Az elmúlt időszakban a forintról szóló hírek, kommentárok, elemzések egyik állandó eleme volt, hogy az uniós forrásokról szóló pozitív döntésre vár a magyar deviza. Részben ez kell ahhoz, hogy erősödjön vagy stabilizálódjon az árfolyam. Szerdán az Európai Unió döntött a Magyarországnak szánt források részleges feloldásáról, amelynek eredményeként 10 milliárd eurós támogatás kap zöld jelzést. Ugyanakkor 30 milliárd euró van Magyarországnak "félretéve", de a fennmaradó 20 milliárdról még nem született határozat Brüsszelben.
Mindenesetre a lépés máris segített a forintnak, szerdán ugyanis az euró jegyzése 379 forint alatt is járt. Ez érthető, hiszen egy jelentős, eddig bizonytalanságot okozó tényező kikerült a képből és a mostani árfolyamon 3790 milliárd forint értékben kell a támogatást átváltani, tehát ilyen összegben lesz kereslet a forintra.
"A mostani döntés pedig értelemszerűen javítja a makrogazdasági pályát is, amire a forint is erősödéssel reagált. Látni kell, hogy részben azért árazták már ezeket a piaci szereplők az elmúlt időszak fejleményei után, továbbá szerdán a Fed-kommentár miatt a jelentősen gyengülő dollár is hozzájárult ahhoz, hogy a forint piacán kedvezőbb kép alakuljon ki" - derül ki a KBC Equitas kommentárjából. Az erstés elemzők szintén az uniós források "érkezésének, valamint a dollárgyengülésnek tudják be a forint szerdai erősödését.
Egyelőre azonban nem látszik tartósnak a forinterősödés. Csütörtökön ugyanis gyengült a magyar fizetőeszköz, délelőtt 380 forint közelében jegyezték az eurót. Nézze meg az aktuális árfolyamokat laptársunk, a Privátbankár árfolyam-figyelőjén!
Zloty kontra forint
Ez mire elég a régiós versenyben? Egyelőre a zloty van fölényben: az év elejéhez képest ugyanis bő 8 százalékkal erősödött az euróval szemben. Miközben a forint csak kevesebb mint 5 százalékos erősödést tud felmutatni. A dollárhoz képest a zloty közel 10 százalékkal, a forint pedig 7 százalékkal erősödött. A zloty jobb szereplésében szerepet kap, hogy Donald Tusk vezette ellenzék nyerte az ottani választást és EU-barát kormány alakulhat, ez pedig tetszik a befektetőknek. Így bátrabban vásárolnak zlotyt.
A régiós devizák közül a cseh korona és a román lej lényegében stagnált az euróval és a dollárral szemben, a változás 0,6-1,5 százalékot tett ki ezeknél a keresztárfolyamoknál. Persze az, hogy utóbbi két deviza nem erősödött jelentősebben a két nemzetközi társával szemben nem jelent feltétlenül rosszat. Sőt, a stabil, kiszámítható árfolyam kedvező a gazdasági bővülés szempontjából.
Erre utalt a Klasszis podcast még idén augusztusi adásában Virovácz Péter, az ING szakértője is.
Egyebek mellett azt mondta, hogy a magyar gazdaság versenyképességének javítását, illetve a termelékenység növelését már nem a forintárfolyam alakításával kell elérni, ehelyett stabil fizetőeszközre van szükség. A következő időszak nagy kérdése, hogy ezt sikerül-e elérni.
További árfolyamokért kattintson a szintén a Klasszis Média által kiadott laptársunk, a Privátbankár árfolyamfigyelőjére! Befektetési témájú cikkeket szintén a Privátbankár ilyen témájú rovatában olvashat.