3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több fontos adatot is ígér a naptár a hétre, köztük a kormány számára mindig kínosan fontos hiányt és az inflációs mutatót is.

A jövő héten jelenik meg a kiskereskedelem és a külkereskedelmi forgalom decemberi statisztikája, a tavalyi ipari termelésről szóló statisztika és a januári inflációs adat, a Pénzügyminisztérium pedig gyorstájékoztatót közöl az államháztartás január végi helyzetéről.

A hét elején egymást érik a KSH számai

Hétfőn közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelmi forgalom tavaly decemberi adatait. A kivitel értéke 2023. január-novemberben 138,619 milliárd euró (53,004 ezer milliárd forint), a behozatalé 129,110 milliárd euró (49,429 ezer milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel 5,6 százalékkal emelkedett, míg a behozatal 7,9 százalékkal mérséklődött. A termék-külkereskedelmi mérleg 18,345 milliárd euróval javult, a többlet 9,509 milliárd eurót tett ki.

Tele a naptár. Fotó: Pixabay
Tele a naptár. Fotó: Pixabay

Kedden az ipari termelés és a kiskereskedelem tavaly decemberi mutatóit közlik. Tavaly novemberben az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 5,6 százalékkal csökkent. A feldolgozóipari alágak döntő többségében visszaesett a termelés, csupán kettő kibocsátása nőtt. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2023. októberinél 2,3 százalékkal kisebb volt. Január-novemberben az ipari termelés 4,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.

Tavaly novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers és naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 0,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,9, az üzemanyag-kiskereskedelemben 21,4 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt az előző hónaphoz viszonyítva. Január-novemberben a forgalom volumene 8,7 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál.

Az utolsó munkanapokig kell várni, de kiderül az éves infláció is

Csütörtökön közli a Pénzügyminisztérium a gyorstájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének január végi helyzetéről. Tavaly december végéig a költségvetés 4593,4 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 4293,3 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 112,3 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 412,3 milliárd forintos hiányt mutattak. A 2023. évi pénzforgalmi hiány tehát alacsonyabb volt a 2022. évinél (4672,1 milliárd forint).

Pénteken a fogyasztói árak januári alakulását ismerteti a KSH. A fogyasztói árak 2023. decemberben átlagosan 5,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, novemberhez viszonyítva 0,3 százalékkal csökkentek. Tavaly az előző évhez képest átlagosan 17,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!