6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyar kormány még soha olyan gyorsan nem foglalt határozatba fővárosi kerületi fejlesztési javaslatokat, mint ahogy most az Orbán-kormány tette az új atlétikai csarnokkal kapcsolatban. Alig egy nap alatt megvitatta, elfogadta és megjelentette a csepeli és a ferencvárosi kéréseket. A fővárosi feltételek közül egyet sem vett bele.

Szalámi politizálásba kezdett az Orbán-kormány. Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn rendkívüli sajtótájékoztatón Baranyi Krisztina, ferencvárosi polgármesterrel az oldalán üzente meg az Orbán-kormánynak, hogy mit kíván Budapest a beruházás megvalósításáért cserébe. Az akkor ismertetett öt pontból mindjárt az elsőben 50 milliárd forint állami támogatás kért a fővárosi alap- és járóbeteg-ellátás fejlesztésére az elkövetkező öt évben. Ezen felül a zöldfelület növelését kérték, valamint azt, hogy a létesítmény ne csupán atlétikai világversenyek rendezésére alkalmas stadion legyen, hanem tömegsport céljaira és rendezvénytérként is használható létesítményként valósuljon meg. Minden szerződést nyilvánossá tennének és kormányhatározatban erősíttetnék meg a Tarlós-Orbán paktumban szereplő valamennyi  közlekedési fejlesztés megvalósítását. Ezt különösen indokoltá teszi a kormány iparűzési adó felhasználására, valamint az építésügyi hatósági jogkörök kormányhivatalokhoz irányítására benyújtott kormányzati törvénymódosítási javaslat. A ma megjelent kormányhatározatban viszont csak a kerületi kéréseket fogadta meg a kormány, amely így alkalmas a Fővárosi Közgyűlés megosztására, hiszen a kabinet együttműködőnek mutatkozik.

Mint emlékezhetünk: a csepeli testület már november elején támogatásáról biztosította Orbánékat stadion-ügyben. A ferencvárosi képviselők hétfői ülésükön polgármesterük alternatív tervét támogatták.(Lásd fenti képünk.) A kormány a kerületi javaslatokat részben összegyúró határozatát meghökkentő sietséggel még a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülése előtt megjelentette a Magyar Közlönyben. Nehéz nem nyomásgyakorlást látni ebben.

A közgyűlés kormánypárti képviselői az atlétikai centrum megvalósításának támogatásáról szóló előterjesztés vitájában érezhetően előre megírt kottából játszottak. Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester kivételével, aki kissé meglepő módon azt mondta:

bölcsen döntenek, akik támogatják az eredeti előterjesztést.

A többi hozzászóló kormánypárti városatya azzal a kormánypárti sajtóban kiadott jelmondattal indított, miszerint örülnek, hogy a főváros támogatja a stadion megépítését.

Karácsony Gergely a vita megnyitásakor úgy fogalmazott: a kormányhatározat jó irány, de nem elég, hiszen a városvezetés a kerületi javaslatokon túl is megfogalmazott feltételeket. A közgyűlés elé terjesztett javaslat mindenesetre hozzásegítheti Budapestet ahhoz, hogy az újabb sportberuházás ne ossza meg élesen a közvéleményt, hanem több ezer embert hozzon előnyös helyzetbe.

Láng Zsolt (Fidesz) ex-polgármester szerint a városvezetés számára ez hiúsági kérdés, hiszen az új képviselőtestületek támogatták a világbajnokság megrendezését az ehhez szükséges infrastrukturális beruházások megvalósításával. Az egészségügyi fejlesztések szükségszerűségével egyet tud érteni, éppen ezért azt javasolta a közgyűlésnek, hogy a kormánytól kért 50 milliárd mellé a kerületek is tegyenek hozzá ugyanennyit és támogassák a szuperkórház megépítését. Ügyes csel, hiszen ezzel a kormány felhatalmazást kapott volna az alaphangon 150 milliárdos, városszéli intézmény létrehozására, miközben később a kerületi önkormányzatok esetleges nem teljesítésére hivatkozva bojkottálhatták volna a kormányzati 50 milliárd forint kifizetését. Javaslatát a képviselők a vita végén tartott szavazáson elutasították.

Borbély Lénárd csepeli polgármester szintén megköszönte, hogy Karácsony Gergely a kispesti és a kézilabdacsarnok megépítése után az atlétikai centrum megvalósítását is támogatja. Felhívta a képviselők figyelmét, hogy a csepeli és a ferencvárosi képviselők támogatták a beruházást, a kormány pedig azonnal be is fogadta a javaslatokat. Így szerinte nyugodt szívvel támogatható a kormány terve.

Soproni Tamás VI. kerületi polgármester előre figyelmeztette a kormányt: semmilyen trükközést nem fogadnak el, ha december végéig nem születik meg a főváros feltételeit teljesítő kormánydöntés, az utcán fogják megakadályozni a világbajnokság megrendezését.

László Imre, a Szent Imre kórház egykori igazgatójaként, egykori sportolóként arra hívta fel a figyelmet, hogy a budai oldalon mindössze három kórház található. Ebből a Szent János Kórház jelen állapotában alkalmatlan a feladata ellátásra. Így a szuperkórház építése előtt ezt kellene fejleszteni.

Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester azt hangsúlyozta, hogy a világbajnokságot nem Csepel és nem is a Ferencváros rendezi, hanem a főváros. Márpedig a kerületi javaslatokat befogadó kormányhatározat az összbudapesti feltételek harmadát teljesítette csak. De bízik benne, hogy a közgyűlési döntés után ugyanilyen gyorsan megszületik a kimaradt feltételek teljesítéséről szóló döntés is.

Pikó András józsefvárosi polgármesternek erős kételyei voltak, lévén Gulyás Gergely miniszter azt mondta, a kormány csak javaslatnak vette a fővárosi feltételeket. Aggodalmát erősíti, hogy a kormány a számára kedvezőtlen választási eredmény után büntetőtörvénykezésbe kezdett - lásd az iparűzési adó és a építésügyi jogkörök – és már fontolgatja a választási törvény barkácsolását. Pikó szerint ilyen tárgyalópartnerrel szemben komolyabb garanciákra van szükség.

Horváth Csaba szerint az egészségügynek meg kell előznie a stadionfejlesztéseket. Ő sem bízik a kormányban, így arra vonatkozóan nyújtott be módosító javaslatot, hogy a kormány február 29-ig külön soron különítse el a költségvetésben az első 10 milliárd forintot. (Végül ezt a javaslatot visszavonta.)

Gy. Németh Erzsébet DK-s főpolgármester-helyettes mindenkit emlékeztetett a vizes világbajnokságra, amikor egy impozáns épület helyett egy külvárosi parkolóházat kaptunk sok milliárdért. Majd kijelentette, hogy ha a kormány elvitte a főváros egészségügyi intézményeit, akkor viselkedjen jó gazdaként, vagy adja vissza a forrásokkal együtt.

Karácsony Gergely a vita zárásaként kijelentette, hogy a kormány az önkormányzati választások után világossá tette, hogy a Fővárosi Közgyűlés döntését tekinti irányadónak a kérdésben és nem az érintett kerületekét. De legalább ilyen fontos kérdésnek tartotta annak tisztázását, hogy mire költjük az adófizetők pénzét. A köztársaságpárti választóik elég markáns véleményt fogalmaztak meg arról, hogy az elmúlt években túl sok pénzt költöttek élsportra és arcátlanul keveset egészségügyre és ezen változtatni akarnak. A városvezetésnek pedig kötelessége képviselni ezt a választói akaratot.

Nem tagadta, hogy baljós árnyakból elég sok van, ami sokakat szkeptikussá tehet, de bízik abban, hogy a Fővárosi Közgyűlés egyhangú szavazással megadja neki a mandátumot a kormánnyal való tárgyalásra. Némi szavazási közjáték és frakció szünet után a vitában elhangzottak ellenére valamennyi városatya támogatta az előterjesztést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!