3p

Májusban ismét nagy lendületet vett a hazai idegenforgalom és mind a belföldi, mind a külföldi vendégéjszakák száma jelentősen nőtt.

Az áprilisi megingás után, amikor hosszú időt követően csökkent a hazai idegenforgalmi helyeken eltöltött vendégéjszakák száma, májusban ismét látványos növekedést mért a KSH. A statisztikusok szerint a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 7,6 százalékkal, a belföldi vendégek által eltöltötteké 7,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 10 százalékkal emelkedett. 2018. január–májusban a kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakában mért vendégforgalma 7,1, bruttó bevétele 11 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

Az egy évvel korábbi adatokkal összevetve a külföldi vendégek száma 12 százalékkal nőtt, és megközelítette az 569 ezret. Az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 1,4 millió volt, ami 7,6 százalékkal több, mint 2017. májusban. A vendégéjszakák 83 százalékát realizáló szállodákban 5,3 százalékos volt a növekedés mértéke. A külföldi vendégéjszakák száma mindegyik turisztikai régióban nőtt. 10-ből 6 éjszakát Budapest–Közép-Dunavidéken töltöttek a külföldiek, ahol 5,3 százalékos bővülést mértek a szálláshelyek.

A belföldi vendégek száma 6,8, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 7,4 százalékkal bővült, és megközelítette az 1,2 milliót. A vendégéjszakában mért forgalom a közösségi szálláshelyek kivételével mindegyik szállástípusban nőtt. A legnépszerűbb szállástípusban, a szállodákban 5,7 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma. A csökkenő forgalmú Tisza-tótól eltekintve a turisztikai régiókban 5–15 százalékkal több éjszakát töltöttek el a belföldi vendégek. A forgalom dinamikus növekedésében szerepet játszhatott, hogy a pünkösdi hosszú hétvége ebben az évben májusra, az elmúlt évben júniusra esett.

A szállodák szobakihasználtsága 3,1 százalékponttal 63,6 százalékra nőtt. Az összes bruttó árbevétel 10 százalékkal (46 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 9,0 százalékkal (27 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 23 százalékkal (10 milliárd forintra) emelkedett, miközben az egyéb szolgáltatások bevétele 0,2 százalékkal (8 milliárd forintra) csökkent folyó áron. A külföldi szállásdíjbevétel 8,1, a belföldi 11 százalékkal magasabb volt az előző év májusinál.


A statisztikákból az is kiderült, hogy az emberek próbálták elkölteni a SZÉP-Kártyás pénzeket is, hiszen ilyen módon 2 milliárd forintos bevételhez jutottak a kereskedelmi szálláshelyek. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy az idegenforgalmi adatok az életszínvonal emelkedését is jelzik, a forgalom bővülése ugyanis jócskán túlszárnyalta a Széchenyi Pihenőkártyás költések 1,2 százalékos növekedését.

Érdekességeket láthatunk, ha a külföldi küldő országokat megvizsgáljuk. A korábbi években a növekedés egyik motorjának számító brit turisták száma tetőzni látszódik, immár második hónapja nem tudott növekedni a vendégéjszakák száma. Hasonlóképpen megtorpant az orosz relációból érkezők által itt eltöltött vendégéjszakák száma is.

Örvendetes, ahogy növekedett viszont ismét a német ajkú országokból érkező aránya. Mind az osztrák, mind a német vendégek többen voltak májusban, mint egy évvel korábban. Látványosan növekedett a Csehországból érkezők száma is, de a legnagyobb, 30 százalékos ugrást a Lengyelországból érkező vendégéjszakáknál mérték.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!