A sajtótájékoztató legfontosabb bejelentése az volt, hogy az ellenzéki pártok már 100 ezer aláírást megszereztek a minimum szükséges 200 ezerből. Csak emlékeztetőül, a népszavazási kérdései ezek:
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?
Az aláírások megszerzéséhez december 16. után 120 napig van ideje az ellenzéknek, összesen 200 ezer aláírás szükséges ahhoz, hogy az Országgyűlés kötelezően elrendelje a népszavazást.
Elsőként Karácsony Gergely főpolgármester kapott szót, ő arról beszélt, hogy a demokrácia lényege az, hogy a nép uralkodik, nem a népen uralkodnak. Mint mondta, a népszavazási kezdeményezés is erről szól, amelyhez már közel 100 ezer aláírást gyűjtöttek össze az ellenzéki aktivisták.
Hasonló hangot ütött meg Dobrev Klára (DK), Donát Anna (Momentum), Kunhalmi Ágnes (MSZP) és Kanász-Nagy Máté (LMP) is, akik kiemelték, hogy minden létező eszközt meg kell ragadni azért, hogy igazságosabb, szabadabb, emberségesebb országban éljünk. A politikusok mindenkit arra biztattak, hogy írja alá a népszavazási kezdeményezést, valamint áprilisban menjen el szavazni. Hasonló véleményen volt a jobbikos Z. Kárpát Dániel is, hozzátéve, hogy Magyarországnak a nyugati jóléti irányába kell mozdulnia.
Márki-Zay Péter, az egységes ellenzéki miniszterelnök-jelölt végül arról beszélt, hogy bár sokszínű az ellenzék, elsősorban mindenki magyar, és olyan Magyarországon akar élni, amely végre elindulhat felfelé. Márki-Zay hangsúlyozta azt is, hogy kulcsfontosságú, hogy ismét kilenc hónapra járjon az álláskeresési járadék. Végül mindenkit aláírásra biztatott, és megköszönte az aktivisták munkáját is.