2p

Előzetes adatok szerint 1489 milliárd forint, a GDP 3,7 százaléka volt a kormányzati szektor 2024. I. félévi hiánya. A 2024. II. negyedévi hiány 469 milliárd forint, a GDP 2,3 százaléka - közölte a KSH.

2024 I. félévében:

  • A kormányzati szektor bevétele 16 825 milliárd, kiadása 18 314 milliárd forint volt.
  • A bevételek 1295 milliárd forinttal, 8,3 százalékkal nőttek. A legnagyobb mértékben, 511 milliárd forinttal, 14,1 százalékkal a társadalombiztosítási hozzájárulásokból származó bevételek bővültek, de jelentősen emelkedtek a termelésiadó-, valamint a jövedelemadó-bevételek is: előbbiek 470 milliárd forinttal, 7,4 százalékkal, utóbbiak 462 milliárd forinttal, 17,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az egyéb bevételek 149 milliárd forinttal, 5,2 százalékkal csökkentek.
  • A kiadások 615 milliárd forinttal, 3,5 százalékkal emelkedtek. A kifizetett munkavállalói jövedelem 545 milliárd forinttal, 15,4 százalékkal növekedett. A pénzbeni társadalmi juttatások 462 milliárd forinttal, 11,2 százalékkal magasabbak lettek. A folyó termelőfelhasználás 126 milliárd forinttal, 4,1 százalékkal csökkent, a kamatkiadások 195 milliárd forinttal, 11,8 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 80 milliárd forinttal, 7,0 százalékkal visszaesett. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 382 milliárd forinttal, 9,2 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól.

 Amennyiben a gazdasági növekedés üteme az idei évben a várakozásainknak megfelelően 1,8 százalék közelében alakul, akkor további jelentős, az idei költségvetést érintő módosítások nélkül is elérhető a 4,5 százalékos költségvetési cél, ennek feltétele azonban, hogy a kormányzat év végéig fegyelmezett fiskális politikát folytat.

- reagált Molnár Dániel, a Makronóm Intézet elemzője. 

Költségvetési szempontból a hátralévő 3 hónap kiemelt feladata a hiánycél tartása. Az elmúlt években a különböző sokkhatások nyomán megemelkedett hiánycélt le kell faragni, ezt a piac elvárja – elmaradását a hitelminősítők büntetnék és a forint árfolyama is megsínylené, illet a kockázati megítélés romlása magasabb kamatszintet is eredményezne. Ezért van tehát szükség fegyelmezett költségvetési politikára – ennek kereteit azonban nagyban meghatározzák a makrogazdasági folyamatok és azon keresztül az adóbevételek.

- írta Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!