7p

Budapest, Berlin, Groznij - az oroszok hagyományosan nem finomkodnak, ha nagyvárosok ostromáról van szó. Az első napok tétovázása után úgy tűnik, Ukrajnában is a jól bevált módszerekhez folyamodnak, ez pedig azt jelenti, a pokol várhat az ukrán városokra.

Pont a szovjet hadsereg tanította meg a világnak, hogy a modern, gépesített, légierővel támogatott haderők elleni védekezés leghatékonyabb módja, ha nagyvárosi, utcai harcra kényszerítjük őket. A második világháború döntő fordulatának számító sztálingrádi csatában az addig csak Moszkva előtt, részben a hírhedt orosz tél által megállított németek hónapokig ostromolták a Volga-parti várost, hogy aztán a Vörös Hadsereg ellentámadása bekerítse, majd megsemmisítse a német 6. hadsereget.

Budapesten is iszonyatos pusztítást hozott az ostrom. Fotó: Fortepan
Budapesten is iszonyatos pusztítást hozott az ostrom. Fotó: Fortepan

Még ugyanebben a háborúban ellenük is fordították ezt a fegyvert: Budapest ostroma az egész háború egyik legvéresebb ütközete volt, Berlinben is folytak heves utcai harcok, de a németek például Olaszországban is eredményesen lassították a szövetségesek előrenyomulását.

Nincs könnyű megoldás

Azóta sokat fejlődött persze a haditechnika, és a drónok, cirkálórakéták, lézerirányítású bombák korában még inkább igaz, hogy a fölényben lévő ellenféllel szemben csak nagyon nehéz terepen, és elsősorban városokban lehet felvenni bármilyen eredménnyel a harcot. Az ilyen ellenállás kevés saját veszteséggel történő leküzdésére nincs igazán jó módszer, és a különböző hadseregek történelmi hagyományaik és politikai vezetésüknek céljai alapján különbözőképpen állnak hozzá az ilyen helyzetekhez.

Mivel a nagyvárosokban általában nem megoldható, hogy a civil lakosságot elválasszák a harcoló felektől, a polgári áldozatok száma mindenképpen magas lesz, és az életben maradottaknak is borzalmas megpróbáltatásokon kell keresztülmenniük, hiszen például vízhiány léphet fel, elfogyhat az élelem, megszűnhet az orvosi ellátás. A kérdés az, mennyire van minderre tekintettel a támadó haderő.

A jelen helyzetben a rossz hír az, hogy a szovjet-orosz hadászati stratégiai hagyományok is abba az irányba mutatnak, hogy Ukrajnában még ebben a viszonylatban is véres, pokoli ostromokra kell számítani, ha az orosz hadsereg parancsot kap, hogy minden áron foglalja el az eddig kitartó városokat.

Az orosz stratégiának egyébként is hangsúlyos – a nyugati haderőknél jóval hangsúlyosabb – elemét képezi az erős tüzérségi támogatás (gondoljunk csak a második világháború egyik legrettegettebb fegyverére, a katyusára), és az ágyúkat, rakétavetőket általában nem haboznak sűrűn lakott városok ellen sem bevetni. Jól mutatja a szemléletbeli különbségeket, hogy míg a brit hadászati doktrína ilyen helyzetekben azt irányozza elő, hogy a támadók tízszeres(!) számbeli fölényben legyenek a védőkkel szemben, az orosz „csak” hatszoros fölényt ír elő. Ennek oka persze az is, hogy a szovjet-orosz haderőnél azért a saját veszteségekre sem annyira érzékenyek, mint nyugaton, de elsősorban az, hogy a bevett orosz megoldás – leegyszerűsítve – annyi: körbevenni a várost, porig rombolni tüzérségi tűzzel, majd a kiéheztetett, megtizedelt védők ellenállási gócait felszámolni. Nem nehéz belátni, hogy a civilek szempontjából ez az atom- vagy vegyi fegyverek bevetése után a második legrosszabb lehetőség.

Nincs kíméletes ostrom

Ehhez képest a nyugati haderők általában azért valamivel kíméletesebben járnak el, és elsősorban precíziós fegyverekkel, célzott légicsapásokkal igyekeznek kiiktatni a főbb védelmi harcálláspontokat, hogy aztán a civileket lehetőleg biztonságba helyezve menjenek bele a házról házra történő harcba. Csodák persze nincsenek: amikor 2004-ben az amerikai vezetésű koalíció ellen az iraki Fallúdzsában felkelés tört ki, a heves harcokban a város épületeinek 70 százaléka semmisült meg vagy vált lakhatatlanná, és miközben az amerikai-brit-iraki erők 107 elesett katona árán végeztek 1-2 ezer fegyveres felkelővel, közben legalább 600 civil is életét vesztette. Amikor pedig 2016-2017-ben az Iszlám Állam legnagyobb erősségének számító, 1,5 millió lakosú Moszult ostromolták meg a koalíciós erők, több mint 10 ezer civil halt meg a harcok során, közülük nagyjából 3 ezerrel a támadók fegyverei végeztek.

