3p

Márciusban két hosszú hétvége is volt, ami miatt a turisztikai adatok nagyot ugrottak. A harmadik hónapban 13 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégéjszakában mért vendégforgalma.

A KSH csütörtökön közzétett adatai szerint 2018. márciusban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 10, a belföldi vendégek által eltöltötteké 16 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – összes bruttó árbevétele 19 százalékkal emelkedett.

Érdekesség, hogy a külföldről érkezőknél minimálisan csökkent az itt töltött idő. Az adatok szerint ugyanis a külföldi vendégek száma 11, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 10 százalékkal emelkedett, és meghaladta az 1 milliót. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban jelentősen nőtt. A vendégéjszakák közel kilenctizedét realizáló szállodákban 7,5 százalékos volt a növekedés mértéke. A külföldi vendégéjszakák száma valamennyi turisztikai régióban nőtt, a legnagyobb mértékben Közép-Dunántúlon és Észak-Magyarországon.

A magyarok esetében viszont fordított volt a helyzet. A belföldi vendégek száma 15, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 16 százalékkal bővült, és meghaladta az 1 milliót. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban emelkedett. A belföldi vendégéjszakák nyolctizedét realizáló szállodákban 16 százalékos volt a növekedés. A belföldi vendégforgalom mindegyik turisztikai régióban bővült, a növekedés mértéke Észak-Alföld kivételével valamennyi régióban kétszámjegyű volt. A belföldi vendégforgalom kedvező márciusi alakulását ebben az évben a naptárhatás is befolyásolta: március 15-e hosszú hétvége volt, valamint a nagypéntekkel kezdődő húsvéti ünnepek kezdete is erre a hónapra esett. Ami a hazai vendégeket illeti, az adatok szerint ugyan sokan költötték a Szép-kártyás keretüket, de nem csak ennek volt köszönhető a bővülés, hiszen Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 13 százalékkal többet, közel 1,4 milliárd forintot költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. Ez viszont kisebb, mint a KSH által mért 16 százalékos megugrás.



Az összes bruttó árbevétel 19 százalékkal (34 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 19 százalékkal (19 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 29 százalékkal (8 milliárd forintra), az egyéb szolgáltatások bevétele 8,5 százalékkal (7 milliárd forintra) emelkedett folyó áron. A külföldi szállásdíjbevétel 17, a belföldi 23 százalékkal magasabb volt az előző év márciusinál.

Ha a külföldi vendégek esetében a legfontosabb küldő országokat vizsgáljuk, akkor talán kicsit meglepő módon a német nyelvterületről érkezők száma ugrott meg leginkább. Az utóbbi időszakban az osztrákok nem szerették különösebben a magyar célpontokat, és fokozatosan csökkent az Ausztriából érkezők aránya. Ezzel szemben márciusban közel 20 százalékos növekedést mért a KSH, ami túlmutat azon, hogy esetleg az alacsony bázis miatt láthattunk növekedést. Ha nem is ennyire, de erős volt a németországi relációból érkezők számának bővülése is, 13 százalék nőtt a nálunk eltöltött vendégéjszakák száma. Sok turista érkezett Olaszországból is, a bázisidőszakhoz képest közel 10 százalékos volt a bővülés, és hasonló arányú növekedést mértek az orosz vendégek kapcsán is. A kakukktojás ezúttal az Egyesült Királyság volt, ez volt ugyanis az egyetlen ország, ahonnan kevesebb turista érkezett, mint egy évvel korábban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!