A jegybank alelnökének, Virág Barnabásnak sajtótájékoztatóját percről percre közvetítjük.
Matolcsy Györgyék behúzzák a féket - ez volt az MNB percről percre közvetített sajtótájékoztatója
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa kedden 75 bázisponttal, 8,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamat mértékét. A döntés hátteréről Virág Barnabás, az MNB alelnöke ad tájékoztatást.
Mínusz 75 bázispont
A Monetáris Tanács keddi döntéséről itt számoltunk be:
Így alakult az alapkamat
A jegybanki alapkamat változásait ezen az infografikánkon követheti figyelemmel:
A forint kivár
Nemzeti devizánk nem reagált érdemben a délután 14 órai bejelentésre. Az euróért 395,7-395,8 forintot kell fizetni nem sokkal 15 óra előtt. További árfolyamokat a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár oldalán talál. >>
Lassítanak
Mind a belső, mind a külső keresleti nyomás alacsony, dezinflációs hatású. A forint gyengülése és a reálgazdaság gyengébb ciklikus pozíciója alakítja az inflációs alapfolyamatokat – kezdte sajtótájékoztatóját Virág Barnabás, az MNB alelnöke.
Új pénzpiaci közeg érkezett el, ezért lassabb kamatcsökkentés vált indokolttá – tette hozzá Virág.
Három opció, egyhangú döntés
50, 75 és 100 bázispontos csökkentést tárgyalt a Monetáris Tanács, de egyhangú döntés volt 75 bázispontoscsökkentésről. Így az O/N betéti 7,25, az O/N hitelkamat pedig 9,25 százalékra csökkent a kamatfolyosó leszállítása révén.
Rossz hír a nyugdíjasoknak: csökkent a növekedés várt üteme is
Általános dezinfláció, míg a munkaerőpiac feszessége lazult – mondta Virág, hozzátéve, 3,5-5,0 százalékos inflációra számítanak egész éves átlagban, ami 0,5 százalékkal alacsonyabb, mint amit korábban előrejeleztek.
A GDP idei bővülését 2,0-3,0 százalékra teszik a külső környezet vártnál rosszabb helyzete miatt, azaz a növekedési prognózist is újfent csökkentették.
(Azaz egyre messzebb a nyugdíjprémium kifizetéséhez szükséges 3,5 százalék. – a szerk.)
Nagyot nő a szolgáltatások ára
A maginfláció háromhavi átlaga alacsony – mondta Virág Barnabás –, viszont az infláció szerkezete átalakult. Az alelnök rámutatott: a piaci szolgáltatások inflációja 10,9 százalék, ami jóval magasabb, mint a fogyasztóiár-index. Úgy véli, ehhez kell alkalmazkodnia a monetáris politikának is. Virág szerint 2025 lehet az az év, amikor visszatérhetünk a 3 százalék körüli inflációs toleranciasávba.
Külső gondok
A belső kereslet lehet a növekedés motorja, a bizalom javulni kezdett a reálbér-növekedés és a csökkenő inflációs közeg miatt – vélte Virág. A külső kereslet viszont elhúzódó gyengeséggel küzd – tette hozzá. A fő exportpartnerek esetében a növekedési várakozások csökkentek, ez különösen Németország esetében gond magyar szempontból.
A folyó fizetési mérleg javul
Virág Barnabás szerint a folyó fizetési mérleg pozíciója tartósan javul, és ez a folyamat fenn is marad. Ebben a még üzembe nem helyezett termelő beruházások is segítségünkre lesznek.
Rossz hírek külföldről
A feltörekvő piacok megítélése változékony, a geopolitikai feszültségek továbbra is fennállnak, valamint a meghatározó jegybankok esetében a kamatpályák felefelé tolódtak – ezek a rossz hírek a külső gazdasági környezetből.
A tényezők
Az infláció az év közepétől a bázishatás miatt átmenetileg emelkedni fog – véli a jegybank alelnöke. Kiemelten fontosnak nevezte a költségvetési hiánycélok teljesülését. Emellett figyelik a kamatcsökkentések kezdetét is, valamint szemmel tartják, megjelennek-e kockázatok. Ezek indokolják az óvatosságot.
Mi várható?
A jegybank reálisnak tartja év közepére a 6,5-7, év végére pedig a 6-6,5 százalékos jegybanki alapkamatot – ismertette Virág Barnabás.
Árfolyam
Az MNB-nek árstabilitási célja van, ennek megfelelően értékelik a makrogazdasági tényezőket. Ennek fontos része a pénzpiaci faktor – mondta Virág Barnabás arra a kérdésre, hogy van-e árfolyamcélja az MNB-nek.
Kamatstop kivezetése
A kamatsapkák kivezetése egy fontos lépés abba az irányba, hogy a monetáris transzmisszió helyreálljon, ezért üdvözlik a kamatstop kivezetését – válaszolta kérdésre Virág Barnabás.
Vége
A háttérbeszélgetés közben a forint izgalmas libikókán van túl: laptársunk, az ugyancsak a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár árfolyamfigyelőjének tanúsága szerint a sajtótájékoztató kezdete után negyed órával az euró árfolyama 394,6 forintig esett, majd nemzeti devizánk visszagyengült, délután háromnegyed 4 körül ismét 396 forintot kértek a közösségi deviza egy egységéért.
Virág Barnabás sajtótájékoztatója véget ért, a teljes tájékoztató itt tekinthető meg: