Több elemből áll az a versenyképességi csomag, amely miatt a polgári törvénykönyv, valamint több jogszabály módosítását tervezi a kormány – hangzott el a Gazdaságfejlesztési Minisztérium keddi háttérbeszélgetésén.
Egy teljesen új jogintézményt vezet be a kabinet hamarosan, mégpedig az építményjogot, amely nem ismeretlen Magyarország jogtörténetében - írja a Világgazdaság.
Német mintára az 1920-as években alkalmazták nálunk először, ami annyira jól sikerült, hogy lényegében most ismét átvették, hozzáigazítva a mai követelményekhez.
A bevezetésére azért van szükség, mert a gyakorlatban és az üzleti életben gyakran merül fel, hogy szükség lenne olyan jogra, amely tartósan elkülöníti egymástól a felépítmény tulajdonosát a telek tulajdonosától, akár úgy is, hogy az nem az ingatlan egészére, hanem csak egy részére vonatkozik.
Önmagában nem kell hozzá épület, mivel aki megszerzi ezt a jogot, jogosult lesz, hogy épületet, építményt vagy műtárgyat hozzon létre, legyen szó naperőműről, esetleg vízi erőműről. Bogdán Tibor szerint ez egy dologi típusú jog, azaz több, mint egy bérleti szerződés; alapvetően forgalomképes, amelyet az építményjog birtokosa átruházhat, zálogjoggal terhelhet. Erre leginkább a haszonélvezeti jog hasonlít, azzal a különbséggel, hogy az építményjog nem adott személyhez kötődik.
Hangsúlyozta: határozott időre, maximum ötven évre köthető, miközben korlátozható több szempontból is, tehát nagy szabadságot ad a feleknek, hogy milyen megállapodást kötnek. Szerinte alkalmas lehet multifunkcionális területekre, amelyek alapesetben forgalomképtelenek.
Egy másik törvényjavaslat az elektronikus okiratokat hozza létre magánjogviszonyokban - hangzott el.
És hamarosan indul a cash-back Magyarországon, mert a készpénzellátás vidéken hátrányos helyzetben van, ezt ellensúlyozhatja a cash-back szolgáltatás.