Félig szilárd demokráciából hibrid rezsimbe csúszott át Magyarország 2019 során a Freedom House szerint, írja a 444.
A friss Nations in Transit-jelentés (ez a posztszovjet térséget és az egykori keleti blokk államait vizsgálj a demokrácia alapelveinek érvényesülése szempontjából) úgy határozza meg a hibrid rezsimet, hogy ezekben
tartanak ugyan választásokat, de törékenyek a demokratikus intézmények, és alapvető kihívások elé állítják a politikai és polgári szabadságjogokat.
A jelentés szerint a vizsgált államok közt
- hibrid rezsim még Magyarországon kívül Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Koszovó, Montenegró, Albánia, Észak-Macedónia, Ukrajna, Moldova és Grúzia,
- szilárd demokrácia Csehország, Szlovénia, Szlovákia, Észtország, Lettország, Litvánia,
- félig szilárd demokrácia Lengyelország, Horvátország, Románia, Bulgária,
- félig szilárd autoriter állam Örményország,
- és teljesen szilárd autoriter állam Oroszország.
Magyarország tehát legutóbb még félig szilárd demokrácia volt, 2015 előtt pedig szilárd demokrácia. A 444 szerint ilyen rövid idő alatt két kategóriát zuhanni példátlan a 25 éve rendszeresen kiadott jelentés történetében.
A Freedom House szerint a 29 vizsgált országból mindössze tízben van demokrácia, tízben hibrid rezsim, kilencben pedig autoriter berendezkedés. Tíz év alatt háromszorosára nőtt a hibrid rezsimek száma, a demokráciáké pedig harmadára csökkent. Kilenc ország viszont most javított a pontszámán az előző évhez képest.
(444)