4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lengyel kormányfő szerint a jogállamisági mechanizmus miatt akár szét is eshet az EU.

A teljesen új, önkényes, politikai döntések által motivált jogállamisági mechanizmus akár az Európai Unió széteséséhez is vezethet

- jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök ma Budapesten. A lengyel kormányfő magyar kollégájával, Orbán Viktor miniszterelnökkel egyeztetett.

Közös sajtónyilatkozatukban kiemelte: ez a megoldás rossz és rendkívül veszélyes az egész unióra nézve.

Az nem lehet, hogy a származtatott jog az alapjogot megkerülje, ilyen nincs a jogrendszerünkben, és Európában sem fordulhat elő, hogy a másodlagos jog az alapszerződések fölé helyezkedjen

- érvelt.

Mint mondta, a vétójog  benne van a szerződésekben, ezzel szolgálják az érdekeik érvényesítését. A vétó lehetőségét komolyan kezelik, és szükség lesz az alkalmazására, ha nem változtatják meg az elmúlt időben kidolgozott uniós javaslatot, az ugyanis elfogadhatatlan - tette hozzá Mateusz Morawiecki.

Maradnak a vétónál: Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki a Karmelita kolostorban 2020. november 26-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Maradnak a vétónál: Orbán Viktor és Mateusz Morawiecki a Karmelita kolostorban 2020. november 26-án. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Azt is mondta, hogy ezzel védik a szuverenitásukat és az alapszerződések szellemiségét.

Orbán Viktor a nyilatkozatban kifejtette: a joguralomról szóló politikai vitát és a válságkezelés sürgető gazdasági kérdését nem lehet egymással összekötni; aki ezt megteszi, az felelőtlen, mert a válság idején gyors gazdasági döntésekre van szükség.

A közösen aláírt nyilatkozatból kiemelte:

Magyarország nem fog elfogadni olyan javaslatot, amely Lengyelországnak elfogadhatatlan.

A magyar kormányfő hozzátette:

A következő hónapokat - a történelemben nem ismeretlen módon - ismét közösen fogjuk majd megvívni.

Nem hátrál Morawiecki

Mateusz Morawiecki kormányfő ma délelőtti varsói sajtóértekezletén azt is megjegyezte: 

A bennünket elárasztó propaganda ellenére mi az EU egységéért küzdünk.

Szerinte Lengyelország után egy idő múlva más EU-tagállamokat is támadások érhetnek, ha "Brüsszelben visszatetszést keltenek ilyen vagy olyan (nemzeti) reformok".

A lengyel elnöki szóvivő szintén arról beszélt, hogy Varsó elutasítja az Európai Unió alapszerződéseinek felülírását a költségvetésről folytatott tárgyalások során, s ebben az értelemben a jogállamiság betartására szólít fel Európában.

Blazej Spychalski szerint a vétóval Lengyelország éppen "a jogállamiság betartását szorgalmazza", elutasítva, hogy

a jogállamiságról szóló előírások ürügyén az alapszerződéseken nem alapuló mechanizmusokat vezessenek be az Európai Unióban.

A szóvivő szerint a vétó jogával az EU-ban több tagállam élt már különféle helyzetekben, írja az MTI.

Orbán Viktor egy tegnap megjelent német lapinterjúban pedig azt mondta: a jogállamisági kritérium miatti vétóját nem politikai atombombának, csak kis kézigránátnak tartja.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ugyanakkor tegnap az Európai Parlamentben felszólította a magyar és a lengyel kormányt, hogy ne tartsák vissza az uniós polgároktól a várva várt helyreállítási forrásokat.

Ha a két kormány szerint a jogállamisági feltétel nincs összhangban az uniós szerződésekkel, akkor forduljanak az Európai Bírósághoz

- mondta az elnök.

Mi áll a háttérben?

A vétó hátteréről itt írtunk (Orbán Viktor vagy Brüsszel rántja előbb félre a kormányt?), a nemzetközi gazdasági hatásokat ebben a cikkben (Ők lesznek Orbán Viktor vétójának a nagy vesztesei), a magyarországi következményeket pedig ebben az írásban (Magát is lábon lövi a magyar kormány, ha bukik az uniós csomag) elemeztük.

Jegyzetünket arról, hogy a magyar kormány feladná-e az EU-tagságot, itt olvashatják (Mire készül Orbán Viktor? Az EU elhagyására?).

Videókommentárunkat a múlt heti eseményekről és az EU szétszakadásának veszélyéről pedig itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!