6p

A keddi nap egyik legfontosabb magyar vonatkozású sporthíre a Liu testvérek országváltása volt, ám gazdasági vonatkozása is van a történteknek. Egyrészt a szövetség az elmúlt években komoly erőforrásokat használt fel az olimpiai bajnokok edzésére és versenyeztetésére. Másrészt az eredményeik után járó premizálásra is.

Kiváló gyorskorcsolyázóink, a Liu fivérek, Shaolin Sándor és Shaoang a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) hozzájárulását kérték az országváltásukhoz vezető folyamat megindításához, számolt be a történtekről a szövetség is a honlapján. Megjegyzik, hogy a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) szabályai szerint több feltétele van annak, hogy egy versenyző egy ország színeiben részt vegyen ISU-versenyen:

  • az adott ország állampolgársága, amely képviseletében a versenyző indulni kíván;
  • amennyiben korábban más ország versenyzője volt, 12 hónapnak kell eltelnie a legutóbbi olyan ISU-verseny után, amin a korábbi ország képviseletében indult;
  •  a versenyző kiadásáról kérelem alapján az eredeti ország szövetségének döntenie kell, ennek feltétele, hogy minden esetlegesen fennálló szerződéses vitát rendezni kell a szövetség és a versenyző között.

A szövetség kiemeli a közleményében, hogy a Liu fivérek magyar versenyzőként beírták magukat a magyar sporttörténelembe. Számtalan verseny győztesei voltak magyar színekben, döntő részük volt az első magyar téli olimpiai arany megszerzésében váltóban, Ádó pedig az első téli egyéni olimpiai győztesünk.

A kínai versenyző fellöki Liu Shaolin Sándort az olimpiai döntőbe, majd a bírók a magyar versenyzőt zárták ki elvéve tőle az olimpiai aranyat. Fotó: MTI/Kovács Tamás
A kínai versenyző fellöki Liu Shaolin Sándort az olimpiai döntőbe, majd a bírók a magyar versenyzőt zárták ki elvéve tőle az olimpiai aranyat. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Jelentős összegből gazdálkodott a szövetség

A szövetség emlékeztet rá, hogy a pekingi olimpia után a fivérek jelezték, hogy mindenképpen Zhang Jing Lina, a válogatott vezetőedzőjének irányításával szeretnének a továbbiakban is készülni. Sajnos Linával, az ő kérésére, fel kellett bontaniuk a határozatlan idejű szerződést, tekintettel arra, hogy hazája, Kína szövetségétől kapott visszautasíthatatlan ajánlatot a kínai gyorskorcsolya-válogatott vezetőedzői pozíciójára.

Az elmúlt időszakban a MOKSZ biztosította a Liu fivérek edzésének feltételeit a Kínai válogatottal és Linával Pekingben,

ezt a munkát a MOKSZ nevében még Jae Su Chun, válogatottunk koreai edzője segítette, írják a közleményben. Ez a megoldás a fivérek számára nem bizonyult megfelelőnek. A MOKSZ a következő elnökségi ülésén fog dönteni arról, hogy hogyan rendezze a fivérek és a MOKSZ között fennálló versenyzői szerződéses kapcsolatot.

Ahogy az közleményből kiderül, a Liu fivérek kínai felkészülését a szövetség biztosította. A pontos költségekről nem tudunk, de a sportági beszámolók szerint

a hazai short trackesek ideális körülmények között készültek, többek között ez is hozzájárult ahhoz, hogy a sportág vezető hatalmaival, Kínával és Dél-Koreával fel tudták venni a versenyt a magyarok.

Mi sem támasztja mindezt alá, minthogy az elmúlt években két kiváló amerikai korcsolyázót a Krueger testvéreket (Cole, John-Henry) ezek révén sikerült a magyar szövetségnek honosítania. A szövetség az elmúlt időszakban évről évre egyre nagyobb költségvetésből gazdálkodhatott, hiszen 2020-ban 1,6, majd tavaly már 2,5 milliárd állt a rendelkezésükre. Ahogy persze a Liu testvérek edzője, Zhang Jing Lina visszautasíthatatlan ajánlatot kapott, könnyen elképzelhető, hogy a magyar színekben olimpiát nyerő fiú esetében is felüllicitálták a szövetséget a kínaiak. (Bár a Liu testvérek nem nevezték meg az országot, amelynek színeiben versenyeznének, biztosra lehet mondani, hogy Kínáról van szó.)

