4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nagy múltú magyar cég porlik, mint a szikla. Most éppen egy hulladékkezelő leánycégben lévő üzletrészre keres új tulajdonost a felszámoló.

Új szakaszába lépett a nagy múltú Tungsram széthordása, ugyanis a felszámoló kiírta a becsődölt társaságnak az egyik leánycégben lévő üzletrészére az árverést - derül ki a Cégközlönyből. A  felszámolás alatt álló Tungsram Operations Kft.-nek 33 százalékos részesedése volt az Electro-Coord Magyarország Nonprofit Kft.-ben, erre lehet licitálni május 19-től. A becsült értéke csak 10 millió forint, ellenben a másik két tulajdonosnak elővásárlási joga van.

A társaság alapító tagjai, mint gyártók, illetve forgalmazók a hulladékgazdálkodásról szóló törvényben foglalt kötelezettségek ellátása érdekében hozták létre a társaságot. A megalapítás célja az, hogy a gyártóktól és forgalmazóktól díjfizetés ellenében átvállalja, a tevékenységi körébe tartozó hulladékok begyűjtését és hasznosítását, vagy ártalmatlanítását szervezi és koordinálja

- szól a cég bemutatkozása.

Vagyis a Tungsram-leány lámpahulladékok begyűjtésével foglalkozik. A leadott hulladékokat pedig feldolgozzák, a kinyert anyagokból pedig újra lámpa alkatrészek, lámpák és egyéb termékek készülnek. A két másik tulajdonos, amelyiknek elővásárlási joga van: a Signify Hungary Kft. és a Ledvance Kft. Ebből a Signify gyakorlatilag a a Philips Lighting új neve, és a Tungsram csődjének egyik legnagyobb nyertese lehet a világítástechnikai piacon.

A hulladékkezelő Electro-Coord egy törvényi előírás miatt létrehozott nonprofit cég, ami a beszámolóiban is látszik, ezért nem túl valószínű, hogy a másik két tulajdonoson kívül bárki más fantáziát látna benne. A 2021-es beszámolójuk szerint 575 millió forint bevételük és 2 millió forint nyereségük volt. Érdemes összevetni a három tulajdonos eredményeit is, ami sokat elárul a Tungsram csődjéről: a felszámolás alatt álló cég volt a legnagyobb, de szügyig eladósodott, hiszen 2021-ben 70,6 milliárd forintos forgalom mellett 6,5 milliárd forint lett a veszteségük. A Philips-leány ellenben 34,5 milliárd forint bevételt és 1,3 milliárd forint nyereséget könyvelhetett el ebben az évben. A Ledvance pedig a legkisebb, de 3 milliárd forintos forgalom is elég volt az 53 millió forintos profithoz.

Tungsram nélkül sötét lesz. Fotó: MTI
Tungsram nélkül sötét lesz. Fotó: MTI

Az tavaly novemberben dőlt el véglegesen, hogy sikertelen volt a Tungsram csődeljárási tárgyalása a hitelezőkkel, ezért felszámolás alá kerül a cég. Ebben döntő szerepe volt az Orbán-kormánynak, ugyanis az állami tulajdonú Eximbank, mint legnagyobb hitelező, nem fogadta el az adósságrendezési ajánlatot. Persze ekkor már lehetett sejteni, hogy hamarosan vége a dalnak, hiszen Jörg Bauer elnök-vezérigazgató tavaly április 27-én jelentette be, hogy 1600 főt leépítenek és teljesen megszűnik a hagyományos izzók gyártása. A rossz hírek közlésével Jörg Bauer illedelmesen kivárta az április 3-i országgyűlési választásokat.

A nagy múltú magyar cég felszámolása hivatalosan idén januárban indult el, azóta eldőlt, hogy a zalaegerszegi üzem Scintilla Fémalkatrész Kft. néven működik tovább változatlan vevőkörrel, termékportfólióval és technológiával.

Arról pedig az Átlátszó írt, hogy több százmillió forint adósságot fizettek ki, hogy eladhatóvá váljon két budapesti Tungsram-ingatlan. A vásárló pedig egy kormányközeli cég, ami a gyár egykori hatalmas váci ingatlanát négyezer forintos négyzetméteráron szerezte meg.

Mivel több ezer munkavállaló sorsáról van szó, ezért az ügy gyakori téma a parlamentben is. Legutóbb a szocialista Komjáthi Imre arról beszélt, hogy az elbocsátott dolgozók jelentős része nem talált új állást, a kormány pedig tétlenül nézi a helyzetet. Közölte: a kormány által kötött stratégiai megállapodásokban szerepelnie kell a dolgozók védelmének, így lehetne elkerülni a hasonló helyzeteket. Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára szerint persze a kormány mindent megtesz a családok megvédése, a teljes foglalkoztatottság megőrzése, a recesszió elkerülése és az infláció letörése érdekében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!