2024 I. félévében:
- A kormányzati szektor bevétele 16 825 milliárd, kiadása 18 314 milliárd forint volt.
- A bevételek 1295 milliárd forinttal, 8,3 százalékkal nőttek. A legnagyobb mértékben, 511 milliárd forinttal, 14,1 százalékkal a társadalombiztosítási hozzájárulásokból származó bevételek bővültek, de jelentősen emelkedtek a termelésiadó-, valamint a jövedelemadó-bevételek is: előbbiek 470 milliárd forinttal, 7,4 százalékkal, utóbbiak 462 milliárd forinttal, 17,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az egyéb bevételek 149 milliárd forinttal, 5,2 százalékkal csökkentek.
- A kiadások 615 milliárd forinttal, 3,5 százalékkal emelkedtek. A kifizetett munkavállalói jövedelem 545 milliárd forinttal, 15,4 százalékkal növekedett. A pénzbeni társadalmi juttatások 462 milliárd forinttal, 11,2 százalékkal magasabbak lettek. A folyó termelőfelhasználás 126 milliárd forinttal, 4,1 százalékkal csökkent, a kamatkiadások 195 milliárd forinttal, 11,8 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 80 milliárd forinttal, 7,0 százalékkal visszaesett. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 382 milliárd forinttal, 9,2 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól.
Amennyiben a gazdasági növekedés üteme az idei évben a várakozásainknak megfelelően 1,8 százalék közelében alakul, akkor további jelentős, az idei költségvetést érintő módosítások nélkül is elérhető a 4,5 százalékos költségvetési cél, ennek feltétele azonban, hogy a kormányzat év végéig fegyelmezett fiskális politikát folytat.
- reagált Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője.
Költségvetési szempontból a hátralévő 3 hónap kiemelt feladata a hiánycél tartása. Az elmúlt években a különböző sokkhatások nyomán megemelkedett hiánycélt le kell faragni, ezt a piac elvárja – elmaradását a hitelminősítők büntetnék és a forint árfolyama is megsínylené, illet a kockázati megítélés romlása magasabb kamatszintet is eredményezne. Ezért van tehát szükség fegyelmezett költségvetési politikára – ennek kereteit azonban nagyban meghatározzák a makrogazdasági folyamatok és azon keresztül az adóbevételek.
- írta Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.