3p

Nem fog megtörni a jég Brüsszelben, miközben az idő vészesen fogy. 

A Szabad Európa értesülései szerint úgy tűnik, hogy a magyar kormány által május második felében Brüsszelnek törvénytervezetek formájában megküldött két ajánlat egyike sem felel meg a brüsszeli kívánalmaknak, mindez további időigényes egyeztetéseket vetít előre a szeptembertől induló új Erasmus-ösztöndíjakat blokkoló alapítványi kuratóriumok (KEKVA) és a jogállami feltételességi eljárásban támasztott többi feltétel teljesítésének ügyében.

A portál hangsúlyozza, hogy bár az Európai Bizottság még dolgozik a magyar kormánynak küldendő válaszokon, jó okkal feltételezhető, hogy a május második felében két egymást követő napon megküldött magyar ajánlatok egyik kérdésben sem törik meg a jeget.

A cikk szerint ugyanis a jogállami feltételességi eljárás lezárásának feltételeit illetően a nem igazán fajsúlyos dossziéknál előrelépést állapíthat meg a brüsszeli testület, az igazán fontos kérdésekben még messze nem felel meg az elvárásoknak a kormány által elküldött csomag (service package).

Az ez előtti, még márciusban elküldött átfogó magyar javaslatok (az eljárásban beazonosított és 21 szupermérföldkőre lefordított 17 probléma) egy zöldtől a mélyvörösig terjedő színskálán sötétnarancs értékelést kaptak, ami szinte egyenlő a teljes elutasítással. Az ugyanezen témákra vonatkozó május végi újabb magyar csomag ehhez képest a konkrét kérdéstől függően a sárga és a sötétnarancs színskála között mozoghat majd – áll a Szabad Európa cikkében.

Nem lesz ez így jó. Fotó: Depositphotos
Nem lesz ez így jó. Fotó: Depositphotos

Nem jutnak egyről a kettőre a vagyonnyilatkozatok kérdésében

A portál szerint továbbra is a vagyonnyilatkozatok esetében állnak a legtávolabb egymástól az álláspontok, és ezen a területen a kormány legújabb javaslatai sem hoztak előremozdulást, hiszen sok a nyitott kérdés, például az is, hogy a független Integritás Hatóság (IH) ellenőrizhesse-e a magas rangú politikusok és köztisztviselők vagyonnyilatkozatának valódiságát, ahogy azt az Európai Bizottság szeretné.

Az egyetemi ügyekben még nagyobb a baj?

A cikk szerint Brüsszelben emiatt továbbra is rendkívüli módon aggódnak az alapítványi egyetemek ügyében, ahol bár kormány több hónap után, május második felében megtette ellenajánlatát a bizottság márciusi javaslatára, ez a Szabad Európa értesülései alapján nem elég a vita lezárásához.

Ugyan az igaz, hogy a kormány elfogadta a Brüsszel által a kuratóriumi tagságból kizárandónak tartott hat kategóriát, de még a polgármesterekre is kiterjesztette, továbbra is fenntartaná a kétszer hat éves mandátumot az egyetemek kuratóriumában. Ez azonban még egy olyan hiányosság, amin túl lehetne lépni, de a cikk szerint a magyar javaslat hallgat a kuratóriumi tagságra feljogosító kritériumokról.

Az idő pedig fogy, hiszen július 18-ig hozzák meg a végleges döntéseket a szeptemberben induló új Erasmus-ösztöndíjakról, eddig pedig a kormánynak be kellene terjesztenie egy végleges, elfogadható verziót. Johannes Hahn, a dossziéért felelős uniós költségvetési biztos az utóbbi időben már számos fórumon figyelmeztetett arra, hogy a halogatásnak az lesz a vége, az alapítványi rendszerben működő egyetemek diákjai lemaradhatnak az Erasmus-ösztöndíjakról.

(Szabad Európa)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!