3p

A miniszter egy német lapnak adott interjút.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung konzervatív német lap interjút közölt a hétfői számában Gulyás Gergellyel, a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel „Az Európai Bizottság” kritikája nem korrekt címmel.

A miniszter az interjúban kiemelte, hogy már augusztusban, a kormányalakítás után stratégiai megállapodást kötöttek az Európai Bizottsággal. Ugyanakkor az Európai Parlament nagy nyomást fejtett ki a bizottságra, de ha valaki objektíven, szakmai alapon vizsgálja a magyar parlamentben elvégzett törvényalkotási munkát, akkor a következő hónapokban felszabadíthatjuk a Magyarországnak járó felfüggesztett EU-s pénzek egy részét. Mint mondta, a bizottság által előírt feltételek, a 27 mérföldkő túlnyomó többségét már teljesítették, így felállították az Integritás Hatóságot, amely működik is.

Ugyanakkor az új hatósággal kapcsolatban őszintén meg kell mondanunk, hogy a bizottság jelenlegi kritikája nem korrekt, hiszen a testület egy folyamatot kívánt szabályozni és nem személyekről akart tárgyalni

- tette hozzá Gulyás Gergely, aláhúzva, hogy a kormány a bizottság minden igényét átültette a jogszabályokba, és a törvényileg szabályozott folyamatban egyáltalán nem volt befolyása arra, hogy ki legyen a hatóság elnöke vagy kik legyenek az alelnökök.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy korábbi Kormányinfón. Fotó: MTI/Illyés Tibor
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter egy korábbi Kormányinfón. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Ezért teljességgel inkorrekt a folyamat lezárulta után azt mondani, hogy a három alelnök közül az egyik elfogadhatatlan a bizottság számára

- jelentette ki. Arra a kérdésre, hogy a kormány mihez kezd ebben a helyzetben, elmondta, hogy a bizottság javaslatának megfelelően járnak el, és nem kezelik kiemelt ügyként, hogy ki a hatóság alelnöke. Várjuk a bizottság tervezetét arról, hogy miként lehet európai módon leváltani egy független hatóság alelnökét - fogalmazott a miniszter.

Elios-ügy

A FAZ által említett Elios-üggyel kapcsolatban kifejtette, hogy az Integritás Hatóság olyan ügyeket is vizsgálhat, amelyekben nincs ügyészségi eljárás, függetlenül attól, hogy EU-s finanszírozású projektről van-e szó. Megjegyezte: az ügy egy évtizede történt, és jó jelnek tekinthető, ha ilyen hosszú idő után ez a legnagyobb vád, különösen ha összehasonlítjuk az Európai Parlament jelenlegi korrupciós botrányával.

Európai Ügyészség és Magyarország

Arra a kérdésre, hogy Magyarország miért nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez, azt mondta, hogy a csatlakozás elutasítása szuverenitási kérdés, ugyanakkor az ügyészség vezetője szerint sokkal jobb az együttműködés Magyarországgal, mint más, a szervezethez csatlakozott tagállamokkal. Hozzátette, hogy az Integritás Hatóság bírói végzéssel büntetőeljárást indíthat, ha bűncselekményre utaló jelek merülnek fel.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!