Az árammal valamit csinálni kell, ha több termelődik, mint amennyire szükség van: el kell tárolni, vagy be kellene kapcsolni plusz fogyasztókat a rendszerbe. Közben erősen ösztönözni kell a termelőket arra, hogy ilyenkor csökkentsék a termelésüket, amennyire és amilyen gyorsan csak tudják – írja a Forbeson megjelent cikkében Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. üzletfejlesztésért és stratégiai tervezésért felelős igazgatója. Mint fogalmaz, erre szolgál az a megoldás, hogy az áramtőzsdéken negatív árak is ki tudnak alakulni. Január harmadik hetében újra volt erre példa, Németországban és Franciaországban egyaránt.
A jelenség hátteréről Kovács azt írja, az ilyenkor szokatlan erejű atlanti viharokban pörgő tengeri szélturbinák sokkal több áramot tápláltak a rendszerbe, mint amennyivel a hálózatok üzemeltetői előzetesen kalkulálhattak.
Az üzletember kifejti, szélerőművek teljesítményének kiszámíthatatlansága mindig megmarad, de mennél nagyobb és földrajzilag mennél diverzifikáltabb ez a kapacitás, annál inkább csökken a kiszámíthatatlanság problémája. Hozzáteszi, 2023 negyedik negyedévében Európában 193 terawattóra áramot állítottak elő szélerőművekkel, miközben a szénerőművekkel csupán 184 terawattórányit. Rámutat arra is, bár a német atomerőművek leállítása megnyújtotta a szénalapú villamosenergia-termelés korszakát Európában, ettől függetlenül ez a forma el fog tűnni a kontinensről. Ám hozzáteszi, Európa a világ szénfelhasználásából csupán 6 százalékot teszi ki.