ezt is késleltette.

Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság kereskedelemért felelős alelnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy az EU nyitott a tárgyalásos megoldásra a vámtarifák ügyében. Dombrovskis reményét fejezte ki, hogy javulni fognak az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatok az új amerikai adminisztráció hivatalba lépését követően.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!