Keveseknek lehet nagyobb befolyása a hazai dohánypiacra a hódmezővásárhelyi Sánta családnál, ezért mindig érdemes követni a céges mozgásaikat. Az Opten adatbázisa szerint a Lázár János építési és közlekedési miniszterrel is remek kapcsolatot ápoló família úgy döntött, hogy végelszámolja az egyik vállalkozását. A Snus és Rágódohány Kereskedelmi Kft. jogutód nélküli megszűnésének folyamata február 17-én kezdődött és egyszerűsített módon történik. Ennek lényege, hogy az eljárást a végelszámolás kezdő időpontjától számított 150 napon belül be kell tudni fejezni.
Annyira jó a cég bemutatkozó szövege, hogy szó szerint idemásoljuk. Íme:
Cégünk rágódohány és dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékek (közismert nevén: nikotin tasakok) nagykereskedelmével foglalkozik. Kínálatunkat a legkiválóbb termékekből állítottuk össze úgy, hogy abban mindenki megtalálja a neki leginkább tetszőt. Beszerzési forrásaink többek között Svédországban, Dániában, Belgiumban a tradicionális és piacvezető gyártók. Portfóliónkat két fontos szempont szerint állítottuk össze. Egyrészt olyan termékeket kínálunk, melyeket a nagy múlttal rendelkező skandináv fogyasztók is leginkább kedvelnek. Másrészt elhoztuk a legújabb nemzetközi trendeket. Mindezt a legmagasabb minőségben. Ezek a termékek 100 százalékban szén-monoxid-, kátrány- és füstmentesek. A füst a múlté. Lélegezz szabadon! Ne érd be kevesebbel. Számítunk Rád! Termékeinket az Országos Dohányboltellátó Kft. forgalmazza
– szól a bemutatkozás.
Tehát a Snus és Rágódohány Kereskedelmi Kft. nikotinos tasakokat árult, ez más néven a snüssz. Íme a pontos definíciója, hogy pontosan mi is ez a termék: a nikotinos tasakok (nikotinpárnák), az ajak és az íny közé helyezve, a száj nyálkahártyáján keresztül juttatják a nikotint a szervezetbe. Számos elemzés olvasható erről a termékről: előnye, hogy füstmentes, nem károsítja a tüdőt, ellenben brutális nikotinfüggőséget és ínysorvadást okoz, valamint növeli a gyomor és hasnyálmirigyrák kockázatát. Szinte az összes dohánygyárnak van nikotinpárnákat gyártó részlege. A vásárlók pedig többnyire 30 év alattiak. A Svédországból származó snüssz tehát egy füstmentes alternatíva, talán valamivel kisebb kockázatú választást jelent a felnőttek számára, de azért erősen rákkeltő.
Fotó: Depositphotos
Nem ebből a cégből gazdagodott meg a Sánta család: 2023-ban 352,1 millió forintos forgalom mellett 15,3 millió forintos profit jött össze. Hogy miért döntöttek a végelszámolás mellett, azt megkérdeztük a cégtől, amint érkezik válasz, frissítjük cikkünket.
A pénzen ráadásul osztozkodniuk is kellett. A 100 Leggazdagabb magyar című kiadványban 53,3 milliárd forintos vagyonával 49. Sánta János és családja a cégben ugyanis csak 33 százalékos tulajdonos a Soldium Capital vagyonkezelő alapítványon keresztül. A többségi, 34 százalékos üzletrész az elsősorban telekommunikációval foglalkozó Sat-Trakt Kft.-én keresztül Zsemberi Jánoshoz köthető.
Ő szintén a NER nagy kedvence, a vajdasági topolyai futballklub elnök-tulajdonosa. Zsemberit Szerbia száz leggazdagabb embere között szokás emlegetni, JAG Tobacco Kereskedelmi Kft. néven van más érdekeltsége a dohánybizniszben. Az Átlátszó írt is róla korábban, hogy egyetlen ember van a Vajdaságban, akinek közvetlen elérése van a magyar miniszterelnökhöz, de ez nem Pásztor István, a Fidesszel szövetséges Vajdasági Magyarok Szövetségének elnöke, hanem Zsemberi. A topolyai akadémia 2016-tól kezdve minimum négy körben csaknem 8,5 milliárd forintot kapott a határon túli fociakadémiák támogatásának keretében. Orbán Viktor 2018. szeptember 27-én avatta fel Topolyán a durván 3 milliárd forint magyar költségvetési támogatásból épült akadémiát. A csapat a szerb első osztályban vitézkedik, idén januárban a fő NER-es Ferencváros is igazolt onnan drágán egy támadót, aki eddig még nem szerzett gólt.
A Sánta családról lapunk is gyakran írt, legutóbb az egyik legnagyobb dohányforgalmazó céget, a Rónatabakot kebelezték be. Ezzel még inkább leuralták a dohányboltok beszállítói piacát, hiszen az állami koncesszióval működő Országos Dohányboltellátó Kft. (ODBE) 49 százalékos tulajdonosa a BAT Pécsi Dohánygyár, a fennmaradó 51 százalék pedig a Tabán Trafik Zrt.-é, amelynek több más magánszemély mellett a legnagyobb tulajdonrésze Sánta János József hódmezővásárhelyi vállalkozóé. Ő Lázár János miniszter jó ismerőse, és korábban az ő számítógépét is megjárta az a törvénytervezet, amelynek alapján végül újraszabták a dohánykereskedelmet Magyarországon.