Árnyalja a történteket, hogy a szövetség ugyan igyekezett mindent megtenni, ám a MOB tevékenysége kapcsán az idei pekingi játékokat követően Shaoang kemény kritikát fogalmazott meg a Nemzeti Sportnak nyilakozva. Mint mondta: "A pjongcsangi olimpia előtt sem volt rózsás a helyzet, de az eredménylistánk után azért számítottam arra, hogy ezúttal talán jobb lesz minden. Nem lett. Nem kaptunk rendes felszerelést, azt pedig később tudtam meg a MOB egyik alkalmazottjától, hogy tavaly decemberben lejárt a szerződésük a sportszergyártó céggel. Ha így van, miért kellett abban a ruhában felállnunk a dobogóra...? Nincsenek nagy elvárásaim, de azért azt nem jó érezni, hogy mi vagyunk a MOB-ért, s nem ők értünk. Pekingben is nekünk kellett dolgoznunk azért, hogy ők jól érezzék magukat. "

A bajnoki jutalmat nem, de az életjáradékot elbukhatják

Az idei olimpián az ifjabb Liu testvér, Shaoang bizonyult sikeresebbnek, és aranyérme, valamint két bronza több mint 140 millió forintos jutalmat is jelentett neki. Az aranyérem ugyan nem jött össze, de anyagilag Liu Shaolin Sándor sem járt rosszul, hiszen ő az olimpiai jutalom révén több mint 50 millió forinttal gazdagodott. Tudomásunk szerint ezeket a magyar állam nem tudja visszakövetelni, az ugyanakkor nagy kérdés, hogy mi lesz a testvérpár olimpiai életjáradékával.

 Liu Shaoang a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyének eredményhirdetésén a pekingi téli olimpián. Fotó: MTI/Kovács Tamás
Liu Shaoang a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres versenyének eredményhirdetésén a pekingi téli olimpián. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A 2004-es sporttörvény úgy rendelkezett, hogy azon 35. életévüket betöltő magyar állampolgárok, akik nyári-, téli-, sakk-, para-, és/vagy siketolimpián érmet nyernek, életük végéig olimpiai járadékra jogosultak. Miután – ahogy az a MOKSZ közleményéből kiderül – az országváltáshoz kínai állampolgároknak kell lenniük, elképzelhető, hogy annak felvételével a magyarországi jogosultságaikat elveszítik.

A vontakozó szabály szerint egyébként az „első helyezést elért érmes járadékának mértéke a bérből és fizetésből élők előző évi – a Központi Statisztikai Hivatal által számított – országos szintű bruttó nominál átlagkeresetének megfelelő összeg. A második helyezést elért érmes járadékának mértéke az első helyezett részére meghatározott járadék hatvan százalékának, a harmadik helyezést elért érmes járadékának mértéke az első helyezett részére meghatározott járadék negyven százalékénak megfelelő összeg.” A törvény meghatározta azt is, hogy „az az érmes, aki kettő, három vagy négy első helyezést szerzett, érmenként további 20 százalékkal emelt összegű, az öt vagy ennél több első helyezést szerzett érmes kétszeres járadékra jogosult.”

A KSH adatai szerint a bruttó átlagkereset valamivel félmillió forint felett van, így éves szinten az egyszeres aranyérmes Sándor a 35 évét betöltve (a mostani összegeket alapul véve) évi 6, míg a kétszeres bajnok öccse, Shaoang 7,2 millió forintra lenne jogosult élete végéig. Persze addig még lenne jó pár évük, hiszen az idősebb fivér 27, míg a fiatalabb 24 éves.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!