Szalay-Bobrovniczky Kristóf hozzátette: ezzel a fejlesztéssel – ahogy a haderőfejlesztés ütemével és méretével vagy a hadiipar kiépítésével – ismét „példát mutatunk egész Európának”.
Kijelentette: Magyarország legmodernebb katonai objektuma lesz a szolnoki különleges műveleti laktanya.
Kizárólag magyar költségvetési forrásokra támaszkodva, 59 milliárd forintból építik fel a különleges rendeltetésű dandár, a különleges műveleti parancsnokság és a regionális különleges műveleti komponens parancsnokságának új otthonát. A beruházás első fázisa 2026-ra készül el – közölte a miniszter.
Magyarországon utoljára 1976-ban Győrben adtak át laktanyát – tette hozzá. Szerinte 2025 „a fejlődésről fog szólni.”
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a különleges műveleti erőket és a nemzetközi parancsnokságot a „lándzsa hegyének” nevezte. Ez a dandár az, amelyik a legmagasabb katonaszakmai színvonalon, a legjobb minőségű fegyverzettel, kiképzéssel és a legmagasabb készültségi szinten bármely pillanatban bevethető itthon és külföldön. Ezért az ő felkészülésük és állomásoztatásuk, a kiképzésük, az eszközeik elhelyezése a legmagasabb színvonalat követeli meg – emelte ki.
Szerinte a honvédelmi és haderőfejlesztési program töretlenül halad előre – Tatán javítóműhelyt és technikai sort építettek, Hódmezővásárhelyen javítóműhely, tároló létesült, Hajdúhadházán logisztikai raktár. A beruházások között említette például Pesten az Irinyi laktanya tűzszerész legénységi épületét, Szolnokon a hangárkomplexumot.
A miniszter szólt arról is, hogy Szolnok kifejezetten katonaváros, támaszpont. Túlzsúfolt is lett már ez a támaszpont, eljött az ideje már ennek a fejlesztésnek, ahol több mint 2000 katona fog nap mint nap szolgálatot teljesíteni. Kiépül az út- és közmű hálózat is – mondta.
Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke szerint az időben megkezdett haderőreform egy olyan hadsereg képét mutatja, amelynek a harckészültsége napról napra növekszik, a létszáma bővül, a technikai felszerelése pedig egyre korszerűbb.
Kállai Mária, a térség fideszes országgyűlési képviselője történelmi jelentőségűnek nevezte a fejlesztést. Szerinte a laktanya építése egyfajta városrész-rehabilitáció is. Kiemelte az M4-es és a laktanya összekötését, a laktanya előtti út négysávosítását. A laktanya újjáépítésével párhuzamosan a szolnoki helikopterbázison is jelentős fejlesztések történnek, új hangárok épülnek, és a helikopter flotta modernizálódik,
(MTI)