6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyebek mellett annak érdekében, hogy ha egy vállalat menthetetlen, akkor a beszorult vagyonát mielőbb újra aktiválják, azt visszahelyezzék a piacra – közölte Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a portfolio.hu online konferenciáján. A csődtörvény rugalmasabbá tételén a kormány már szakértők, jelesül az MNB bevonásával dolgozik, annak eredménye május közepe-vége felé várható.

6 kihívással néz szembe a bankrendszer azt követően, hogy az MNB a likviditást kezelte – jelentette ki Nagy Márton előadásában. Ezek:

  1. Vállalati sérülékenység

Tanulságos az a kérdőíves felmérés, amelynek során az MNB arra keresett választ, hogy a vállalatok mit gondolnak, milyen hatással lesz rájuk a koronavírus-járvány. Közel kétharmaduk arra számít, hogy fennakadás lesz az ellátási láncokban, míg 9 százalékuk mondta magáról azt, hogy érzései szerint fizetésképtelenné fog válni. A cégek egyharmada a válság miatt elhalasztja a beruházásokat, 30 százalékuk pedig leépítést tervez

A válság által leginkább érintett ágazatok, az idegenforgalom, a vendéglátás, az építőipar, szállítmányozás és a feldolgozóipar együttes hitelállománya 700-800 milliárd forintot tesz ki – mutatott rá Nagy Márton.

Nagy Márton, az MNB alelnöke
Nagy Márton, az MNB alelnöke

Veszélyt hordoz magában, hogy nagyon magas a vállalatok egy éven belül lejáró hiteleinek állománya, ez különösen a feldolgozóiparra igaz. Ami azt jelenti, hogy nagy a hitelek megújítási igénye. Először a forgóeszköz-finanszírozási kereslet lódulhat meg, utána jöhet szóba beruházási hitelek felvétele.

A cégek felénél már felmerült likviditási nehézség, a nagyobb részénél 1 hónapos, a teljesen fizetésképtelenek aránya közel 9 százalék, azaz nem tud fizetni sem most, sem később.

A vállalatok a válsághoz elsősorban pénzügyi tartalékaik (készpénz, bankbetétek) felszabadításával próbál alkalmazkodni, de figyelmeztető, hogy az egyharmaduk elbocsátásra készül.

  1. Háztartási sérülékenység

Nagy Márton hangsúlyozta, a munkanélküliség emelkedése biztos, de hogy az milyen mértékű lesz, azt nem tudni. Ugyanakkor elgondolkodtatónak nevezte, hogy a helyreállítási szakasz általában négyszer olyan hosszú, mint a romlás periódusa.

Ugyancsak figyelemre méltó, hogy a Google Trends szerint a munkahely-keresések kattintása már most négyszer több, mint volt a 2008-as válság kirobbanását követően.

Az MNB alelnöke szerint a 485 foglalkozási körből 165 sérülékeny, ez egyharmados arány, a bankoknak figyelniük kell, hány lakossági hitelfelvevő dolgozik a már említett sérülékeny ágazatokban.

Az nem tekinthető meglepőnek, hogy a sérülékeny háztartások nagy része a legalacsonyabb jövedelmű tizedből kerül ki.

  1. Moratórium

Az év végéig tartó hitelmoratóriummal kapcsolatban Nagy Márton megismételte, hogy azzal az ügyfelek jól járnak, a bankok pedig veszteséget szenvednek el. A lakossági adósok 25-30 százaléka, a vállalatok mintegy harmada nem élhet a moratóriumból – valószínűsítette, ami egybecseng a Privátbankár.hu minapi körkérdésére adott banki válaszokkal.

  1. Lakossági megtakarítások

A válság miatt értelemszerűen sok magánszemély is a megtakarításához nyúlt. Messze a legnagyobb arányban a befektetési jegyeiket váltották vissza, kisebb részben pedig az állampapírjaikon adtak túl. Az ily módon kivont forrással alapvetően a készpénzállományukat gyarapították, Nagy Márton szerint így készülvén fel a kijárási korlátozásra. De helyeztek pénzt forintbetétekbe is, vettek eurót és dollárt, valamint nyitottak euróbetétet.

  1. Vállalati és lakossági új hitelezés

Az MNB kérdőíves felmérése szerint a vállalatok többsége folyószámla-hitel felvételre, s meglehetősen sokan, a válaszadók 40 százaléka ebből fizetne béreket negyedéven belül.

Nagy Márton megemlítette a hétfőn elindult új kis- és középvállalkozói kedvezményes hitelkonstrukciót, az NHP Hajrá-t, amit már egy sor bank azonnal elérhetővé tett. Az MNB becslései szerint e hitelből az idén közel 900 milliárd forint helyeződhet ki és jövő júliusáig kimerülhet az 1500 milliárdos keret. Kérdés, mennyi mehet hitelkiváltásra. De az NHP Hajrát-val kizárólag piaci hitelt lehet kiváltani, NHP-t nem – tudatosította a jegybank alelnöke. Aki arra számít, hogy a vállalati hitelkihelyezések az idén is emelkedhetnek az előző évihez viszonyítva, 5 százalékkal, 2021-ben pedig ismét kétszámjegyű lehet e dinamika.

A lakosságnál még nem látszódik a hitelkereslet csökkenése, de ez annak tudható be, hogy még a korábbi szerződések folyósításáról van adata a jegybanknak. A személyi kölcsönök iránti igény lehet kérdéses, miután a szabad felhasználású jelzáloghitelek és az autóhitelek eltűntek. Nagy Márton azonban arra számít, hogy e konstrukciónál is visszatérhet a kihelyezési dinamika 2021-re.

  1. Bankrendszer jövedelmezősége

A bankok nyereségtermelő képességét alapvetően a moratórium nyirbálja meg, hiszen értékvesztést kell képezniük. Ez a legfontosabb negatív tényező, kérdés, ez mekkora mértéket ér el. Az MNB több forgatókönyvet készített el.

Amennyiben teljesül az MNB 2-3 százalékos idei GDP-növekedési prognózisa, akkor a bankok az idén 330-350 milliárd forintos értékvesztést szenvedhetnek el, miközben tavaly 500 milliárdos nyereséget mutattak ki. 2 százalékos méretű recessziónál azonban e veszteség 405-432 milliárdos lehet (ez utóbbi feltételezés érdekessége, hogy a jegybank még nem módosított a 2-3 százalékos növekedési prognózisán, miközben Varga Mihály pénzügyminiszter már 3 százalékos visszaesést sem zár ki).

Egyetlen járható út áll a magyar bankrendszer előtt: a hitelezés folytatása. Ebben az MNB és a kormány is segít, csak így tudja a bankrendszer megőrizni a fizetőképességét és a nyereségtermelő képességét – vont konkluziót előadása végén Nagy Márton.

Egy kérdésre Nagy Márton elmondta, a kormánnyal közösen már dolgoznak a csődtörvény – ahogy fogalmazott – rugalmasabbá tételén. Mindenekelőtt azzal a céllal, hogy ha egy vállalat becsődöl és nincs esély a továbbműködésére, akkor a vagyona ne ragadjon be évekig, az mielőbb visszatérhessen a piacra, úgymond újra aktiválódjon. E munka várhatóan egy hónapon belül eredményt hoz – közölte az MNB alelnöke.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!