Fallúdzsa szétlőtt utcáin előrenyomuló amerikai katonák.  Fotó: VFW
Fallúdzsa szétlőtt utcáin előrenyomuló amerikai katonák. Fotó: VFW

A rettenetes moszuli számokban persze közrejátszott az Iszlám Állam harcosainak fanatizmusa és kegyetlensége is, de arányaiban még így is eltörpülnek a civil veszteségek a legutóbbi nagyszabású orosz városostromhoz képest.

Miután az első csecsen háború idején, 1994 legvégén az orosz csapatok megpróbálták harckocsioszlopokkal, menetből bevenni Groznijt, és ezzel belesétáltak a felkelők csapdájába és csak komoly veszteségek árán, házról házra harcolva, bő egy hónap után tudták bevenni a várost, másodszorra nem bízták a véletlenre a dolgot. 1999-2000 telén az oroszok először is körbevették a várost, és intenzív tüzérségi és légi bombázásnak vetették alá. Bevetettek rakétavetőket, ballisztikus rakétákat, valamint a borzalmas pusztításra képes, és nemzetközi egyezmények által is tiltott kazettás bombákat, illetve termobárikus fegyvereket is. A már szétlőtt területekre aztán utcai harcokra kiképzett, kis létszámú gyalogsággal nyomultak be.

Ennyi maradt Groznijból, miután az oroszok másodszorra már biztosra mentek. Fotó: Pinterest
Ennyi maradt Groznijból, miután az oroszok másodszorra már biztosra mentek. Fotó: Pinterest

A háború előtt nagyjából 300 ezer lakosú (de közülük sokan el tudtak menekülni még a körülzárás előtt), városban 3-6 ezer csecsen fegyveres ásta be magát, és a nagyjából két hónapig tartó ostromban többségük elesett, az orosz hadsereg 368 halottat és közel 3500 sebesültet vesztett. Közben azonban a becslések szerint legalább 5-8 ezer civil vesztette életét, arányaiban tehát jóval többen, mint akár a véres moszuli ostromban. Az ENSZ az ostrom végén a helyszínre érkező munkatársai szerint a város „egy temetetlen halottakkal teli, romos pusztaság” volt, a város valódi veszteségeit soha nem számolták össze független szervezetek.

További képek a hihetetlen grozniji puszításról ebben a videóban láthatók:

Groznij második ostromának első napjaiban mondott le váratlanul Borisz Jelcin az orosz elnökségről, helyét pedig megbízott elnökként az addig miniszterelnökként tevékenykedő, népszerűségét éppen a csecsenek elleni kemény fellépéssel megalapozó Vlagyimir Putyin foglalta el.

Felfoghatatlan borzalmak jöhetnek

Úgy tűnik, hogy miután az ukrán háború első napjaiban szertefoszlottak az oroszok reményei, hogy a széteső ukrán hadseregen átgázolva, közönyös vagy ünneplő civilek mellett vonulhatnak be az ukrán városokba, Putyin arra adott parancsot, hogy az orosz erők térjenek vissza a Groznijban már bevált megoldáshoz. A Kijevet ért támadások mellett többek közt Harkivot és Mariupolt napok óta hevesen lövi az orosz tüzérség, kazettás bombákat szinte bizonyosan bevetve, de az ukrán források termobárikus fegyver használatáról is szóltak. A civil áldozatok száma már most gyorsan emelkedik, és elképzelni is borzalmas, mi lesz, ha ezt a taktikát a hárommillió lakosú Kijevre is kiterjesztik, miközben a város tele van a végsőkig való ellenállásra feltüzelt védőkkel.

Lakóházakat ért orosz tüzérségi támadás után Zsitomirban.  Fotó: UNIAN
Lakóházakat ért orosz tüzérségi támadás után Zsitomirban. Fotó: UNIAN

Az ukrán fővárosban ráadásul hegyeken és dombokon kívül minden adott ahhoz, hogy védői sokáig kitartsanak: egy folyó szeli ketté, sűrű az utcahálózata, csatornái és metróalagútjai ideális búvóhelyet és közlekedési útvonalat kínálnak. Ráadásul a csecsenekhez képest az ukrán védők részben nyugati forrásból jóval komolyabb fegyverzettel is rendelkeznek, és kellő elszántsággal még a romokon is sokáig kitarthatnak.

Az ukrán hírügynökség képaláírása szerint a képen egy kazettás bomba maradványai láthatók Harkiv belvárosában. Fotó: Marienko Andrii / UNIAN
Az ukrán hírügynökség képaláírása szerint a képen egy kazettás bomba maradványai láthatók Harkiv belvárosában. Fotó: Marienko Andrii / UNIAN

Az biztos, hogy ha így alakul, az orosz veszteségek még a tüzérségi fegyverek intenzív bevetése után is nagyok lesznek. De az is biztos, hogy el fognak törpülni a védők, illetve a civilek veszteségei mellett.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!