3p

Látványos lökést adott a forintnak az uniós forrásokról szóló döntés, de a zlotyval szembeni még mindig lemaradásban van. 

Az elmúlt időszakban a forintról szóló hírek, kommentárok, elemzések egyik állandó eleme volt, hogy az uniós forrásokról szóló pozitív döntésre vár a magyar deviza. Részben ez kell ahhoz, hogy erősödjön vagy stabilizálódjon az árfolyam. Szerdán az Európai Unió döntött a Magyarországnak szánt források részleges feloldásáról, amelynek eredményeként 10 milliárd eurós támogatás kap zöld jelzést. Ugyanakkor 30 milliárd euró van Magyarországnak "félretéve", de a fennmaradó 20 milliárdról még nem született határozat Brüsszelben. 

Mindenesetre a lépés máris segített a forintnak, szerdán ugyanis az euró jegyzése 379 forint alatt is járt. Ez érthető, hiszen egy jelentős, eddig bizonytalanságot okozó tényező kikerült a képből és a mostani árfolyamon 3790 milliárd forint értékben kell a támogatást átváltani, tehát ilyen összegben lesz kereslet a forintra.  

 "A mostani döntés pedig értelemszerűen javítja a makrogazdasági pályát is, amire a forint is erősödéssel reagált. Látni kell, hogy részben azért árazták már ezeket a piaci szereplők az elmúlt időszak fejleményei után, továbbá szerdán a Fed-kommentár miatt a jelentősen gyengülő dollár is hozzájárult ahhoz, hogy a forint piacán kedvezőbb kép alakuljon ki" - derül ki a KBC Equitas kommentárjából. Az erstés elemzők szintén az uniós források "érkezésének, valamint a dollárgyengülésnek tudják be a forint szerdai erősödését. 

Egyelőre azonban nem látszik tartósnak a forinterősödés. Csütörtökön ugyanis gyengült a magyar fizetőeszköz, délelőtt 380 forint közelében jegyezték az eurót. Nézze meg az aktuális árfolyamokat laptársunk, a Privátbankár árfolyam-figyelőjén! 

Zloty kontra forint

Ez mire elég a régiós versenyben? Egyelőre a zloty van fölényben: az év elejéhez képest ugyanis bő 8 százalékkal erősödött az euróval szemben. Miközben a forint csak kevesebb mint 5 százalékos erősödést tud felmutatni. A dollárhoz képest a zloty közel 10 százalékkal, a forint pedig 7 százalékkal erősödött. A zloty jobb szereplésében szerepet kap, hogy Donald Tusk vezette ellenzék nyerte az ottani választást és EU-barát kormány alakulhat, ez pedig tetszik a befektetőknek. Így bátrabban vásárolnak zlotyt. 

A zlotytól még elmarad a magyar deviza az euróhoz mért árfolyamot nézve. Fotó: Depositphotos
A zlotytól még elmarad a magyar deviza az euróhoz mért árfolyamot nézve. Fotó: Depositphotos

A régiós devizák közül a cseh korona és a román lej lényegében stagnált az euróval és a dollárral szemben, a változás 0,6-1,5 százalékot tett ki ezeknél a keresztárfolyamoknál. Persze az, hogy utóbbi két deviza nem erősödött jelentősebben a két nemzetközi társával szemben nem jelent feltétlenül rosszat. Sőt, a stabil, kiszámítható árfolyam kedvező a gazdasági bővülés szempontjából.  

Erre utalt a Klasszis podcast még idén augusztusi adásában Virovácz Péter, az ING szakértője is. 

Egyebek mellett azt mondta, hogy a magyar gazdaság versenyképességének javítását, illetve a termelékenység növelését már nem a forintárfolyam alakításával kell elérni, ehelyett stabil fizetőeszközre van szükség. A következő időszak nagy kérdése, hogy ezt sikerül-e elérni. 

További árfolyamokért kattintson a szintén a Klasszis Média által kiadott laptársunk, a Privátbankár árfolyamfigyelőjére! Befektetési témájú cikkeket szintén a Privátbankár ilyen témájú rovatában olvashat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!