3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának döntése megfelel a piaci várakozásoknak. Azt, hogy más módon reagált-e a jegybank arra, hogy a forint euróval szembeni árfolyama hétfőn történelmi mélypontra, a 338,75-ös szintre zuhant, miközben az éves infláció decemberben elérte a 4 százalékot, a 15 órakor megjelenő közleményből tudhatjuk meg.

A 0,9 százalékos jegybanki alapkamat mellett a többi kondícióhoz sem nyúlt a Monetáris Tanács. Így az egy napra a kereskedelmi bankok által az MNB-nél elhelyezett betétek kamata is negatív, -0,05 százalék maradt, az egynapos és egyhetes, fedezett hiteleké pedig az irányadó rátával azonos mértékű, 0,9 százalékos.

A Monetáris Tanács 15 órakor megjelenő közleménye amiatt lehet érdekes, hogy bár az alapkamaton nem változtatott, más módon reagált-e a forint immár trendszerűnek tekinthető gyengülésére, amely során hétfőn a hazai fizetőeszköz az euróval szemben újabb, immár 338,75-ös történelmi mélypontra zuhant.

Igaz, az MNB már többször hangsúlyozta, hogy nincs árfolyamcélja, döntéseit kizárólag az infláció alakulása alapján hozza meg. Márpedig a hazai éves pénzromlás legutóbbi, 2019. decemberi mértéke 4 százalék lett, ami már pontosan a 3 százalékos jegybanki inflációs célhoz viszonyított  plusz-mínusz 1-1 százalékos tolerancisávnak a tetején van, amely elérése esetén az MNB léphet.

Csakhogy a hazai jegybank azt is már többször kihangsúlyozta, hogy a KSH által kimutatott fogyasztóiár-index helyett a közvetett adóktól (áfa, jövedéki adó, egyebek) szűrt maginflációt veszi irányadónak, ez viszont decemberben a hivatalosnál 0,5 százalékponttal alacsonyabb, 3,5 százalék lett. 

Az MNB az utóbbi időben úgy ítélte meg, hogy a növekvő adatok ellenére nincs különösebb inflációs nyomás Magyarországon, mivel a belső kereslet által fűtött árnövekedést tompítja az ország fő kereskedelmi partnerének számító EU-térség mérsékelt pénzromlása. S az MNB két hete, az inflációs alapmutatókról kiadott értékelésében is azt írja: "a lakosság inflációs várakozásai továbbra is visszafogottak, a 3 százalékos inflációs céllal konzisztens szinten alakulnak".  

Ettől még ha kamatcsökkentés nem is, némi monetáris szigorítás elképzelhető. Ilyennek számított már az is, hogy az MNB hétfőn tovább csökkentette a forintlikviditást nyújtó devizaswap-állományt, a múlt heti 38 milliárd után ezúttal 50 milliárddal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!