3p

A magyar honvédség által kiírt közbeszerzést egy külföldi cég nyerte el, mégpedig hozzávetőleg 300 millió forint értékben.

A Magyar Honvédség Parancsnoksága a „harcászati repülőképesség fejlesztése érdekében kriptó egységeket” vásárol az Európai Uniós közbeszerzési tájékoztató szerint. A közbeszerzés kiírása akár megtévesztő is lehetne a kriptó elnevezés miatt, ám minden bizonnyal nem kriptovalutáról van szó, hanem sokkal inkább a kommunikációt titkosító kriptográfiai, azaz rejtjelező készülék beszerzéséről. A kriptográfiai rendszerek biztosítják, hogy a kommunikáció és az adatok megfejthetetlenek maradjanak a kívülállók számára, aminek a hadviselésben mindig kitüntetett szerepe volt.

Titkos kommunikációs eszközökbe ruház be a honvédség. Fotó: Depositphotos
Titkos kommunikációs eszközökbe ruház be a honvédség. Fotó: Depositphotos

A szűkszavú kiírás még azt is megjegyzi, hogy a projekt „elektronikus hadviselési rendszerekkel és ellentevékenységekkel” kapcsolatos.

A külföldi céggel megkötött szerződés értelmében a honvédség 760 640 euróért, azaz mai árfolyamon számolva 308,8 millió forintért vásárol titkosszolgálati eszközöket Magyarországnak. A közbeszerzés eredetileg becsült értéke 409,4 millió forint lett volna, de úgy tűnik, sikerült olcsóbban megállapodni. 

A kiírásra egyetlen egy pályázat érkezett, egy olasz cégé, amely el is nyerte a megbízást. A római székhelyű Leonardo S.p.a. legutóbb például Lengyelországnak szállított le pár M-346-os repülőgépet, amely így a most már 16 gépből álló flottájával Európában a második legnagyobb légierőnek számít.

A Leonardo S.p.a. - korábbi nevén Leonardo Finmeccanica SpA -, olasz csúcstechnológiai vállalat, amely főként űrhajózási, védelmi és biztonsági iparágban utazik. A társaság nem csak hazájában, hanem a nemzetközi piacon is aktív, főként az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Lengyelországban. A cég több üzletágban is érdekelt, mint például a repüléstechnikában, a helikopterekben, az űrkutatásban, vagy a védelmi rendszerekben. De a társaság leányvállalatokon és vegyesvállalatokon keresztül közreműködik például védelmi termékek, műholdas szolgáltatások, rakétarendszerek és repülőgépek értékesítésében is. A Leonardo SOC (Security Operation Centre), a kiberbiztonság nemzetközileg elismert kiválósági központja, amely 7000 hálózatot és 100 000 kiberfelhasználót véd a világ 130 országában.

A cég egyébként régebb óta jó kapcsolatot ápol a magyar honvédséggel, 2021-ben például AW-149-es helikoptere több napos tesztrepülésre érkezett Magyarországra. 

A Leonardo S.p.a.-nak egyébiránt magyarországi fióktelepe is van 2016 óta. Tavalyi árbevételük nem volt kevés, 364,6 millió forinttal zárták az évet, de 2019-ben például az 1 milliárd forintot is meghaladta a forgalmuk.

Az, hogy milyen típusú eszközökről van szó, a közbeszerzés nem tárgyalja, de hogy a titkosszolgálati tevékenység milyen fontos napjainkban s hogy egyre többet költenek az államok erre, mutatja, hogy az amerikai hadsereg tavaly úgy döntött, hogy lecseréli a régi Simple Key Loader eszközeit. Két amerikai vállalatot választott új generációs titkosító eszközei megépítéséhez, amely biztosítja a közös haderő jövőbeli taktikai hálózatát. 

A Next Generation Load Device-Medium egy titkosítási eszköz, amely megvédi a szolgáltatás hálózatát az ellenfelek kiber- és elektronikus hadviselési fenyegetéseitől, és a 10 évre kötött szerződés akár 774,2 millió dollárt is elérheti. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!