Az év végéhez közeledve némileg mérséklődött a hazai idegenforgalom növekedésének üteme, így sem lehetett ok panaszra novemberben, hiszen éves bázison 3,7 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma.
A bővülés elsősorban a hazai vendégeknek volt köszönhető, akik az egy évvel korábbinál nagyobb számban keltek útra. A KSH szerdán publikált adatai szerint a belföldi vendégek száma 8,2 százalékkal volt magasabb, és meghaladta a 460 ezret. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 5,9 százalékkal nőtt, és több mint 990 ezer volt. A vendégéjszakák száma a közösségi szálláshelyek kivételével mindegyik szállástípusban nőtt. A belföldivendég-éjszakák mintegy nyolctizedét realizáló szállodákban 4,5 százalék volt a bővülés mértéke. A belföldi vendégek a Tisza-tó régió kivételével mindegyik turisztikai régióban több éjszakát töltöttek el. A bővülés mértéke Közép-Dunántúlon 20 százalékos volt.
Ennél visszafogottabb mértékkel növekedett a külföldi vendégek száma 4,8 százalékkal emelkedett, és megközelítette a 420 ezret. Az általuk eltöltött 990 ezer vendégéjszaka 1,6 százalékkal volt több. A vendégéjszakák száma a panziókban, a közösségi szálláshelyeken és a kempingekben emelkedett, a szállodákban stagnált, az üdülőházakban csökkent. A vendégéjszakák több mint kétharmadát a Budapest–Közép-Duna-vidék régióban töltötték a külföldiek, 2,5 százalékkal többet, mint az előző év azonos hónapjában.
A külföldi vendégek esetében egyébként Budapesten kívül kis túlzással nem is létezik az ország, szinte csak a fővárosra koncentrálódott a vendégforgalom. A KSH által regisztrált 990 ezer vendégéjszakából 655 ezret töltöttek Budapesten. Ezzel ellentétben a hazai vendégek országszerte pihentek, így a vidéki szállodák gyakorlatilag a magyaroknak köszönhetik, hogy a késő őszi, téli időszakban nem kell bezárniuk. A belföldi vendégeknél, ahogy a tavalyi évben gyakorlatilag folyamatosan az utazási kedv jó eséllyel a növekvő életszínvonalat jelzi, hiszen a bővülés ezúttal is meghaladta a Széchenyi Pihenő Kártyás költéseket, amelyekkel 2,5 százalékkal többet, közel 1,4 milliárd forintot fizettek a kereskedelmi szálláshelyeken.
Ha a külföldi vendégek származási helyét vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy a legfontosabb küldő országok közül a német nyelvterületről – Ausztria, Németország – érkezők által eltöltött vendégéjszakák száma éves bázison ismét növekedett. Továbbra is dinamikus volt a brit turisták számának a bővülése. Az Olaszországból érkezők által itt töltött idő stagnált, míg az orosz turisták esetében visszaesést mért a KSH.