Októberben az export euróban számított értéke 0,8 százalékkal mérséklődött, az importé 0,2 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal.
A termék-külkereskedelmi egyenleg 127 millió euróval romlott.
A külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 2,9, az importoldalon 3,0 százalékkal felülmúlta az előző havit.
Októberben a kivitel értéke 12,9 milliárd eurót (5179 milliárd forintot), a behozatalé 11,9 milliárd eurót (4791 milliárd forintot) tett ki. A termék-külkereskedelmi egyenleg 965 millió euró (388 milliárd forint) volt. Szeptemberben az aktívum még 1,2 milliárd euróra rúgott.
A mérleg romlása, azon belül is a kivitel csökkenése azért nem kedvező, mert ez esetben kevesebb küldföldi devizát váltanak át az exportőrök forintra, így ez kevésbé támogatja meg a forint árfolyamát, magyarul kevésbé hat erősítőleg a hazai fizetőeszközre.
Októberben a kivitel 76, a behozatal 71 százalékát az EU tagállamaival (EU27_2020) bonyolítottuk le. Az egy évvel korábbihoz képest az export euróban számított értéke 0,8 százalékkal csökkent, az importé 0,2 százalékkal nőtt.
Az export visszaesésében a külpiaci kereslet csökkenése játszhatta a legnagyobb szerepet, amely negatívan érinti a hazai ipart – véli Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. A mostani adat alapján októberben sem tudott még kilábalni az ipar, a pénteken esedékes adatközlés kapcsán a legnagyobb kérdés az lesz, hogy havi alapon tudott-e növekedni az ágazat termelési volumene.
Az export kilátásai vonatkozásában a német ipar rendelései kapcsán Molnár szerint kedvezőbb adatok érkeztek. Októberben ugyan havi alapon 1,5 százalékkal csökkent az új feldolgozóipari rendelések volumene, de ez a kiemelkedő szeptemberi 7,2 százalékos bővülés korrekciójaként is értelmezhető. A háromhavi növekedés azonban még ezzel együtt is 2,7 százalékot tett ki. Az összképet ugyanakkor torzítja a nagy rendelések szerepe, amely a háromhavi bővülést felfelé húzta, miközben októberben teljes egészében ez okozta a visszaesést, enélkül a rendelések volumene a szeptemberi szintjükön stagnált.
Az összképet tekintve azonban még mindig vegyesek a kilátások. Már látható egy hónapok óta felfelé ívelő trend a német feldolgozóipari rendelésekben, amelyet a külföldi megrendelések húznak, viszont az ágazat helyzete továbbra sem kedvező, a nagy rendelések torzítják az adatokat, illetve a beérkező hírek alapján továbbra is jelentős a bizonytalanság.
Az importot az elmúlt hónapokban fogyasztás emelkedése támogatta, miközben a beruházások és az export visszaesése mérsékelte. Amennyiben utóbbi két tétel esetében bekövetkezik a várt fordulat, érdemben gyorsabb növekedési ütemet láthatunk majd a behozatalban – állapítja meg a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője. Ez átmenetileg tovább ronthatja majd egyrészt a külkereskedelmi mérleget, másrészt pedig a folyó fizetési mérleget, azonban előrejelzése szerint mindkettő többlete fennmaradhat. A jövő évtől viszont nemcsak a várhatóan erősödő külső kereslet, hanem a termőre forduló nagyberuházások is támogathatják majd az exportdinamikát.